Tančírna v Račím Údolí je na seznamu kulturních památek

Úterý, 27.8.2019

Areál secesní tančírny s parkem v Račím Údolí na Jesenicku, který dlouhá léta chátral a nakonec jej převzala a opravila obec Bernartice, byl zařazen na seznam kulturních nemovitých památek.

Obec Bernartice za zchátralou památku před několika roky zaplatila Českým drahám 300.000 korun a poté se spolu s dobrovolníky pustila do její obnovy. Úspěšná záchrana této vzácné ukázky slezské secesní architektury byla vyvrcholením letitého zájmu ze strany olomouckého pracoviště NPÚ a veřejnosti. Do seznamu kulturních nemovitých památek byla zařazena pro její architektonickou a historickou hodnotu, i pro výjimečný přístup k její obnově.

Tančírnu nechal postavit v letech 1906 a 1907 vratislavský biskup Georg Kopp. Patřila k oblíbeným výletním místům, kde se odehrával čilý společenský život. Po roce 1945 ale začala rychle chátrat. V letech 2014 a 2015 pak rekonstrukci Tančírny zajistila obec Bernartice.

O osudu secesní památky, která leží v katastru města Javorník, se dlouho diskutovalo. Tančírnu chtěla původně přesunout na své území obec Loučná nad Desnou na Šumpersku. Obec plánovala zchátralý objekt rozebrat a přestěhovat k loučenskému rybníku Kocián. Vybudovat v ní chtěla zázemí pro kulturní a společenské akce. Návrh Loučné podporovali i památkáři. Záměr ale v Javorníku vzbudil vlnu nevole, lidé dokonce začali podepisovat petici proti přestěhování památky. Obec poté od návrhu ustoupila a památka byla opravena na původním místě.

Tančírna v Račím Údolí v roce 2017 vyhrála v anketě Sedm divů Olomouckého kraje, která propaguje pozoruhodná místa regionu a místní pamětihodnosti.

Autor: 
jas