Jana Kadeřábková: Ve školství pracuje spousta mladých, schopných lidí 

Pátek, 5.6.2020

Jana Kadeřábková patří k pedagogům, kteří si v minulých dnech převzali ocenění z rukou krajského hejtmana Ladislava Oklešťka. Při této příležitosti jí Jesenický Rej položil několik otázek. Paní Kadeřábková svou zpověď začala "osobním vyznáním".

Začala jsem učit na „základce“ v Žulové v roce 1980, pak jsem přešla na soukromou Obchodní akademii v Jeseníku. Když na to tak vzpomínám, musím říct, že na „obchodce“ to pro mě bylo krásné období. Opravdu na tu školu mám jen nejlepší vzpomínky. Vládla tu pohodová atmosféra, kterou zde šířil ředitel pan Prokop. Vzpomínám také na svoji první třídu, kterou jsem dovedla k maturitě. Byla to skupina skvělých studentů. Na této škole jsem pracovala sedm let, pak došlo ke sloučení s Hotelovou školou VP.

Čím si vysvětlujete svůj úspěch v krajské soutěži?

Chci poděkovat vedení hotelové školy, že mě navrhlo na ocenění. Čím si vysvětluji svůj úspěch, nevím, to byste se musel zeptat těch, kteří mě pro ocenění vybrali.

S jakými pocity jste cenu přebírala?

Cenu jsem přebírala s příjemnými pocity. Jsem více zvyklá na to, že se musím ve své práci často obhajovat, čelit kritice ze strany dětí i rodičů, veřejnost také na učitele pohlíží kriticky. Potom je ocenění práce záležitostí velmi, velmi milou.

Jak do vaší práce zasáhla epidemie koronaviru?

Pracuji ještě na částečný úvazek na ZŠ Nábřežní v Jeseníku. Po zavření škol jsem se nestačila divit, jak bleskově se na této škole rozběhlo on-line vyučování. Někdy jsem si říkala, že snad ještě ve Wu-chanu byli všichni zdraví a na „Nábřežce“ se už připravovaly videokonference, meety, info pro rodiče a u toho si zpívali vlastní Covid song. Já nejsem kamarád s počítačem, přesto abych to nepokazila, tak jsem se za pomocí svých kolegyň naučila základní věci a meety s žáky mně už „jdou“. Myslím, že žáci jesenické základky a jejich rodiče musí ocenit práci učitelů a pana ředitele Liberdy, kteří to zvládli na výbornou.

Kdybyste mohla jednu věc v českém školství změnit, co by to bylo?

Chtěla bych změnit ani ne tak v českém školství, ale v české společnosti názor veřejnosti na učitele. Práce je náročná a kritika ze strany některých lidí je nespravedlivá.

Co naopak na naší vzdělávací soustavě oceňujete?

Oceňuji to, že v českém školství pracuje spousta mladých, schopných lidí. Těm přeji, aby je práce bavila, jako baví mě.

Gratulujeme a děkujeme za rozhovor!

Autor: 
Rejdakce