Finišuje stavba centra, knihovna se stěhuje

Středa, 5.6.2019

V Jeseníku finišují poslední práce na stavbě Centra společných aktivit, které se za zhruba 27 milionů korun buduje od začátku loňského roku v areálu divadla. Do prostor se v příštích týdnech začne stěhovat městská knihovna Vincence Priessnitze, pro kterou hledalo vedení města nové zázemí několik let. Otevření komunitního centra plánuje město na začátek září; knihovna zde však bude fungovat již o měsíc dříve.

Knihovníci budou muset kvůli nadcházejícímu stěhování přemístit do nových prostor zhruba 40.000 svazů knih. Stávající knihovna bude uzavřena od 17. června do 4. srpna. Samotné stěhování knižního fondu bude od 17. června do 21. června. Poté přijde na řadu revize knihovního fondu, která se provádí jednou za pět let.

Se stěhováním tisíců svazků knih bude knihovníkům pomáhat pět brigádníků z azylového domu. Knihovna začne v novém centru fungovat od 5. srpna; slavnostní otevření knihovny i centra je naplánováno o měsíc později. Centrum společných aktivit má za sebou tento týden kolaudaci stavebních částí, nyní stavebníci montují interiérové prvky.

Komunitní centrum vzniklo rekonstrukcí bývalého loutkového divadla a přilehlé bývalé bytové jednotky. Nový komplex bude mít funkci multimediální knihovny, dále tu budou multimediální učebna nebo menší víceúčelový sál. Centrum jako takové bude zaměřeno na přeshraniční aktivity partnerských měst Jeseník a Nysa. Zástupci radnice počítají s tím, že se zde budou pořádat společensko-kulturní akce. Právě díky zaměření na přeshraniční spolupráci získalo město na stavbu evropské dotace.

Prostor pro městskou knihovnu Vincence Priessnitze hledalo město několik let. Prostory v původní vile bez výtahu v Lipovské ulici knihovně už léta nestačí. Jesenická knihovna má ve městě dlouholetou tradici, první placená knihovnice začala ve městě působit v roce 1948. V knihovně je registrováno téměř 500 dětských čtenářů a 1400 dospělých. Knihovna nabízí ve volném výběru 45.000 svazků knih, celkem disponuje až 60.000 svazky.

Autor: 
jas