Společnost

„Kraj by měl pomoci živnostníkům a zaplatit za ně poplatky OSA,“ navrhují PIRÁTI a STAROSTOVÉ

KRAJ - Epidemiologická opatření v podobě omezení otevírací doby restaurací, barů a klubů negativně dopadají na živnostníky a drobné podnikatele. PIRÁTI a STAROSTOVÉ navrhují, aby Olomoucký kraj za takto postižené živnostníky zaplatil autorské poplatky, které jsou po nich i v tomto mimořádně složitém období vymáhány.

(Komerční sdělení, PR)

„Ochranný svaz autorský vůbec nebere v potaz, že se nám letos rapidně propadly tržby, mnozí z nás museli zavřít. Pomohlo by nám, kdyby nám OSA tyto poplatky snížila nebo úplně odpustila,“ říká Tomáš Novák, majitel jedné restaurace v Přerově.  

„Chceme na krajské úrovni jednat s kolektivními správci autorských poplatků na jistém typu paušálu, který je již dnes aplikován na úrovni obcí a regionů. Tento krajský paušál by byl samozřejmě levnější, než když každý živnostník platí samostatně. Kraj by tak zaplatil autorské poplatky za všechny provozovatele a živnostníky na svém území. Tento krok přinese konkrétní finanční pomoc živnostníkům, kteří ji v této době tolik potřebují,“ říká lídr kandidátky Josef Suchánek.  

Kultura a pohostinství jsou oblasti nejvíce postižené současnou epidemií COVID-19. Autorské poplatky se platí v zařízeních, kde se scházejí lidé a je jim pouštěna reprodukovaná hudba, tedy právě často restaurace, bary a kluby. Shromažďování lidí je v této době omezováno, je tedy správné omezit nebo dokonce i odpustit těmto zařízením poplatky OSA a další. 

„Jsme přesvědčeni, že tento krok pomůže lokální ekonomice. Myslíme na živnostníky, na provozovatele restaurací, hospod, barů, hotelů či hudebních klubů a chceme jim přinést reálnou finanční úsporu. Náklady ušetří i samotná OSA a další správci, protože nebudou muset jednat s každým živnostníkem samostatně. Je to protikrizové opatření, které může významně pomoci nejen finančně, ale i ve zjednodušení nadbytečné byrokracie,“ říká Zdeňka Dvořáková Kocourková.   

Podobný paušál se správci autorských poplatků, který prosazují PIRÁTI a STAROSTOVÉ na krajské úrovni existuje již na úrovní obcí či mikroregionů. Kraj je navíc ze své pozice schopen vyjednat velkou množstevní slevu. V případě obecních paušálů se jedná často o slevu až 50%. Kraj již tyto poplatky platí například obcím za používání obecního rozhlasu.  

Pro názorný příklad - provozovatel běžné restaurace v roce 2020 zaplatil Ochrannému svazu autorskému částku v řádech jednotek tisíc korun.  

Volby do zastupitelstva Olomouckého kraje se uskuteční 2. a 3. října. Koalice PIRÁTI a STAROSTOVÉ má číslo 21.  


INZERCE
Let vrtulníkem Jeseník Let vrtulníkem Jeseník

NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
Radio Haná
INZERCE
Chata Kouty