Kultura

Talentovou soutěž vyhrály The Addams Sisters, na rozjezd kariéry získaly 200 tisíc korun

Čtvrtek, 25.6.2020

Tři desítky mladých kapel letos bojovaly o vítězství v talentové soutěži Objev Radia Haná aneb Hledáme nové Radečky. Přízeň veřejnosti v internetovém hlasování i hlasy členů odborné poroty získalo dívčí trio The Addams Sisters z Moravičan.

„Vítězství jsme nečekaly, o to větší máme radost. Už pět let na sobě makáme a teď naši snahu můžeme zúročit prostřednictvím výhry. Jsme nadšené, děkujeme všem, kdo nás v soutěži podpořili,“ uvedla baskytaristka Kristýna Rozsívalová.

Rádio Haná nasadí singl do vysílání 

Kapela O5 a Radeček pohřbila zpěváka. Naštěstí pouze v novém videoklipu

Úterý, 23.6.2020

PODÍVEJTE SE NA NOVÝ KLIP KAPELY O5 a Radeček – To až jednou.

„Bavit se o smrti je pro někoho tabu, ale každý z nás o ní určitě občas přemýšlí. Neutečeš jí, ale nemusíš být na ni sám. A o tom je náš nový klip,“ představuje novinku zpěvák Tomáš Polák.

Na natáčení vzpomíná kapela s úsměvem. „V klipu hraje i katolický kněz René Snášel. Že je to pravý farář nám ale filmový štáb řekl až po natáčení. Kdybychom to věděli dřív, dáváme si víc pozor na pusu,“ směje se Tomáš, který většinu natáčení strávil v rakvi. 

Úspěšné album plné hitů

Píseň To až jednou je v pořadí šestým singlem z alba Dobrý zprávy, na kterém fanoušci najdou hity jako Sex ve sprše, LOVEní nebo Budu rád. Za prodej nahrávky získali členové kapely O5 a Radeček Zlatou desku a portál Novinky.cz a deník Právo zařadily Dobrý zprávy mezi pět nejlepších desek uplynulého roku. 

Představení Rozpaky zubaře Svatopluka míří z Javorníku do Jeseníku

Pátek, 12.6.2020

Milovníci divadla a dobrého humoru si přijdou ještě v červnu na své. Z Javorníku zamíří do Jeseníku divadelní soubor s představením plným kuriózních situací.

Diváci se ocitnou na nejmenované zubní klinice, kterou vedle primář Hoffmann (František Bocek). Paní Lída Jahodová představí jednotlivé lékaře a celým příběhem provází. Bude totiž nutné hlavnímu představiteli MUDr. Novákovi (Pavel Kalabis) stále pomáhat s rozhodováním.

Soutěž o nejvyšší počet ošetřených pacientů

Všichni zubaři, MUDr. Kokeš (Pavel Janda), MUDr. Plicková (Marcela Gajová), MUDr. Imrmannová (David Zbořil), a také medička (Marek Zbořil) ukáží svůj běžný pracovní den, své starosti a povinnosti, které je doženou až k velké soutěži o nejvyšší počet ošetřených pacientů za týden. Tím projeví své charaktery, rozhodnost i váhavost.

V bývalé knihovně najdou útočiště žáci, děti s handicapem i umělci

Pátek, 5.6.2020

Budova bývalé knihovny v Jeseníku bude sloužit k trávení volného času žáků studujících ve městě, jako komunitní centrum pro milovníky umění a jako klubovna pro děti s handicapem a jejich rodiny. Projekty Proměny, Nic netrvá věčně a Klubovna pro děti s handicapem a jejich rodiče dostaly nejvíce hlasů v anketě vyhlášené městem, které se zúčastnilo na 300 lidí.

„Zástupci vítězných projektů získali přístup do budovy a v následujících měsících začnou vytvářet své programy. Prostory mají k dispozici zdarma, budou platit pouze energie,“ uvedla Petra Fusová, ředitelka Městských kulturních zařízení Jeseník.

ZUŠ obnovuje provoz, platí to i o většině poboček

Čtvrtek, 14.5.2020

Od pondělí 11. května se vrátil život do Základní umělecké školy Jeseník. Platí to i pro pobočky v České Vsi a v Mikulovicích. Pouze v Lipové-lázních bude prezenční výuka zahájena až s otevřením mateřské školy, kde má ZUŠ své pracoviště, tedy zřejmě od 25. května.

Hudební obor – do konce června bude probíhat individuální výuka u všech učitelů hudebního oboru, rovněž je povolena výuka komorní hry dle dohody s vyučujícím. Naopak nebudou probíhat korepetice a prezenční výuka sborového zpěvu, orchestrální a souborové hry, hudební nauky.

Výtvarný obor – prezenční výuka bude zahájena v prvním týdnu částečně pouze s absolventy, následně dle zájmu a souhlasů rodičů s výukou dle nařízených pravidel. Případný nástup bude konzultován s třídní učitelkou a dle počtů žáků bude upřesněna délka lekce atd. 

Nadšenci vydali časopis, aby zahnali „ponorku“ v dětských domovech

Sobota, 9.5.2020

Dobrovolníci z redakce časopisu Zámeček vydali speciální „koronavirové“ číslo tohoto magazínu pro opuštěné děti s cílem zahnat ponorkovou nemoc kluků a holek v dětských domovech. Ty jsou nyní izolovány od okolního světa a každý další den nouzového stavu přináší pro tety a strejdy takřka neřešitelný úkol, jak děti zabavit. Časopis Zámeček vznikl v Šumperku a vychází už 23 let.

„Připravili jsme rekordních 96 stran plných zajímavého čtení, zpráv ze života v uzavřených domovech a hlavně deset velkých soutěží, do kterých se mohou děti zapojit,“ říká šéfredaktor Lukáš Kotlár, který sám vyrostl v dětském domově, do Zámečku začal přispívat jako 12letý kluk a dnes je PR manažerem agentury AXON Public Relaitions. 

Tip na výlet: zámek Jánský Vrch 

Sobota, 25.4.2020

Výraznou dominantou města Javorníku je zámek Jánský Vrch, jedna z nejdůležitějších památek celého jesenického okresu. Tyčí se na skalnatém kopci nad městem už od poloviny 13. století. Původně byl postaven jako hrad umístěný na strategicky výhodném místě někdejšího Slezska. 

Vůbec první písemná zmínka o hradu pochází z roku 1307. V té době byl majetkem svídnických knížat. Svídničtí jej odstoupili roku 1348 vratislavskému biskupovi Přeclavovi z Pogarel. Od těch dob byl hrad i okolí, až na několik menších přestávek, součástí rozsáhlého území, které náleželo biskupství ve Vratislavi (Wroclaw, Breslau). 

Radio Haná hledá objev roku, mladým kapelám nabízí promo za 200 tisíc korun

Neděle, 19.4.2020

Do soutěže s Radiem Haná se mohou zapojit mladí muzikanti a nadějné kapely. Hlavní cenou talentové akce je exkluzivní promo v hodnotě 200 tisíc korun. Soutěž je žánrově omezena na mainstream, pop a rock.

Radio Haná ve spolupráci s nahrávacím studiem TA musica v Zábřeze a hudební skupinou O5 a Radeček vyhlašuje talentovou soutěž pro mladé muzikanty. „Soutěž je věkově omezena pro muzikanty na od 15 do 30 let. Toto omezení platí pro všechny členy kapely,“ poznamenal programový šéf Radia Haná a člen Akademie populární hudby Marek Berger.

Mladé kapely mohou posílat přihlášky do 30. dubna na e-mail objev@radiohana.cz. „Součástí přihlášky by mělo být krátké info o kapele, reprezentativní foto kapely, spolehlivý kontakt a link na tvorbu v MP3 nebo videoklipy či záznam koncertu na YouTube,“ doplnil jeden z porotců a hudební producent Daniel Kašpar.

Vědecká knihovna otevřela výstavní projekt Na Jeseníky!

Čtvrtek, 14.11.2019

Vědecká knihovna v Olomouci otevřela výstavní projekt Na Jeseníky! Jeho součástí je kromě dvou výstav vydání stejnojmenné knihy. Projekt je zaměřen na historii turistiky v Jeseníkách, jde o nejvýznamnější akci podzimního programu knihovny. Myšlenka na zpracování tématu vznikla v souvislosti s objevem první turistické mapy Jeseníků datované rokem 1881. Dochovala se v jediném exempláři uloženém právě ve Vědecké knihovně v Olomouci.

Kromě historické turistické mapy posloužila jako podklad k projektu řada dalších materiálů přibližujících rozvoj cestovního ruchu v nejvyšších moravskoslezských horách. "Návštěvníci výstavy a čtenáři knihy se tak mohou například dozvědět, jací lidé byli pro rozvoj turismu zásadní nebo jaký vliv měla v tomto směru lázeňská centra," uvedla Michaela Heloňová z Vědecké knihovny Olomouc.

Do Jeseníku se přestěhoval festival slavné mezzosopranistky

Pondělí, 6.8.2018

Z lázní v Karlově Studánce do lázní v Jeseníku se tento rok stěhuje hudební festival mezzosopranistky Evy Garajové a jejích hostů. Pátý ročník se v Priessnitzových léčebných lázních uskuteční od 13. do 19. srpna a do Jeseníku přiveze řadu známých umělců včetně ředitele Slovenské filharmonie Mariana Lapšanského či houslistu Jaroslava Svěceného.

V programu je sedm koncertů, uskuteční se v Kongresovém a Zrcadlovém sále jesenických lázní.

Festival se uskuteční popáté, předchozích čtyři ročníky byly v lázních Karlova Studánka. "Pozvání k účinkování na koncertech přijali nejvýznamnější umělci z ČR i zahraničí, mezi jinými nejlepší slovenský klavírista současnosti, ředitel Slovenské filharmonie Marian Lapšanský, vynikající český houslista a propagátor klasické vážné hudby Jaroslav Svěcený, flétnistka Žofie Vokálková, klavírista Václav Mácha či soubory Ensemble Martinů nebo komorní orchestr Czech Virtuosi," uvedl pořadatel Roman Janků.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Kultura