V báni jesenické radnice se ukrývaly historické mince i noviny

Úterý, 26.9.2017

Historické mince z 18. století, pamětní zápisy či dobové noviny ukrývala báň na jesenické radnici, která byla dnes snesena jeřábem na zem. Zástupci města s archiváři v ní našli i svatební medaili Františka Josefa I. a císařovny Sissi s letopočtem 1854. Makovici nechala radnice otevřít kvůli letošním oslavám 750 let od založení města. Po zdokumentování se báň vrátí na radnici. Její útroby doplní zajímavosti ze současnosti.
Makovice obsahovala dvě pouzdra - zinkové z roku 1826 a měděné z roku 1976. Uvnitř byly také dvě skleněné nádoby. "Dobře zachovalý byl pamětní zápis z 31. října 1854. Nejstarší mincí byl krejcar z doby vlády Marie Terezie z roku 1761, naopak nejmladší mincí je koruna s datem 1962," uvedl Květoslav Growka ze Státního okresního archivu Jeseník.

Mezi předměty byly také bankovky, většina z nich byla ale ve špatném stavu. "Předměty, které mají být uchovány v makovici, musí být v papírových obálkách. A to z toho důvodu, že v létě může být v makovici teplota kolem sedmdesáti stupňů a v zimě naopak minus čtyřicet. Bankovky a některé mince jsme ale našli v igelitu, který není vůbec vhodný k tomuto účelu," vysvětlil archivář. Kromě mincí a bankovek obsahovala makovice i noviny Jesenický rozhled z roku 1962 nebo fotografii Bezručova divadla.

Veškeré předměty budou nyní zadokumentovány, a ty v dobrém stavu se opět vrátí na vrchol radniční věže. K nim přibudou další, tentokrát ze současnosti. "Mohou to být opět mince nebo bankovky, ale také třeba bronzová pamětní medaile, kterou obdržely významné osobnosti u příležitosti oslav 750 let města," doplnil starosta Jeseníku Adam Kalous.

Výročí 750 let existence města si Jeseník připomíná po celý rok. Město ve spolupráci s Českou poštou vydalo například svou speciální poštovní známku, která zpodobňuje historickou radnici doplněnou výročním logem 750 let města. Oslavy vyvrcholily 17. září, kdy byla na Masarykově náměstí odhalena restaurovaná zhruba čtyřtunová socha Jana Nepomuckého, která se na místo vrátila po více než půl století.

Autor: 
jas