Dlouho očekávané mládě žirafy je tady. Je to kluk a je Všemi milován

Zoo Olomouc je chovem žiraf proslulá. Současné stádo čítá osm samic a tři samce, pakliže počítáme i před pár dny narozeného. „Dlouho očekávané mládě žirafy se narodilo 11. prosince. Matkou je jedna z nejstarších samic, které bude na jaře 17 roků. Porod proběhl bez potíží snad proto, že narozené mládě je poměrně malé, ale je velmi životaschopné, takže věříme a uděláme vše pro to, aby se matce podařilo ho odchovat,“ uvádí zooložka Eliška Veselá.

Mládě žirafy dostalo jméno Nick. Foto: Zoo Olomouc

„Mládě dostalo jméno Nick, což v překladu znamená „všemi milován,“ uzavírá Pavel Vidlář, vedoucí zimoviště afrických zvířat. Žirafy se v Zoo Olomouc chovají od roku 1976. Prozatím se v zahradě narodilo celkem 72 mláďat. 

Toto zcela specifické a nezaměnitelné africké zvíře má řadu zvláštností a zajímavostí. Jejich jazyk dosahuje délky téměř 40 centimetrů a žirafy ho používají při získávání potravy. Omotávají ho kolem větviček a s jeho pomocí strhávají listí a koncové výhonky, což je jejich hlavní potrava. Žirafy mají pevné osrstěné pysky a hustými slinami chráněnou ústní dutinu, takže jim nevadí ani velmi pichlavé rostliny.

Mezi jejich nejoblíbenější potravu ve volné přírodě patří akácie. A na čem si pochutnávají žirafy, chované v zoologické zahradě? 

V zoo jim chutná vojtěška, nakrouhaná mrkev i ovoce

Potrava v olomoucké zoo se skládá z vojtěškového sena nebo zelené vojtěšky, dostávají také senáž, velké množství okusu, nakrouhanou mrkev, případně i jinou zeleninu nebo ovoce, velmi výživnou kaši vymíchanou ruční zednickou míchačkou, velké množství granulí s vysokým obsahem proteinů, kopřivy, ale i svou pochoutku citrony a cibuli.

Žirafa, coby nejvyšší suchozemský savec planety, nemá díky své výšce potravní konkurenci. Její domovinou jsou africké savany, otevřené pláně s řídkým stromovím. Největší samec vážil téměř 2 tuny a měřil 5,87 metru. Žirafa příliš často nepije, jelikož při pití musí zaujmout složitou pozici, kdy je nezbytně nutné, aby do široka roztáhla končetiny od sebe, tím se však stává snadnější kořistí. Krk tvoří stejný počet obratlů jako lidský, tj. 7, a na hlavě jim po celý život rostou růžky, které jsou při narození chrupavčité a kostnatí s postupem věku, samci je používají při vzájemných soubojích. 

Video najdete zde.




INZERCE

VSTUP DO DISKUZE



INZERCE
Chata Kouty
INZERCE
Radio Haná