V bývalé knihovně najdou útočiště žáci, děti s handicapem i umělci

Pátek, 5.6.2020

Budova bývalé knihovny v Jeseníku bude sloužit k trávení volného času žáků studujících ve městě, jako komunitní centrum pro milovníky umění a jako klubovna pro děti s handicapem a jejich rodiny. Projekty Proměny, Nic netrvá věčně a Klubovna pro děti s handicapem a jejich rodiče dostaly nejvíce hlasů v anketě vyhlášené městem, které se zúčastnilo na 300 lidí.

„Zástupci vítězných projektů získali přístup do budovy a v následujících měsících začnou vytvářet své programy. Prostory mají k dispozici zdarma, budou platit pouze energie,“ uvedla Petra Fusová, ředitelka Městských kulturních zařízení Jeseník.

Smyslem vítězného projektu „Proměny“ je vytvořit z bývalé knihovny zařízení pro aktivní využívání volného času dětí a mládeže studujících v Jeseníku. Místnosti poslouží například jako studovna či  neformální společenské místo pro relax, zábavu, studim a podobné aktivity. Počítá se také se vznikem jídelní zóny, kde se mohou mladí lidé občerstvit z vlastních zdrojů a zároveň posedět.

Cílem projektu „Nic netrvá věčně“ je proměnit bývalou knihovnu v komunitní centrum zaměřené na umění. Mohly by se zde pořádat třeba menší koncerty, filmové festivaly, divadelní představení, autorská čtení, přednášky nebo promítání. Další prostory by sloužily pro výstavy nebo malou galerii. Současně se otevírá možnost pro otevřené výtvarné a tvořivé ateliéry, zkušebnu pro hudební a divadelní soubory či veřejnou dílnu pro různé workshopy.

Aktivity třetího projektu „Klubovna pro děti s handicapem a jejich rodiče“ jsou již obsaženy  v samotném názvu. V kroužku, který by probíhal za přítomnosti asistentů, by děti rozvíjely své dovednosti, mohly se učit novým věcem nebo třeba relaxovat. Budovu knihovny by Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí v ČR, z.s., Klub Jeseník, využila také na jednorázové akce nebo individuální terapie.

Jesenické veřejnosti se nové poslání knihovny představí u příležitosti dne otevřených dveří. Organizátoři akce předběžně počítají s datem 27. září.

Autor: 
Rejdakce