„Zčásti půjde o takzvaná přírodě blízká protipovodňová opatření. Uvnitř měst a obcí se zaměříme hlavně na stavby, které v případě další povodně minimalizují škody na veřejném a soukromém majetku,“ uvedl David Fína, generální ředitel Povodí Moravy.
Státní podnik bude všechny připravované projekty konzultovat nejen se starosty obcí na Jesenicku a Šumpersku, ale také se zástupci CHKO Jeseníky, Lesy ČR nebo energetiky.
„Koordinace je v tomto směru klíčová. Když se spolu zástupci jednotlivých organizací dokážou domluvit už během příprav projekčních prací, výrazně se pak urychlí samotné stavební řízení,“ zdůraznil Miroslav Adámek, starosta Šumperka a krajský koordinátor pro obnovu povodní poškozeného území.
Chybí lidé
Úzkým hrdlem protipovodňových opatření nebudou ani tak peníze, které stát slíbil poskytnout, ale nedostatek lidí – zejména projektantů. Ti jsou v současné době tak vytížení, že se už o nové projekční zakázky ani nehlásí.
Podobný nedostatek personálu hlásí také stavební firmy. Výstavba protipovodňových opatření se navíc může částečně překrývat s očekávanými zakázkami na stavbu a rekonstrukci silnic, což už tak omezené pracovní síly ještě více odčerpá.