Obyvatelé Jeseníku skládají pocitovou mapu

Úterý, 30.5.2017

Obyvatelé Jeseníku se od minulého týdne zapojují do vzniku takzvané pocitové mapy. Odpovědět má zástupcům města na to, kde se lidé cítí dobře a kterým místům se naopak vyhýbají. Radnice chce informace využít při budoucím rozvoji města, informoval mluvčí radnice Richard Kapustka. Data se budou sbírat do konce června. Podobná pocitová mapa vzniká v Olomouckém kraji například v Olomouci.

Smyslem projektu je nejen získat přehled o oblíbených či naopak nevyhledávaných místech ve městě, ale také zapojit lidi do veřejného života. "Mně osobně to připadá jako velmi dobrý nápad. Zkušenosti s pocitovými mapami už mají například v Bruntále, Opavě nebo Olomouci. Budeme se ptát na náměstí, ve školách, v domovech seniorů. Chceme pokrýt všechny věkové skupiny a lidi s různými zájmy," uvedla první místostarostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová.

Sběr dat odstartovala minulou sobotu takzvaná Sousedská slavnost na Masarykově náměstí, podle Kapustky se do vytváření mapy zapojily téměř dvě stovky lidí. Lidé mohou zasílat svůj názor až do konce června také elektronicky na adrese www.pocitovemapy.cz/jesenik-2017. "Výsledky pocitové mapy budou podkladem pro revizi strategického a akčního plánu a také součástí plánu investic pro příští rok nebo roky," doplnil Kapustka.

Pocitová mapa vzniká i v Olomouci, podle mluvčího tamního magistrátu Michala Folty se již dolaďují poslední detaily, prezentována by měla být v červnu letošního roku. Na objednávku magistrátu, který tento dokument potřebuje pro zpracování strategického plánu města, na ní pracují odborníci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Má vyjádřit pocity 2000 Olomoučanů na určitých místech, lidé v ni vyjadřovali, kde se cítí bezpečně, příjemně nebo kde naopak mají strach. Pocitovou mapu má již například také Brno, Liberec, Moravská Třebová, ale například i městská část Praha 12.

Autor: 
Jan Staněk