Jeseník představí vzácné historické dokumenty k 750. výročí města

Sobota, 3.6.2017

Jeseničtí archiváři vystaví příští pátek poprvé vzácný historický dokument, listinu císaře Františka II. z roku 1795 potvrzující městu tržní právo. Stane se tak při příležitosti oslav letošního 750. výročí první písemné zmínky o Jeseníku. Archiváři chystají na tento den komentované prohlídky, které představí zájemcům Jeseník a archivních dokumentech, informoval mluvčí jesenické radnice Richard Kapustka. Hlavní část oslav výročí města je naplánována na září, půjde o největší akci roku.

Dokumenty představí jesenický archiv při příležitosti mezinárodního dne archivů. "Archiváři provedou návštěvníky na pečlivě vybraných ukázkách fondy a sbírkami, které se týkají dějin našeho města. V prvé řadě půjde o zachované pergamenové listiny ze 17. až 18. století, jimiž vratislavští biskupové udělují městu jeho privilegia. Vůbec poprvé bude vystavena listina císaře Františka II. z roku 1795 potvrzující městu tržní právo," uvedl mluvčí radnice.

Vzhledem k přísné ochraně těchto dokumentů budou listiny vystaveny pouze příští pátek. Lidé budou mít tento den k dispozici k nahlédnutí také úřední knihy, litografie, fotografie, ale i plány a mapy, uvedl Kořistka.

Kvůli letošním oslavám výročí města vydala jesenická radnice ve spolupráci s Českou poštou také svou speciální poštovní známku, která zpodobňuje historickou radnici doplněnou výročním logem 750 let města. Autorkou grafického návrhu je Dana Akritidisová z Jeseníku. O známku projevili filatelisté či místní patrioti velký zájem, město proto připravilo dotisk.

Výročí 750 let města se Jeseník chystá oslavit v září. Program je naplánován na 15. až 17. září. První den oslav má být slavnostní galavečer s oceněním osobností. Následující den bude v centru Jeseníku středověká slavnost s jarmarkem, ukázkou řemesel, středověkou krčmou i živými zvířaty či dobovým kolotočem. "O slavnostní tečku se postará nedělní mše s odhalením sochy Jana Nepomuckého, která se po letech opět vrátí na své původní místo, na Masarykovo náměstí," dodal mluvčí.

Autor: 
Jan Staněk