Tomáš Kocourek: Bojím se spíše o rodiče než o sebe

Čtvrtek, 16.4.2020

Už řadu týdnů slouží v první linii. Lékaři a zdravotníci jsou pod enormním tlakem. Na dojmy z dosavadního průběhu epidemie nového typu koronaviru jsme se zeptali Tomáše Kocourka, který působí v Jesenické nemocnici na urgentním příjmu a slouží v Přerově a Hranicích jako lékař Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje. 

Už jste musel coby lékař záchranné služby a nemocničního urgentního příjmu konstatovat pravděpodobné příznaky koronaviru?

Zatím jsem byl tohoto „privilegia“ ušetřen, nicméně hlavně při výjezdech na záchranné službě nikdy se stoprocentní jistotou nevíme, za jakým pacientem jedeme. Dispečink záchranné služby od volajícího epidemiologická rizika zjišťuje, ale od pacienta v bezvědomí se tyto informace nemáme jak dozvědět. 

Jak se s takovými pacienty zachází?

K pacientům s příznaky onemocnění koronavirem přistupujeme jako k potencionálně infikovaným, tedy v celotělovém obleku a se všemi předepsanými ochrannými pomůckami, které nyní máme k dispozici. V sanitě záchranné služby je po základním ošetření pacienta konzultováno cílové zdravotnické zařízení, kam je pacient transportován. V nemocnici pak hned při vchodu je pacientům měřena teplota a odebírána epidemiologická anamnéza, v případě podezření na infekci koronavirem jsou pacienti vyšetřováni v oddělených prostorech, při nutnosti hospitalizace je pak vyčleněno speciální oddělení. 

Považujete nový koronavirus za skutečnou hrozbu, nebo jde o bouři, která se přežene?

Koronavirus je nebezpečný především pro starší spoluobčany a vážněji nemocné, ale popisovány jsou i úmrtí mladších pacientů. Osobně se příliš nebojím o sebe jako o své rodiče. Jinak koronavirus nikam nezmizí, je vysoce pravděpodobné, že se s ním budeme muset naučit nějak žít. 

Co byste radil lidem, kteří se chtějí nákaze vyhnout?

Jako prioritu vidím pečlivé dodržování hygienických návyků a omezení pobytu v prostorách, kde se pohybuje více osob. Tisíckrát zmiňované nošení roušek považuji za rozumné při kontaktech s lidmi. Při procházce v parku, kde široko daleko nikdo není, toto nedává žádnou logiku a zbytečně se funkčnost roušky snižuje. 

Věříte, že se lidé ještě letos v létě vydají na dovolenou do zahraničí, nebo budeme prázdniny trávit opravdu doma? 

Prázdniny jsou nyní velkým otazníkem. Není vyloučeno, že vycestovat budeme moci, ale po návratu bude možná následovat karanténa. U dovolených v průběhu podzimu už jsem optimističtější. 

 

Autor: 
Ivo Heger