Jeseník už zdobí vánoční kulisy, město investovalo statisíce

Pondělí, 6.11.2017

V ulicích Jeseníku se začaly objevovat první vánoční ozdoby. Město je mezi prvními v Olomouckém kraji, které se do jejich instalace pustilo již na konci října. Je také jedno z mála, které letos investovalo statisíce korun do nového osvětlení ve svém centru. V úterý začne instalace výzdoby naplno také například v Přerově. Radnice již mají také většinou vybrány vánoční stromy.

"Nová výzdoba se objeví na zhruba třech desítkách stromů na vnějším okruhu Masarykova náměstí. Bude rozšířena výzdoba radnice světelnými závěsy a také vánočního stromu, který bude umístěn 21. listopadu na Masarykově náměstí a jeho nazdobení se uskuteční do 24. listopadu. Nová vánoční výzdoba včetně zemních prací, napojení na zdroj elektřiny a samotné instalace přišla na 628.000 korun," řekl mluvčí jesenické radnice Richard Kapustka.

Naopak v Přerově, který se v uplynulých letech do výzdob pouštěl mezi prvními, se tento týden ozdoby ještě opravují a zkouší jejich funkčnost. "V úterý 7. listopadu se začne s výzdobou v ulicích. Ozdoby máme stejné jako v minulých letech, nic nového technické služby nepořizovaly. Pro Přerov bude tedy hlavní novinkou nové osvětlení náměstí TGM a také strom v novém světelném hávu," řekla mluvčí radnice Lenka Chalupová. Strom stejně jako náměstí letos poprvé ozdobí na své náklady firma, která vyhrála zakázku na pořádání vánočních oslav.

V Šumperku se bude pracovat na vánoční výzdobě během listopadu. "Co se týče výzdoby, ta zůstane stejná jako v loňském roce, doplní se pouze pár ozdob na vánoční stromy. Do vánoční výzdoby totiž investovalo město v loňském roce, šlo zhruba o 200.000 korun a nově osvítilo stromy na Hlavní třídě, což se setkalo u obyvatel města s velmi kladnou odezvou," uvedla mluvčí radnice Olga Hajduková.

Náklady s vánoční výzdobou nemá ani Olomouc. "Veškerá výzdoba na Dolním a Horním náměstí je podle smlouvy na nákladech organizátora, tedy společnosti Kulturní Olomouc. Vyplývá to z koncesní smlouvy, která je platná v letech 2015 až 2019," řekla mluvčí radnice Radka Štědrá. Doplnila, že vánoční ozdoby by měly být instalovány na obou náměstích podle smlouvy ve dnech 13. až 22. listopadu.

Města v Olomouckém kraji již mají také většinou vybrány vánoční stromy. Například do Šumperka poputuje z přilehlé obce Chromeč. V Jeseníku půjde přibližně o 11 metrů vysoký smrk, který roste na pozemku města. "Jeho výběr ovlivnil fakt, že nejpozději do dvou let by musel být pokácen, neboť už částečně zasahuje do interní komunikace města," doplnil mluvčí radnice. Vánoční strom pro Prostějov byl vybrán od soukromých dárců z obce Brodek u Konice. Olomoucký vánoční strom bude z Postřelmova. Město jej letos vybralo z 21 nabídek.

Autor: 
(red)