Řetězárna v České Vsi utržila loni 415 miliónů

Středa, 26.4.2017

Společnosti Řetězárna z České Vsi loni stagnovaly tržby na úrovni 415 miliónů korun. Důvodem byla slabší poptávka po řetězech, která souvisela s nižší těžbou uhlí. Zisk společnosti mírně vzrostl z 12,4 miliónu korun v roce 2015 na 12,8 miliónu korun. ČTK dnes údaje získala z účetní závěrky předního tuzemského výrobce řetězů a taženého drátu, který většinu produkce vyváží do zahraničí.
Podle předsedy představenstva Řetězárny Igora Lukáše se loni kvůli stagnaci cen uhlí na světových trzích dál prohloubila krize těžebního průmyslu, což opět snížilo poptávku po všech druzích řetězů, které se v tomto oboru používají. "Ke zlepšení nepříznivé situace došlo až v závěru roku, kdy vlivem poklesu nabídky koksovatelného uhlí významně vzrostla jeho cena. Rovněž se začala projevovat značná podinvestovanost v důlním průmyslu i vyčerpání zásob náhradních dílů a spotřebního materiálu, což vedlo k mírnému oživení," řekl Lukáš.
Řetězárna loni díky tomu zastavila předchozí propad prodeje důlních řetězů a jejich odbyt zůstal na úrovni roku 2015. Lukáš ale upozornil, že prodej důlních řetězů byl v roce 2015 ve srovnání s předkrizovým rokem 2012 zhruba třetinový. Pokles poptávky po řetězech pro těžební průmysl se firma snažila nahradit vyšší výrobou závěsných řetězů, kladkostrojových řetězů, rybářských a lesních řetězů. Například prodej závěsných a kladkostrojových řetězů loni ve srovnání s rokem 2015 vzrostl o 16 procent.
Společnost loni z pohledu hmotnosti zvýšila export řetězů o čtyři procenta, avšak na zahraničních trzích čelila tlaku na pokles cen průmyslových řetězů. "Bylo to vlivem dodávek z východních zemí a Číny, nízkého využití kapacit evropských konkurentů a vstupem nového výrobce na evropský trh, japonské firmy KITO. Takže i přes růst exportu v tunách stagnovala hodnota vývozu na úrovni předchozího roku," uvedl Lukáš. Řetězárna loni vyvezla řetězy do 46 zemí, kde za ně utržila bezmála 334 milionů korun. Pokles vývozních cen snížil podíl exportu na celkovém prodeji o půl procentního bodu na hodnotu 80,7 procenta.
Na tuzemském trhu se prodej Řetězárny v loňském roce meziročně zvýšil o 7,5 procenta na 81,2 miliónu korun. "Na tomto zlepšení se podílel zvýšený prodej závěsných, kladkostrojových a cementovaných řetězů, kde se nám podařilo vytěsnit zahraniční konkurenci," komentoval Lukáš prodej v Česku.
Světová finanční a hospodářská krize výrazně poznamenala hospodaření Řetězárny už v roce 2009. Společnost tehdy vykázala meziroční propad prodeje o 40 procent. V letech 2010 a 2011 se jí díky novým investicím do technologií podařilo zvýšit prodej o 43 procent a v roce 2012 o deset procent. V následujících třech letech ale tržby Řetězárny kvůli nižší poptávce opět klesly.
Majoritním vlastníkem Řetězárny jsou s podílem 51 procent akcií Třinecké železárny. Zbývajících 49 procent akcií vlastní osm fyzických osob. Řetězárna loni zaměstnávala v průměru 244 pracovníků.

Autor: 
(red)