Jeseník znovu podpoří studenty, kteří zůstali ve městě

Pátek, 27.9.2019

Jesenická radnice i letos podpoří dotací 4000 korun žáky, kteří po ukončení základní docházky nastoupili na střední školu ve městě. Loni jim vyplatila z rozpočtu 180.000 korun, zhruba stejnou částku má město vyčleněnou i letos. Důvodem tohoto kroku radnice je brojit proti odlivu mladých lidí z regionu. Nepříznivý demografický vývoj se snaží město již řadu let zastavit také finanční podporou za narozené děti i zřízením studentské rady města.  

"Město Jeseník poprvé přispívalo studentům, kteří zůstávají na středních školách na Jesenicku, v loňském roce. Tehdy bylo podáno 45 žádostí a vyplaceno 180.000 korun. Podle sdělení středních škol kromě jedné studentky všichni ve studiu na školách v okrese Jeseník pokračují," řekl mluvčí jesenické radnice Richard Kapustka.

V letošním roce město přijímá žádosti o příspěvek na studium od 15. října do 15. listopadu, poté budou příspěvky studentům vyplaceny. "V rozpočtu je vyčleněna částka 200.000 korun," dodal mluvčí radnice. O příspěvek mohou požádat studenti středních škol, kteří letos nastoupili do prvních ročníků na jesenických školách. Podmínkou je trvalé bydliště v Jeseníku.

Podle starostky Jeseníku Zdeňky Blišťanové (Jeseník srdcem) je zatím brzo na vyhodnocení, zda mají dotace smysl. Již dříve poukázala na to, že podle dotazníků v devátých třídách má polovina žáků v plánu odejít studovat mimo Jeseník a pouze 28 procent z nich se po studiích hodlá vrátit. "Po roce je brzo na vyhodnocení, v projektu tak ještě pokračujeme. Na statistiku zatím čekáme. Příspěvek mohou studenti využít na vybavení a nákup školních pomůcek při nástupu na školu," řekla starostka.

Loni nejvíce žádostí o příspěvek přišlo ze SOŠ a SOU strojírenské a stavební v Jeseníku. O dotaci tam požádalo 17 studentů.

Klesající počet obyvatel, především mladých lidí, považují zástupci města za jeden z největších problémů Jeseníku. Jesenická radnice bojuje proti úbytku obyvatel horského města i dalšími kroky. Několik let město vyplácí novorozencům z Jeseníku 5000 korun. Loni radnice iniciovala vznik Studentské rady města. Má se zabývat problémy, které mladé zajímají a jejichž úspěšné vyřešení by studenty ve městě udrželo. Zda bude radnice ve vyplácení příspěvků pro studenty pokračovat i v budoucnu podle starostky zatím není jasné. Město čeká na kroky Olomouckého kraje, který podle ní rovněž zvažuje finanční podporu studia na Jesenicku. 

Autor: 
jas