Kultura

Vědecká knihovna otevřela výstavní projekt Na Jeseníky!

Čtvrtek, 14.11.2019

Vědecká knihovna v Olomouci otevřela výstavní projekt Na Jeseníky! Jeho součástí je kromě dvou výstav vydání stejnojmenné knihy. Projekt je zaměřen na historii turistiky v Jeseníkách, jde o nejvýznamnější akci podzimního programu knihovny. Myšlenka na zpracování tématu vznikla v souvislosti s objevem první turistické mapy Jeseníků datované rokem 1881. Dochovala se v jediném exempláři uloženém právě ve Vědecké knihovně v Olomouci.

Kromě historické turistické mapy posloužila jako podklad k projektu řada dalších materiálů přibližujících rozvoj cestovního ruchu v nejvyšších moravskoslezských horách. "Návštěvníci výstavy a čtenáři knihy se tak mohou například dozvědět, jací lidé byli pro rozvoj turismu zásadní nebo jaký vliv měla v tomto směru lázeňská centra," uvedla Michaela Heloňová z Vědecké knihovny Olomouc.

Do Jeseníku se přestěhoval festival slavné mezzosopranistky

Pondělí, 6.8.2018

Z lázní v Karlově Studánce do lázní v Jeseníku se tento rok stěhuje hudební festival mezzosopranistky Evy Garajové a jejích hostů. Pátý ročník se v Priessnitzových léčebných lázních uskuteční od 13. do 19. srpna a do Jeseníku přiveze řadu známých umělců včetně ředitele Slovenské filharmonie Mariana Lapšanského či houslistu Jaroslava Svěceného.

V programu je sedm koncertů, uskuteční se v Kongresovém a Zrcadlovém sále jesenických lázní.

Festival se uskuteční popáté, předchozích čtyři ročníky byly v lázních Karlova Studánka. "Pozvání k účinkování na koncertech přijali nejvýznamnější umělci z ČR i zahraničí, mezi jinými nejlepší slovenský klavírista současnosti, ředitel Slovenské filharmonie Marian Lapšanský, vynikající český houslista a propagátor klasické vážné hudby Jaroslav Svěcený, flétnistka Žofie Vokálková, klavírista Václav Mácha či soubory Ensemble Martinů nebo komorní orchestr Czech Virtuosi," uvedl pořadatel Roman Janků.

Knihovna se přesune do divadla

Pátek, 15.12.2017

Jesenická městská knihovna Vincence Priessnitze by měla sídlit v nových prostorách. Zástupci radnice ji chtějí přesunout do zdejšího divadla, kde chce město vybudovat Centrum společných aktivit. Na úpravu areálu městského divadla získalo město dotaci, stavební práce by se měly rozběhnout počátkem příštího roku. Náklady vyjdou na desítky milionů korun. Přesnou částku zatím město nesdělilo s tím, že smlouva dosud není podepsaná. 

"Jde o využití bývalé bytového domu číslo 870 a budovy bývalého loutkového divadla, která je součástí areálu městského divadla. Spojením těchto budov vznikne Centrum společných aktivit. Nový komplex bude mít funkci multimediální knihovny s přidruženými funkcemi, jako jsou multimediální učebna anebo menší víceúčelový sál," uvedl vedoucí investic jesenické radnice Jiří Uher.

V Jeseníku zazní violoncello a cembalo

Pátek, 29.9.2017

Cyklus koncertů Klasika Viva pokračuje ve své podzimní části. „Po mimořádném hudebním zážitku z pondělí 25. září, kdy fenomenálním způsobem zazpívala sopranistka Eliška Gattringerová ty nejtěžší árie operní literatury, nabídneme bonusový koncert. Tento koncert původně nebyl v plánech na letošní rok, ale repertoár byl velkým lákadlem, kterému nešlo odolat," říká pořadatel cyklu Roman Janků.

O čem Roman Janků hovoří, nám přiblíží hned vzápětí: „Violoncellista TOMÁŠ HURNÍK žije a pracuje již několik let na Novém Zélandě, a když se mi připomněl, že zde bude pobývat na podzim letošního roku, neváhal jsem ani chvíli. Jeho cit pro interpretaci staré hudby je mimořádný, má letité zkušenosti ze zahraničí, sám vyučuje na několika mistrovských kurzech. Jeho uměleckou partnerkou bude jedna z nejlepších a nejžádanějších českých hráček na cembalo EDITA KEGLEROVÁ. V programu zazní skladby raného, středního i vrcholného baroka.“

Lidé mohou přispět na obnovu pramene

Úterý, 30.5.2017

Poslední neobnovené místo na promenádě v Priessnitzových léčebných lázních v Jeseníkách, Sophiin pramen, má šanci dočkat se obnovy. Oživit jej mohou sami návštěvníci lázní i okolní obyvatelé prostřednictvím veřejné kampaně, kterou pořádá Společnost Vincenze Priessnitze. Nadšenci chtějí jejím prostřednictvím vybrat přes 150.000 korun, informovala obchodní manažerka lázní Renata Frančáková. Obdobným způsobem nedávno přispívali lidé v Olomouckém kraji na projekt nového kulturního centra v Olomouci.

V Kapli zahraje houslový virtuóz

Středa, 15.3.2017

Cyklus koncertů Klasika Viva pokračuje koncertem vynikajícího českého houslisty Miroslav Vilímec 26. března od 19.00 v Kapli v Jeseníku. Na klavír jej doprovodí bratr Vladislav Vilímec.

Klasika Viva nabídne deset koncertů

Sobota, 11.2.2017

Koncertní mistr České filharmonie, laureát soutěže Pražské jaro či harfistka Kateřina Englichová ozdobí letošní ročník festivalu vážné hudby Klasika Viva. Koncertní cyklus otevře v úterý příští týden v jesenické Kapli vokální soubor TimbreTone. Festival vážné hudby má na severu regionu dlouholetou tradici. Loni jej navštívilo 2200 lidí, řekl ředitel přehlídky Roman Janků.

"Z původně malého komorního projektu, který nabízel šest koncertů ročně v Šumperku pod názvem Hudba na radnici, je v současnosti stabilní koncertní cyklus nabízející široké spektrum koncertů od malých komorních recitálů po velké koncerty symfonické," řekl Janků. Hlavní místa konání jsou tradičně od roku 2008 v Šumperku a Jeseníku, každoročně se akce odehrávají i mimo tato místa, například v Rapotíně nebo Loučné nad Desnou.

Klasika Viva zahajuje v Jeseníku

Pátek, 27.1.2017

Cyklus koncertů Klasika Viva zahajuje rok 2017 koncertem vokálního souboru TimbreTone 14. února od 19 hodin v Kapli v Jeseníku. „Koncerty Klasika Viva pořádáme od roku 2001. Začínali jsme koncerty na radnici v Šumperku a od roku 2008 jsme projekt rozšířili také do Jeseníku,“ říká Roman Janků z pořádající agentury. „Je skvělé, že v Jeseníku letos nabízíme již 10. sezónu koncertů klasické vážné hudby. Máme v Jeseníku skvělé publikum, krásný prostor pro koncerty, ale také mimořádně plodnou spolupráci s MKZ. Jak s minulým vedením, tak i s tím současným si velice rozumíme, spolupráci jsou nakloněni a všemožně jsou nápomocni. Zanedbatelná není ani podpora města. Děkujeme Jeseníku!“ dodává Janků, který v Jeseníku mimo koncerty Klasika Viva nabízí také již tradičně letní koncert v rámci festivalu Klášterní hudební slavnosti.

V Javorníku ožije zámek i náměstí

Neděle, 27.11.2016

Javornické náměstí Svobody se stane první adventní neděli dějištěm slavnostního rozsvěcení vánočního stromu. Od 16 hodin se malí i velcí návštěvníci mohou těšit na bohatý zábavný program, který nabídne například vystoupení místního Divadélka malé Bo nebo žáků ZUŠ Javorník. Součástí akce bude také Mikulášská nadílka, ohňová show, vystoupení hudební skupiny Morava a na náměstí nebudou chybět ani prodejní stánky či zabíjačkové speciality.

Vánoční program se odehraje také na Zámku Jánský Vrch. První prosincový víkend si turisté mohou prohlédnout vánočně vyzdobené interiéry památky, ochutnat stylové pokrmy ze zámecké kuchyně, zaposlouchat se do hudebního recitálu nebo si budou moci vyrobit vánoční přání. Prohlídky začínají v sobotu i v neděli vždy v 10 hodin, na poslední se zájemci vydají v 16 hodin.

V Jeseníku připomenou Den veteránů

Čtvrtek, 10.11.2016

Připnutím symbolického květu vlčího máku si 11. listopadu veřejnost připomíná statečnost a obětavost bývalých vojáků. Letos se budou moci ke vzpomínce přidat i obyvatelé Jeseníku. Poprvé se zde uskuteční oslavy Dne válečných veteránů.

Centrem dění bude kavárna Ennea na náměstí Svobody. Pro návštěvníky připraví speciální legionářské menu. Hosty bude obsluhovat Zuzana Ouhrabková z organizace Post Bellum, která vyhledává a nahrává vzpomínky inspirativních pamětníků. Příchozí seznámí s příběhy veteránů i s aktivitami organizace Post Bellum.

Od 18 hodin se bude v kavárně promítat dokumentární film o dívce z Bánské Bystrice Chavivě Reik, málo známé hrdince Slovenského národního povstání.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Kultura