V Jeseníkách platí druhý lavinový stupeň

Středa, 18.1.2017

Horská služba v Jeseníkách snížila ode dneška lavinový stupeň z třetího na druhý. Sněhová pokrývka se v lavinových katastrech již částečně stabilizovala. Na hřebeni Jeseníků leží okolo 30 centimetrů sněhu, na závětrných jihovýchodních svazích, jako je například oblast Velkého Kotle, leží přes půl druhého metru sněhu. Druhý stupeň z pětibodové škály znamená mírné nebezpečí.

"V pondělí jsme byli měřit ve Velkém Kotli sněhovou pokrývku a došli jsme k názoru, že se sněhová pokrývka již stabilizovala a vše se zpevnilo. Proto jsme snížili lavinový stupeň ze třetího na druhý. Ve Velkém kotli jsme naměřili zhruba 185 centimetrů sněhu, je tam zhruba metr firnu sněhu z loňského roku," řekl lavinový specialista z jesenické horské služby Jiří Hejtmánek.

Podle webových stránek jesenické horské služby jsou západní svahy, jako je Sviní žleb či Medvědí důl, vyfoukané a leží zde okolo 20 až 40 centimetrů něhu. "Vlivem nízkých teplot je ve sněhové vrstvě uložen nestabilní hranatozrnitý sníh. Po zatížení lyžařem se uvolňují sněhové splazy," upozornil na stránkách Hejtmánek.

Podle odborníků je situace relativně bezpečná, ale stále je potřeba myslet na to, že platí druhý lavinový stupeň. Týká se lavinových katastrů ležících mimo turisticky značené trasy, které však vyhledávají vyznavači adrenalinových sportů. "Lyžaři by měli být nadále obezřetní. Na druhou stranu by zde neměli vlastně co dělat, je to národní přírodní rezervace a tam je vstup zakázán," doplnil Hejtmánek.

Třetí lavinový stupeň znamenající značné nebezpečí vyhlásila jesenická horská služba 6. ledna, důvodem byl nový sníh, který se vrstvil na východních svazích hřebene a hrozilo tak uvolnění lavin. Lavinové katastry leží v Jeseníkách v oblasti Velkého Kotle, Červené hory a Králického Sněžníku. Je v nich šest lavinových katastrů a dohromady 20 lavinových drah.

Autor: 
Jan Staněk