Náměstí zdobí po čtyřiceti letech voliéra

Pondělí, 11.9.2017

Náměstí Svobody v Jeseníku zdobí ptačí voliéra. Nový domov v ní našly dvě desítky andulek, které doplní deset exotických zebřiček. Na místo se voliéra vrátila zhruba po 40 letech. Radnice se rozhodla navázat na předchozí tradici během vrcholících oslav 750 let existence města. Švitoření ptáků budou moci lidé obdivovat do zimy, chladné období ptáci stráví u svých chovatelů, do voliéry se vrátí zase na jaře. Za voliéru město zaplatilo 300.000 korun.

Voliéra se prvními obyvateli naplnila ve čtvrtek 7. září, další přibudou v příštích dnech. Naposledy zde stála zhruba v 70. letech, v době, kdy na náměstí bylo autobusové nádraží. Dříve již voliéra v Jeseníku byla, tehdy byla větší a byli v ní umístěni třeba bažanti. Proto se město snažilo navázat na tuto tradici. Voliéra je nyní sice menší, ale zase ji obývají menší ptáci.

O její provoz se budou starat pracovníci Střediska volného času Duha. "Nakoupili jsme automatické dosypávače krmiva včetně zásobníků na vodu s dokapávačem," uvedla ředitelka střediska Vladislava Fačevicová. Ptáci jsou podle ní z venkovního chovu, ale na zimu se vrátí ke svým chovatelům a na jaře budou opět ve voliéře. "Ta není zateplená, proto jsme se rozhodli k tomuto kroku," dodala ředitelka.

Místo, kde voliéra stojí, bylo zarostlé křovím, které pracovníci technických služeb prořezali a umožnili tím i dohled kamery městské policie. "Zároveň se nám z této lokality podařilo vytlačit bezdomovce, aby maminky s dětmi neměly strach přijít sem a mohly se tak těšit z pozorování papoušků," uvedl ředitel městských strážníků Miroslav Táborský.

Výročí 750 let existence města si Jeseník připomíná po celý rok. Město ve spolupráci s Českou poštou vydalo například svou speciální poštovní známku, která zpodobňuje historickou radnici doplněnou výročním logem 750 let města. Oslavy vyvrcholí příští neděli, kdy bude na Masarykově náměstí odhalena restaurovaná, zhruba čtyřtunová socha Jana Nepomuckého, která se na místo vrátila po více než půl století. V pátek chystá město slavnostní galavečer s oceněním osobností a v sobotu bude v centru Jeseníku středověká slavnost s jarmarkem.

Autor: 
(red)