Horolezci v Jeseníkách dostali vysokou pokutu. Lezli, kam neměli

Pokutu ve výši 20 tisíc korun dostali dva horolezci, kteří se v polovině ledna vydali s mačkami a cepíny do centra Velké kotliny. Nejchráněnější území Jeseníků je zároveň nejnebezpečnějším místem zimních hor. Jde totiž o takzvaný lavinový katastr.

V Jeseníkách aktuálně platí druhý stupeň lavinového nebezpečí. Laviny mohou padat zejména ve Velké kotlině. Foto: red

„Velkou část přestupků řešíme domluvou, protože víme, že lidé mnohdy dělají chyby pouze z neznalosti. V tomto případě ale horolezci při projednávání přestupku uznali, že o zákazu vstupu věděli předem,“ uvedl Petr Šaj z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. 

Do hor s rozumem

Na stejném místě, kde se horolezci pohybovali, přesně před rokem zahynul mladý skialpinista. Velká kotlina je nejaktivnějším lavinovým místem v Jeseníkách. Aktuálně na horách platí druhý stupeň lavinového nebezpečí.

„Doporučení je jednoduché. Musíte plánovat výlet s rozumem, s ohledem na aktuální situaci a své schopnosti a možnosti. V Jeseníkách je velké množství značených tras, lesních cest mimo rezervace, kam mohou zájemci vyrazit i na skialpové túry,“ dodává Šaj.INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

Názory k článku

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
Radio Haná