Lidé navrhli do participativního rozpočtu 40 akcí

Pátek, 12.7.2019

Více než čtyřicet návrhů podali obyvatelé Jeseníku do prvního ročníku participativního rozpočtu pod názvem Tvoříme Jeseník. Termín skončil na konci června, návrhy budou veřejnosti prezentovány v září, hlasovat o nich lidé budou v říjnu. Na projekt vyčlenila radnice z městského rozpočtu milion korun. Participativní rozpočet má cíl zapojit do dění ve městě obyvatele.

"Jsem velmi rád a zároveň příjemně překvapen, kolik návrhů lidé zaslali do premiérového ročníku participativního rozpočtu. Je to důkaz toho, že občanům není lhostejné město, ve kterém žijí, že mají zájem vylepšit a oživit Jeseník. A to je účel tohoto projektu, zapojit lidi do veřejného dění," uvedl místostarosta Jeseníku Tomáš Vlazlo (Jeseník srdcem).

Lidé v projektu navrhli například malované hry na chodník, revitalizaci parku na náměstí Hrdinů, žádali také peníze na multifunkční hřiště na sídlišti Pod Chlumem, ve městě by rádi viděli pítka a další lavičky, navrhovali také opravit křížovou cestu. Na webových stránkách participativního rozpočtu www.tvorimejesenik.cz je v tuto chvíli zveřejněno 44 návrhů a další dva čekají na schválení.

O prázdninách se předloženými návrhy bude zabývat vedení radnice. Ty, které se budou moci uskutečnit, postoupí do hlasování. Prezentace těchto návrhů bude v září. "Musí splňovat základní pravidla, jako například že jsou veřejně prospěšné, přístupné všem, jejich realizace není v rozporu s územním plánem a jsou na pozemcích města," doplnil místostarosta Vlazlo. Hlasování veřejnosti, které začne 7. října, určí pořadí a město následně v příštím roce projekty uskuteční podle pořadí až do výše vyčleněných prostředků z rozpočtu města.

Autor: 
jas