Kytarista Štěpán Rak se do Jeseníků vrací rád

Fenomenální kytarista Štěpán Rak vystoupí ve výjimečném prostředí klášterního chrámu v Bílé Vodě. Svou mistrovskou hrou potěší posluchače v neděli 19. června od 16 hodin. Co ho do našich končin přivádí a jaký program si připravil? I to prozradí v následujících rozhovoru.

"Mám v tomto kraji mnoho vzácných přátelství," říká o Jesenicku kytarista a skladatel Štěpán Rak. Foto: khs

Do Jeseníků a na Klášterní hudební slavnosti se vracíte poněkolikáté. 

Nejen že se vracím, ale navíc se vracím moc rád. Je to skvělý festival na vysoce profesionální úrovni po všech stránkách, nabízející špičkové umělecké výkony a zážitky.

Co vás sem táhne? Máte v Jeseníkách oblíbené místo?

Mám rád celý tento kraj i s jeho pohnutou historií. Je to pro mne veliká studnice nových inspirací a vzniklo zde i dost mých skladeb. Krom toho, že jako fotograf miluji jesenickou přírodu, mám v tomto kraji i mnoho vzácných přátelství.

Kostel Navštívení Panny Marie v Bílé Vodě je znám svou výjimečnou akustikou. Je silná akustika pro hudebníka pomoc, nebo spíše komplikace?

Přijde na to, jestli ji využijeme ku prospěchu, či ke škodě výsledného dojmu. Kytaře doslova sluší velký a bohatý dozvuk. Horší už to může být s mluveným slovem, pokud je součástí díla, jako například v případě melodramu. Věřím, že při mém koncertě bude vše v pořádku.

Kterou z připravených skladeb v programu považujete za největší lahůdku pro interpreta i diváka?

Ještě teď dokončuji několik nových projektů, na něž se těším. Jsem především skladatel a neustále pracuji na nových skladbách, a to je hlavní důvod, proč se bráním tištěnému programu, který je mnohdy už v době uskutečnění koncertu neaktuální, neboť mám už nové kompozice, které toužím představit. A nejinak je tomu i nyní. V době, kdy jsem posílal program, ještě mnohé mé nové skladby nebyly na světě a já je opravdu chci uvést.

K jedné z nich mne inspiroval náš přední cestovatel a polárník Petr Horký, který mi ze speciální vysílačky posílal zprávy přímo ze své expedice na Jižní pól a já jsa inspirován jeho dojmy vzal vždy kytaru do ruky a začal improvizovat, z čehož vznikla Suita Antarctica, jíž jsem mu věnoval a z níž toužím zahrát v Bílé Vodě některé části.

Další mocná inspirace je statečný boj mého drahého kamaráda herce a recitátora Alfreda Strejčka s ochrnutím končetin, který ani po čtyřech a půl letech svůj boj nevzdal a naopak dovede naplno šířit víru, naději a lásku. Jeho životním motem je ZNOVU! A tak se jmenuje i má třívětá svita, která právě na Jesenicku zazní v premiéře. A další skladba, kterou se chystám v Bílé Vodě zahrát, je inspirována pohádkovým příběhem živé a mrtvé vody a jmenuje se Aqua VITAE neboli Živá voda.

Každý koncert je pro mne vždy novým a novým dobrodružstvím, a zvláště po oné nechtěné covidové odmlce to pociťuji o to mocněji. Těším se doslova jak malý kluk.

Kostel Navštívení Panny Marie v Bílé Vodě. Foto: Jiří KučeraINZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

Názory k článku

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
Radio Haná