Ochránci přírody sčítali sovy. Přišli také vlci

Pracovníci CHKO Jeseníky a Moravského ornitologického spolku se v dubnu zaměřili na sčítání sov. Jejich populace není v nejvyšších moravských horách velká, zato docela pestrá. Kromě houkání sov zaznamenali pozorovatelé také vytí vlků.

Dokonale maskovaný diktafon pomáhal ochráncům přírody s monitoringem sov. Foto: Daniel Křenek

„Pro Jeseníky nejvzácnějším druhem byl puštík bělavý, který se do zdejších lesů rozšířil teprve nedávno a v CHKO už založil malou populaci. Nejčastější byl podle očekávání puštík obecný. Všechny potěšilo devět houkajících samců vzácné sovy sýce rousného,“ uvedl Daniel Křenek z Agentury ochrany přírody a krajiny. 

Každý druh sovy má svůj zvuk

Způsob, jakým lidé sovy zaznamenávali, byl prostý. Ve skupinkách chodili po vytipovaných trasách a poslouchali jejich houkání. Každý druh sovy má totiž specifický zvuk. Co nezachytili lidské uši, zaznamenaly audio záznamníky umístěné na stromech.

„Jedna skupinka měla sčítání sov dokonce zpestřeno vytím vlků, které bylo slyšet na nevelkou vzdálenost. Jednalo se o oblast, kde je jejich výskyt evidován od loňského podzimu,“ dodal Křenek.
INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

Názory k článku

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
Flora Olomouc
INZERCE
Auto _ Kubíček