Technické služby přišly o licenci na pohřebnictví

Úterý, 7.11.2017

Kauza týkající se porušování předpisů v provozování pohřební služby města Jeseník definitivně končí. Živnostenský úřad v Jeseníku pozastavil tamním technickým službám na jeden rok licenci k provozu pohřebnictví. Svůj původní trest, proti kterému se společnost odvolala, zmírnil. Koncesi chtěl původně zrušit úplně. S druhým odvoláním ale už společnost neuspěla. Krajský úřad rozhodnutí živnostenského úřadu potvrdil, informuje web Českého rozhlasu Olomouc.

Případ se řeší už dlouhou dobu. Loni se na jesenický pohřební ústav, který provozují městské technické služby, zaměřila hloubková kontrola hygieniků a České obchodní inspekce. Úřady ověřovaly podezření, že ústav v minulosti porušoval předpisy při nakládání s nebožtíky, těla například po stanovené době prý nezamrazoval, takže se rozkládala.

Podle živnostenského úřadu k pochybení došlo, ředitel technických služeb Jaroslav Ryčl však popřel, že by se rozkládála těla zemřelých. "Je několik pochybení a to je převoz více rakví v autě, které k tomu nebylo zcela vhodné, a potom je to nedodržení doby od momentu, kdy je potřeba přejít z chlazení toho těla na mražení. Určitě nedocházelo k rozkladu těl nebo něčemu podobnému," cituje rozhlas Ryčla.

Bývalý šéf pohřební služby dostal loni na jaře kvůli pochybení výpověď. V místním periodiku později uvedl, že všechna nařčení odmítá. Nové vedení pak podle Ryčla okamžitě sjednalo nápravu. S odebráním licence společnost počítala. Založila si proto dceřinou společnost, která pohřební služby aktuálně zajišťuje, uvádí rozhlas na www.rozhlas.cz/olomouc.

Kauza může skončit u soudu. Na zastupitelstvu padly i návrhy podat trestní oznámení na neznámou osobu, o dalších krocích rozhodne v nejbližší době představenstvo Technických služeb města Jeseník.

Autor: 
(red)