Školáci okrášlili hřbitov. U zdi vysadili tucet habrů

Dvanáct habrů obecných od pondělí 20. listopadu tvoří přirozenou bariéru mezi bukovickým hřbitovem a přiléhajícími pozemky. S jejich výsadbou pomáhali v rámci ekologické výchovy osmáci, kterým půdu připravili pracovníci Technických služeb Jeseník. Výsadbu podpořila Nadace ČEZ.

Žáci základní školy se zapojili přímo do finální výsadby stromů. Foto: muj

Pracovníci technických služeb připravovali prostor pro habry v průběhu letošního roku. Výsadbě předcházelo vytržení kořenů již pokácených dřevin a odstranění zbytků konstrukcí, velkých kamenů a kusů pomníků, které byly dříve umístěné za původní hřbitovní zdí. 

Žáci ZŠ Jeseník, Nábřežní se zapojili až do finální výsadby stromů. Nejprve se od zahradní architektky Vlasty Hábové a vedoucího střediska zeleně Technických služeb Jeseník Karla Richtera dozvěděli informace o původu stromů, správném zpracování půdy před sázením a postupech při samotné výsadbě. Následně se podíleli na drobných pracích a společně vysadili dva stromy.   

Habry mají vhodnou výšku

Jelikož se habrů v Česku vysazuje velmi málo, byly na hřbitov v Bukovicích zvoleny habry z holandské lesní školky. „Hlavním důvodem pro volbu habrů byla jejich vhodná výška. Tyto stromy budou sloužit jako přirozená bariéra zakrývající pohled na hřbitov z pozemků, kde se plánuje výstavba rodinných domů. Mimo to má výsadba stromů pozitivní vliv na ekosystém. Stromy zadržují vodu v krajině a poskytují ochranu před větrem, přispívají k vyrovnání teplotních extrémů a ke zlepšení kvality ovzduší,“ doplnil Lukáš Gron z Oddělení strategického rozvoje a cestovního ruchu MěÚ Jeseník.

"Celkově stálo vysazení nových stromů  170 tisíc korun. Nadace ČEZ uhradila polovinu v rámci grantu Stromy," doplnil mluvčí energetiků Vladislav Sobol.
INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

Názory k článku

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
CBA
INZERCE
Rockový ples Olomouc