Společnost

Gigantická vodní elektrárna na vrcholu Jeseníků slaví 25 let. Znáte její tři "nej"?

JESENÍKY - Patří mezi sedm divů České republiky. Za relativně krátkou dobu existence ji navštívilo přes milión lidí. Její srdce tvoří největší reverzní vodní turbína v Evropě . Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně slaví čtvrt století od spuštění výroby. V čem je unikátní?

Monstrózní stavba uprostřed panenské přírody byla ekologům trnem v oku. Postupem času se situace změnila a dnes jsou Dlouhé stráně výkladní skříní obnovitelných zdrojů. Foto: archiv

Za 25 let provozu se vyrobilo na Dlouhých stráních přes 10 milionů megawatthodin elektrické energie. Svou operativností, možností rychlého najetí do ostrého provozu a velkou kapacitou nádrží pomáhají Dlouhé stráně udržovat stabilitu české přenosové soustavy a předcházet možným blackoutům. 

Problémy hned od začátku

Výstavba elektrárny začala v roce 1978, ovšem hned na začátku 80. let byla převedena do útlumového programu. V roce 1985 se rozhodlo o modernizaci původního záměru a po roce 1989 se daly práce do pohybu opět naplno. Nejkritičtějším okamžikem výstavby byla havárie turbosoustrojí v červnu 1994, po níž se dokonce zvažovalo zastavení projektu. Po důkladné analýze se ale nakonec elektrárna dokončila a v roce 1996 postupně uvedla do plného provozu.

Obrovský vodní akumulátor

Elektrárna Dlouhé stráně, jejíž strojovna i další technologie jsou umístěny hluboko pod zemí, slouží jako obrovský akumulátor elektrické energie. Zatímco dříve ji část ekologů zatracovala, teď sklízí její tvůrci uznání. Stavba například získala cenu hejtmana Olomouckého kraje za přínos pro životní prostředí. „Ta cena patří všem, kteří před desítkami let elektrárnu vyprojektovali a postavili, ale i dnešním inženýrům a technikům ze Skupiny ČEZ a provozním zaměstnancům elektrárny. Díky nim prošly technologie v posledních letech rozsáhlou modernizací, která účinnost a tedy i prospěšnost našeho největšího vodního akumulátoru ještě zvýšila,“ podotýká ředitel Vodních elektráren ČEZ Petr Maralík.

Turistů jako na Václaváku

Letošní novinkou je zvýšení provozní hladiny horní nádrže o 70 centimetrů, což umožnilo zvýšení akumulované energie v horní nádrži z 3500 MWh na 3700 MWh. Pro elektrárnu je to velký přínos, který umožní efektivní využívání nových obnovitelných zdrojů a přispěje k dalšímu zvýšení stability v české přenosové soustavě. Energetici si význam Dlouhých strání uvědomují a proto pravidelně investují do zvýšení účinnosti, spolehlivosti provozu a navýšení bezpečnosti elektrárny, jen v posledních pěti letech šlo o stovky milionů korun.  

"Za svou krátkou historii se Dlouhé stráně staly také oblíbeným turistickým cílem, zavítalo na ně už přes 1,2 milionu návštěvníků. Horní nádrž ve výšce 1350 metrů nad mořem si každoročně prohlédne kolem 90 tisíc lidí a zhruba třetina z nich si nenechá ujít exkurzi v podzemních útrobách elektrárny," vypočítává ze statistik mluvčí ČEZ Vladislav Sobol.

Další fanoušci industriálních staveb mohou Dlouhé stráně navštívit také virtuálně ZDE na webu.


3x NEJ vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně:

1. Největší reverzní vodní turbína v Evropě - 325 MW

2. Elektrárna s největším spádem v České republice - 510,7 metrů.

3. Největší instalovaný výkon v ČR - 2 x 325 MW.INZERCE

NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
Drupi
INZERCE
Agent Real