Kultura

V Kapli zahraje houslový virtuóz

Středa, 15.3.2017

Cyklus koncertů Klasika Viva pokračuje koncertem vynikajícího českého houslisty Miroslav Vilímec 26. března od 19.00 v Kapli v Jeseníku. Na klavír jej doprovodí bratr Vladislav Vilímec.

Klasika Viva nabídne deset koncertů

Sobota, 11.2.2017

Koncertní mistr České filharmonie, laureát soutěže Pražské jaro či harfistka Kateřina Englichová ozdobí letošní ročník festivalu vážné hudby Klasika Viva. Koncertní cyklus otevře v úterý příští týden v jesenické Kapli vokální soubor TimbreTone. Festival vážné hudby má na severu regionu dlouholetou tradici. Loni jej navštívilo 2200 lidí, řekl ředitel přehlídky Roman Janků.

"Z původně malého komorního projektu, který nabízel šest koncertů ročně v Šumperku pod názvem Hudba na radnici, je v současnosti stabilní koncertní cyklus nabízející široké spektrum koncertů od malých komorních recitálů po velké koncerty symfonické," řekl Janků. Hlavní místa konání jsou tradičně od roku 2008 v Šumperku a Jeseníku, každoročně se akce odehrávají i mimo tato místa, například v Rapotíně nebo Loučné nad Desnou.

Klasika Viva zahajuje v Jeseníku

Pátek, 27.1.2017

Cyklus koncertů Klasika Viva zahajuje rok 2017 koncertem vokálního souboru TimbreTone 14. února od 19 hodin v Kapli v Jeseníku. „Koncerty Klasika Viva pořádáme od roku 2001. Začínali jsme koncerty na radnici v Šumperku a od roku 2008 jsme projekt rozšířili také do Jeseníku,“ říká Roman Janků z pořádající agentury. „Je skvělé, že v Jeseníku letos nabízíme již 10. sezónu koncertů klasické vážné hudby. Máme v Jeseníku skvělé publikum, krásný prostor pro koncerty, ale také mimořádně plodnou spolupráci s MKZ. Jak s minulým vedením, tak i s tím současným si velice rozumíme, spolupráci jsou nakloněni a všemožně jsou nápomocni. Zanedbatelná není ani podpora města. Děkujeme Jeseníku!“ dodává Janků, který v Jeseníku mimo koncerty Klasika Viva nabízí také již tradičně letní koncert v rámci festivalu Klášterní hudební slavnosti.

V Javorníku ožije zámek i náměstí

Neděle, 27.11.2016

Javornické náměstí Svobody se stane první adventní neděli dějištěm slavnostního rozsvěcení vánočního stromu. Od 16 hodin se malí i velcí návštěvníci mohou těšit na bohatý zábavný program, který nabídne například vystoupení místního Divadélka malé Bo nebo žáků ZUŠ Javorník. Součástí akce bude také Mikulášská nadílka, ohňová show, vystoupení hudební skupiny Morava a na náměstí nebudou chybět ani prodejní stánky či zabíjačkové speciality.

Vánoční program se odehraje také na Zámku Jánský Vrch. První prosincový víkend si turisté mohou prohlédnout vánočně vyzdobené interiéry památky, ochutnat stylové pokrmy ze zámecké kuchyně, zaposlouchat se do hudebního recitálu nebo si budou moci vyrobit vánoční přání. Prohlídky začínají v sobotu i v neděli vždy v 10 hodin, na poslední se zájemci vydají v 16 hodin.

V Jeseníku připomenou Den veteránů

Čtvrtek, 10.11.2016

Připnutím symbolického květu vlčího máku si 11. listopadu veřejnost připomíná statečnost a obětavost bývalých vojáků. Letos se budou moci ke vzpomínce přidat i obyvatelé Jeseníku. Poprvé se zde uskuteční oslavy Dne válečných veteránů.

Centrem dění bude kavárna Ennea na náměstí Svobody. Pro návštěvníky připraví speciální legionářské menu. Hosty bude obsluhovat Zuzana Ouhrabková z organizace Post Bellum, která vyhledává a nahrává vzpomínky inspirativních pamětníků. Příchozí seznámí s příběhy veteránů i s aktivitami organizace Post Bellum.

Od 18 hodin se bude v kavárně promítat dokumentární film o dívce z Bánské Bystrice Chavivě Reik, málo známé hrdince Slovenského národního povstání.

Pod parapetem se skrývala 300 let stará modlitba.

Středa, 28.9.2016

Na počátku všeho byla koupě starého domu v Mikulovicích. Něco už pamatoval, a přestože jeho nová majitelka zprvu uvažovala o možné rekonstrukci objektu, nakonec pod tlakem odborných posudků přistoupila k jeho demolici a plánům na výstavbu nového domu.

Při bourání obytné části byly pod jedním z parapetů objeveny noviny z 20. let minulého století ukrývající uvnitř nevelký zažloutlý papír s modlitbou ke Svatému Kříži. Sepsána byla Johannem Schuldem z Mikulovic 21. září 1702. Text psaný v dobovém kurentu přeložila paní Kristýna Voráčová a jeho pět strof (slok) je jak oslavou Svatého Kříže a Ježíše Krista, jež byl na něm ukřižován, tak i vroucnou prosbou k Bohu o ochranu před utrpeními lidského světa, což dokládá malá ukázka textu: „Mor, hlad a válku zažeň od nás v tomto žití, zůstaň s námi a dej nám mír.“

Závěrečný volební mítink ČSSD v Jeseníku

Středa, 28.9.2016

Sociální demokracie je stranou, která si vždy v kampaních zakládala na osobním styku s voliči a jinak tomu není ani před letošními krajskými volbami. Takto už kandidáti ČSSD navštívili například Šternberk, Velké Losiny, Zábřeh, Němčice nad Hanou, ale i další místa v kraji bez ohledu na jejich velikost nebo vzdálenost od krajského města.

Poslední možnost setkat se s kandidáty přímo v Jeseníku budou mít lidé v pátek 30. září. V Oblouku u restaurace Praděd se uskuteční závěrečný volební mítink.

„Pro mne jako lídra je nezbytné mluvit s lidmi tváří tvář, vyslechnout si jejich problémy a připomínky, navrhnout naše řešení a získat okamžitou zpětnou vazbu. Velmi mě těší, že lidé nerezignovali na dění kolem sebe a naopak se s kandidáty sociální demokracie rádi zastavují a diskutují,“ říká Jiří Zemánek, který je lídrem sociální demokracie v Olomouckém kraji.

Úspěšný orchestr zahraje zdarma v Jeseníku

Pondělí, 19.9.2016

Na šesti místech Olomouckého kraje vyroste v následujících dnech koncertní pódium, na kterém vystoupí špičkový dechový orchestr ze Zábřeha. Soubor třiceti mladých muzikantů získal cenu Zlaté pásmo v národní soutěži orchestrů a letos reprezentoval Českou republiku na prestižním mezinárodním festivalu v Šanghaji. Speciálním hostem koncertů bude muzikálový zpěvák Jan Smigmator. Vstup je zdarma.

Dechový orchestr zahájí své "turné" po Olomouckém kraji v úterý 20. září v Jeseníku na náměstí u radnice v 16 hodin a hned druhý den bude pokračovat v Šumperku v parku u Sovy od 15.30 hodin. Ve čtvrtek 29. září rozezní známé orchestrální skladby hned dvě náměstí po sobě, nejprve v Přerově od 15 hodin a poté v Litovli od 17 hodin. A také v úterý 4. října odehraje úspěšný ansámbl dva koncerty, začne v 15 hodin na náměstí v Prostějově a skončí v 17 hodin na Horním náměstí v Olomouci.

Horní Lipovou navštíví samotný císař

Čtvrtek, 18.8.2016

V roce 1779 navštívil Horní Lipovou císař Josef II. při své inspekční cestě po rakouském dílu Slezska. Výjimečnou událost upomíná mezi silnicí a železniční tratí naproti penzionu Kovárna pramen Císaře Josefa II. vybudovaný v roce 1822.

Výstava o bílé stopě

Pondělí, 14.3.2016

Od 7. března můžete v novém informačním centru Katovna v Jeseníku zhlédnout výstavu věnovanou vyznavačům bílé stopy. Expozice mapuje historii běžeckého lyžování v Jeseníku a především životní příběh úspěšného československého lyžaře Karla Štefla. 

Nejlepší československý běžec na lyžích přelomu 60. a 70. let a dlouholetý trenér mládeže Fenix Ski teamu Jeseník získal mimo mnoha dalších ocenění také titul Sportovní osobnost okresu Jeseník.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Kultura