Máme vlka, hlásí ochránci přírody. V regionu vyvedli mláďata

Zatímco dříve byl výskyt vlků na Šumpersku a Jesenicku sporadický, pozorování z posledních let ukázala, že šelma se u nás dobře zabydlela. A letos vlci v regionu vyvedli i několik mláďat.

V Jeseníkách se původně vyhynulým šelmám daří. Lidé se vlků bát nemusí, podle ochranářů se člověku instinktivně vyhýbají. Foto: archiv

„V letošním roce máme potvrzené již tři rozmnožené páry. Vlčata na Králickém Sněžníku se podařilo natočit opakovaně,“ uvedl František Moupic, koordinátor monitoringu velkých šelem v Jeseníkách. 

Fakt, že vlci na horách vyvedli mláďata, svědčí o tom, že se u nás původně vyhynulým šelmám daří. Monitoring provádí lidé pomocí fotopastí, ale také hledáním stop, které za sebou zvířata zanechávají. Na podzim chtějí ochranáři vyškolit další členy takzvaných vlčích hlídek, které budou pohyb vlků monitorovat.

„Vloni jsme zaznamenali výskyt smečky a páru v Rychlebských horách, jeden pár na Krnovsku a Opavsku, další se pohyboval od masivu Keprníku až po východ Zlatohorska, další pár na Králickém Sněžníku. Trvalý výskyt jsme potvrdili také v Zábřežské vrchovině a pravděpodobný trvalý výskyt v Oderských vrších,” dodal Michal Feller, koordinátor Hnutí DUHA Šelmy.

Můžou začít problémy

Ačkoli návrat vlků do krajiny ochránci přírody vítají, zároveň sami přiznávají, že šelmy mohou při soužití s lidmi vyvolávat problémy. Jde především o škody, které způsobují na hospodářských zvířatech. Sami lidé prý obavy mít nemusí. Podle ochranářů jsou šelmy plaché a člověku se instinktivně vyhýbají.




INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

VSTUP DO DISKUZE



INZERCE
Chata Kouty
INZERCE
Radio Haná