Jeseník má studentskou radu, zabránit má odchodu mladých

Čtvrtek, 24.5.2018

Jeseník kvůli klesajícímu počtu obyvatel, na němž se podepisuje hlavně odchod mladých lidí, založil Studentskou radu města. Má se zabývat problémy, které mladé zajímají a jejichž úspěšné vyřešení by studenty ve městě udrželo. Město se již dříve rozhodlo finančně podpořit žáky, kteří zůstanou ve městě a studují tam střední školu.
Podobnou iniciativu má také město Šumperk, kde v roce 2014 vznikla městská komise 132, jejíž název symbolizuje počet mladých lidí, kteří opouštějí Šumperk.

Klesající počet obyvatel, především mladých lidí, považují zástupci města za jeden z největších problémů Jeseníku. Studentskou městskou radu tvoří 14 žáků i studentů z jesenických základních a středních škol. "Ve městě máme již radu seniorů, která tady funguje přes rok. Chyběl nám však i názor studentů, chtěli jsme zjistit, co jim tady chybí a proč odcházejí," řekla místostarostka Zdeňka Blišťanová.

Poukázala na to, že podle dotazníků v devátých třídách má polovina žáků v plánu odejít studovat mimo Jeseník a pouze 28 procent z nich se po studiích hodlá vrátit. "Žáci už v 15 letech ví, že se nechtějí vrátit. Chceme to změnit, a proto jsme oslovili základní a střední školy v Jeseníku, aby nám pomohly s řešením této situace," doplnila Blišťanová.

Studentská rada má za sebou první setkání s vedením města, ze strany studentů padly již náměty na vylepšení zázemí pro mladé obyvatele města. Patří mezi ně například vybudování veřejného hřiště pro parkour, rozšíření skateparku v Bukovicích o nové prvky, studenti poukázali také na absenci místa pro setkávání. Městu vytkli i to, že chybí prostor pro pořádání kulturních akcí, většina z nich se totiž odehrává v lázních. Studenti by také uvítali slevové karty ve více obchodech a kavárnách. Další setkání se uskuteční v červnu, studenti s pedagogy mají do té doby vytipovat témata, která lze okamžitě řešit.

Na úbytek obyvatel reagovalo město již na konci loňského roku. Zastupitelé tehdy rozhodli, že žáci z Jeseníku, kteří končí základní docházku a nastoupí v příštím školním roce na střední školu v okrese Jeseník, dostanou od jesenické radnice jednorázově 4000 korun. Radnice podobným způsobem podporuje i rodiny s malými dětmi, novorozenci z Jeseníku dostávají od města 5000 korun.

V Jeseníku podle informací Českého statistického úřadu (ČSÚ) žilo loni 11.271 obyvatel, před pěti lety jich bylo 11.579. Počet obyvatel klesá již několik let, podle ČSÚ zde v roce 2000 žilo 12.862 lidí, v roce 1990 to bylo 15.358 obyvatel.

Autor: 
(red)