Klasika Viva nabídne deset koncertů

Sobota, 11.2.2017

Koncertní mistr České filharmonie, laureát soutěže Pražské jaro či harfistka Kateřina Englichová ozdobí letošní ročník festivalu vážné hudby Klasika Viva. Koncertní cyklus otevře v úterý příští týden v jesenické Kapli vokální soubor TimbreTone. Festival vážné hudby má na severu regionu dlouholetou tradici. Loni jej navštívilo 2200 lidí, řekl ředitel přehlídky Roman Janků.

"Z původně malého komorního projektu, který nabízel šest koncertů ročně v Šumperku pod názvem Hudba na radnici, je v současnosti stabilní koncertní cyklus nabízející široké spektrum koncertů od malých komorních recitálů po velké koncerty symfonické," řekl Janků. Hlavní místa konání jsou tradičně od roku 2008 v Šumperku a Jeseníku, každoročně se akce odehrávají i mimo tato místa, například v Rapotíně nebo Loučné nad Desnou.

Letošní cyklus otevře v úterý vokální kvintet TimbreTone, který vystoupí na zahajovacím koncertě v Kapli v Jeseníku. Soubor, který vznikl v roce 2013, tvoří zpěváci české a polské národnosti. "Repertoár je založen na autorských skladbách. Inspirací pro tvorbu souboru je slovanský folklór, ale nejsou jim cizí hudební žánry jako je pop, jazz či electro. Rádi též improvizují a experimentují, spojují svou hudbu s poezií," doplnil Janků.

Návštěvníci festivalu se mohou v březnu těšit například na vystoupení koncertního mistra České filharmonie, houslisty Miroslava Vilímce, v dubnu se chystá koncert laureáta soutěže Pražské jaro 2016 Marka Kozáka. V květnu organizátoři připravují koncert harfistky Kateřiny Englichové a hobojisty Viléma Veverky, na podzim je v plánu recitál nejlepšího českého violoncellisty Jiřího Bárty.

První ročník Klasiky Viva se uskutečnil v roce 2001. "Za dobu existence projektu si našlo na koncerty cestu více jak 36.000 posluchačů, loni jich bylo zhruba 2200," uvedl ředitel. Loni cyklus nabídl například laureátku Pražského jara 2015 a vítězku mnoha dalších hudebních soutěží, klarinetistku Annu Paulovou či pořad Gipsy Fire v podání Pavla Šporcla a Gipsy Way Ensemble. Smyslem festivalu je nabídnout lidem na severu Olomouckého kraje kvalitní koncerty vážné hudby.

Autor: 
Jan Staněk