Hejtmanství na Jesenicku zavede stipendia i nové obory vzdělávání

Pátek, 18.10.2019

Olomoucký kraj podpoří v příštím školním roce novými obory vzdělání i jednorázovým stipendiem školství v okrese Jeseník. Hejtmanství na Jesenicku zřizuje pět středních škol a od nových opatření si slibuje vyšší zájem školáků o tamní vzdělávací zařízení. Řekl to hejtmanům náměstek Ladislav Hynek (ČSSD).

"Hlavním cílem finančního příspěvku je podpora navýšení počtu žáků, kteří navštěvují střední školy na Jesenicku, a také jejich motivace k vzdělávání právě v tomto regionu. Na tomto projektu spolupracujeme se Sdružením měst a obcí Jesenicka a také s městem Jeseník," uvedl Hynek.

Ve školách v okrese Jeseník ve školním roce 2020/2021 navíc přibudou obory, po jejichž absolventech je podle Hynka poptávka na trhu práce a které zatraktivní nabídku těchto vzdělávacích zařízení. Například na SOŠ a SOU strojírenském a stavebním bude možné studovat informační technologie a navíc i obor elektrikář. Škola kvůli tomu změní název na Střední průmyslovou školu Jeseník.

"Jiný název bude mít také Střední škola gastronomie a farmářství v Jeseníku, do něhož kvůli novému oboru masér ve zdravotnictví přibude slovíčko 'služeb'. Odborné učiliště a Praktická škola v Lipové - lázních se pak rozroste o budoucí kameníky, tesaře a ošetřovatele," řekl Hynek.

Hejtmanství nadále podporuje na středních školách v celém Olomouckém kraji formou stipendií 48 oborů vzdělání, z toho 32 učebních a 16 maturitních. Vyčlenilo na to 7,4 milionu korun.

Zájem o místní školství podporuje také město Jeseník. Tamní radnice i letos podpoří dotací 4000 korun žáky, kteří po ukončení základní docházky nastoupili na střední školu ve městě. Loni jim vyplatila z rozpočtu 180.000 korun, zhruba stejnou částku má město vyčleněnou i letos. Důvodem tohoto kroku radnice je brojit proti odlivu mladých lidí z regionu.

Klesající počet obyvatel, především mladých lidí, považují zástupci města za jeden z největších problémů Jeseníku. Jesenická radnice bojuje s úbytkem obyvatel horského města i dalšími kroky. Několik let město vyplácí novorozencům z Jeseníku 5000 korun. Loni radnice iniciovala vznik Studentské rady města. Má se zabývat problémy, které mladé zajímají a jejichž úspěšné vyřešení by studenty ve městě udrželo.

Autor: 
jas