V Mikulovicích opravili Riegrův mlýn

Čtvrtek, 25.1.2018

V Mikulovicích na Jesenicku se podařilo zachránit původní Riegrův mlýn. Obnova památky, která je v rukou soukromého majitele, trvala několik let. Zachovány jsou díky ní i původní vzácné stroje. Majitelé mlýna umístěného na okraji Mikulovic směrem na Zlaté Hory v něm nyní budují muzejní expozici s obnoveným vodním kolem, opraveným strojním zařízením mlýna a historickou vodní elektrárnou s turbínou.

V objektu vzniká postupně muzeum mlynářství s ukázkou původních strojů v provozuschopném stavu. K vidění je zatím například funkční obnovené vodní kolo s převodovým soukolím, jednotlivé mlýnské stroje a historická vodní elektrárna. Připravována je pekárna pro výrobu pečiva z vlastních moučných produktů. Mlýn je jediným takto zachovaným kompletem v okolí. Unikátně v ČR bude vybaven i výtahem pro vozíčkáře, aby byl zajištěn bezbariérový přístup.

Odborníkům se podařilo historickou vodní elektrárnu s původní Francisovou horizontální turbínou z roku 1907 renovovat speciální, památkově schválenou metodou, při které zůstaly veškeré původní součásti a nenávratně opotřebené díly byly opraveny nebo nahrazeny přesnou replikou z autentických materiálů. Přes 110 let stará turbína je ojedinělá konstrukčně a byla vyrobená ve spolupráci dvou strojíren na Jesenicku. Zařízení tak dnes slouží pro výrobu elektrické energie o instalovaném výkonu 15 kW, občasný pohon mlýnských strojů přes transmise je součástí prohlídkového okruhu expozice mlynářství.

Mlýn má podle majitelů zajímavou historii sahající až do středověku. Původně přízemní objekt byl postupně rozšiřován. Největší rekonstrukce se uskutečnila na konci 19. století, kdy byl mlýn technicky nejmodernějším v okolí a měl jako jeden z mála tou dobou válcové mlecí stolice, které nahradily původní kamenné složení, dodal Veverka. Posledními významnými majiteli byli Riegrové.

Prohlídka mlýna je možná zatím po domluvě s majiteli na místě, objekt se stále rekonstruuje.

Autor: 
red