Žena zabránila tragédii, když její manžel zkolaboval za volantem. Získala ocenění Gentleman silnic

K velmi nebezpečné situaci došlo na začátku září v Jeseníku. Na policejní tísňovou linku přišlo hlášení o červeném autě, které zezadu najelo do jiného vozidla a pokračovalo v jízdě. Za volantem automobilu tehdy seděl jedenasedmdesátiletý řidič, který vlivem náhlé srdeční příhody ztratil vědomí. Katastrofálním následkům zabránila jeho manželka Marie Hádková. Převzala z místa spolujezdce řízení a vozidlo zastavila. Za tuto pohotovou reakci byla nyní oceněna titulem Gentleman silnic.

Foto z místa nehody. Marie Hádková dokázala ve stresové situaci zachovat chladnou hlavu a auto zastavila, aniž by způsobilo vážnější škody. Foto: PČR

Bylo pondělí 4. září krátce po deváté hodině dopoledne. Marie Hádková jela společně se svým manželem, dcerou a vnučkou po Šumperské ulici v Jeseníku. Jejich auto se zničehonic začalo stáčet do protisměru. Paní Hádková ihned z místa spolujezdce uchopila volant. V tu chvíli ještě nevěděla, že jejího manžela za volantem právě postihla srdeční příhoda.

„Viděla jsem, že manžel měl ruce na stehnech, vyvrácenou hlavu a nohu sesunutou na plynový pedál. Okamžitě jsem chytila volant a přejela zpět do pravého jízdního pruhu,“ vzpomíná na těžkou situaci.

Babička strhla volant, vnučka volala záchranku 

Protože ze svého sedadla nemohla Marie Hádková ovládat brzdový pedál, najelo jejich vozidlo zezadu do dalšího automobilu. Ve snaze nezpůsobit další škodu ho následně objela a pokračovala dál v jízdě. Vnučka mezitím zavolala záchrannou službu.

Paní Hádková si uvědomovala, že potřebuje co nejrychleji zastavit, aby mohla manžela předat záchranářům. Když se jí podařilo usměrnit řízení, vypnula motor. Auto začalo konečně zpomalovat, ale zastavilo až v momentě, kdy zatáhla ruční brzdu.

Policisté byli na místě díky hlášení svědků téměř okamžitě a postarali se o manžela paní Hádkové až do příjezdu záchranné služby. Ta ho posléze převezla do jesenické nemocnice. 

Po ČR jezdí 224 Gentlemanů silnic

„Oceňovaná se zachovala pohotově, což bylo nesmírně důležité. Vozidlo i při relativně malých rychlostech ujede během chvilky nemalou vzdálenost, proto je potřeba reagovat rychle. Je obdivuhodné, že paní Hádková dokázala v takové stresové situaci zachovat chladnou hlavu a převzít z místa spolujezdce kontrolu nad automobilem, a to i přesto, že sama už dlouhou dobu neřídila,” připomněl Ivan Petrišče, ředitel Územního odboru Jeseník Policie ČR.

„Paní Hádková svým duchapřítomným zásahem pravděpodobně zabránila velkému neštěstí. Touto cestou bychom jí chtěli vyjádřit upřímný respekt a ukázat i ostatním účastníkům silničního provozu, že podobné krizové situace se dají zvládnout. Děkujeme paní Hádkové a přejeme jí i jejímu manželovi pevné zdraví," dodal Jan Marek, ředitel projektu Gentleman silnic.

Ocenění z rukou zástupců Generali České pojišťovny a Policie ČR převzala Marie Hádková ve čtvrtek 19. října v Jeseníku. Stala se tak 224. držitelem titulu Gentleman silnic.

Naposledy byl na Jesenicku oceněn Gentleman silnic v roce 2010.
INZERCE

Názory k článku

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
Ostrov Realit
INZERCE
Radio Haná