Starostkou Jeseníku byla zvolena Jana Konvičková

Pátek, 18.5.2018

Jeseník má starostku. Stala se jí neuvolněná radní Jana Konvičková z hnutí ANO. Nahradí stranického kolegu Adama Kalouse, který v únoru rezignoval, protože se stal poslancem. Konvičkovou navrhovalo hnutí do čela radnice již 22. února, tehdy ji však zastupitelé v tajné volbě nezvolili. Tentokrát se volilo veřejně, protikandidáta neměla. Řadě zastupitelů se volba nelíbila, jde podle nich o politický krok a město za obsazení funkce na pět měsíců do komunálních voleb zaplatí 491.000 korun.

Zasedání zastupitelstva bylo mimořádné, svolalo ho deset z 25 zastupitelů. Návrh na tajné hlasování těsně neprošel. Novou starostku podpořilo 14 zastupitelů, pět bylo proti a tři se zdrželi.

"Připadá mi to nefér i vůči místostarostce (Zdeňce) Blišťanové, která město od podzimu táhne. A najednou se do čela města dostane člověk, který neví, o co jde," uvedl zastupitel David Reich (PRO Jeseník). 

Konvičková bude mít na starosti investice, majetek, životní prostředí a dopravu. "V politice jsem od roku 2014, od té doby jsem členem rady Jeseníku. Zúčastnila jsem se téměř všech zasedání, myslím, že zkušenosti jsem již získala," komentovala Konvičková dotaz na své zkušenosti.

V tajné volbě ji podpořilo deset zastupitelů, 11 bylo proti. Město nato zůstalo bez starosty, podle zákona o obcích starostu zastupovala dosavadní první místostarostka Zdeňka Blišťanová z TOP 09. Do čela radnice ji tehdy navrhovaly dvě z opozičních zastupitelek, Blišťanová kandidovat odmítla.

Blišťanová dnes na zastupitelstvu kritizovala postoj ANO, které se po rezignaci svého starosty do řízení města nezapojilo. "Od poslední volby starosty uplynuly tři měsíce. Za tuto dobu nepřišla od hnutí ANO jediná nabídka pomoci s agendou starosty. Přišly pouze dotazy, zda budu volit jejich kandidáta," podotkla místostarostka, která Konvičkovou nepodpořila.

Šestatřicetiletý Kalous byl na podzim zvolen poslancem za ANO a chce se plně věnovat práci ve Sněmovně. Odchod z funkce dlouho zvažoval. Když vedení ANO vyzvalo nově zvolené poslance, aby nekumulovali funkce, uvedl, že podle něj výzva mířila hlavně na hejtmany. V Olomouckém kraji je to případ hejtmana a poslance Ladislava Oklešťka, jenž v čele kraje zůstává.

Komunální volby v Jeseníku vyhrálo v roce 2014 hnutí ANO, obdrželo 19,3 procenta hlasů voličů a v pětadvacetičlenném zastupitelstvu má šest členů. Po čtyřech mandátech získalo sdružení PRO Jeseník a ČSSD. Tři zastupitele má v Jeseníku TOP 09 a po dvou ODS, KDU-ČSL a KSČM. Po jednom mandátu získala sdružení Občané Jesenicku a Nezávislí-Jeseník. Koalici tvoří v Jeseníku hnutí ANO s ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

Autor: 
(jas)