Sport

Na Winter Survival přijede 60 závodníků

Středa, 10.1.2018

Celkem šest desítek vojáků z Česka i zahraničí zamíří na konci ledna do Jeseníků na tradiční nejtěžší armádní klání s názvem Winter Survival. Letos se náročné soutěže s přesuny v terénu i se spaním pod širým nebem zúčastní borci také z Belgie, Rakouska či Ukrajiny. Poprvé v historii soutěže se na start závodu postaví také dvě družstva z policie, jde o zásahové jednotky Moravskoslezského a Jihomoravského kraje.

Klání na bázi zimního přírodního víceboje se uskuteční v Hrubém Jeseníku od 28. ledna do 2. února. "Mezinárodního závodu Winter Survival 2018 se zúčastní 60 českých a zahraničních vojáků. Českou armádu bude reprezentovat 14 družstev. Z Belgie, Německa, Polska, Rakouska, Slovenska a Ukrajiny přijede šest armádních týmů," uvedl mluvčí závodu Pavel Pazdera. S vojáky poprvé poměří své síly také policisté.

Jesenicko si zvolí nejlepší sportovce

Úterý, 17.1.2017

Okresní sdružení České unie sportu v Jeseníku a Šumperský a jesenický deník vyhlašují soutěž Nejlepší sportovec okresu Jeseník za rok 2016. Vybírat se budou úspěšní sportovci v kategoriích žáků a žaček, juniorů a juniorek, mužů a žen a také kolektivů.

Ocenění jsou připravená také pro nejúspěšnějšího trenéra, veterána, osobnost sportu, zdravotně handicapované sportovce a pro nejlepší sportovní akci roku. Komise ocení v kategorii krajánek také sportovce pocházejícího z Jesenicka, který nyní působí v klubu mimo region.

„Výběr nejlepšího sportovce provede odborná komise složená ze zástupců zastřešujících sportovních organizací, zástupců samosprávy a sportovních redaktorů tisku," uvedl za pořadatele Josef Kalina.

Galavečer se slavnostním vyhlášením ankety se bude konat v pondělí 27. února.
 

Pavel Malina světovým šampiónem

Neděle, 27.11.2016

Bývalý člen oddílu silového trojboje a kulturistiky TJ RD Jeseník je mistrem světa v silovém trojboji. 33. Mistrovství světa Masters v silovém trojboji probíhalo v první polovině října v hlavním městě Estonska v Tallinnu.

Pro Pavla Malinu to byla druhá účast na Mistrovství světa Masters, (v roce 2014 vybojoval 3. místo). Na soutěž ale nejel jako favorit. Tím měl být Němec Schönnerstedt Frank.

Zde uvádímě Pavlovy výkony v jeho hmotnostní kategorii do 59 kg: Dřep 192,5 kg, tlak v leže 105 kg, mrtvý tah 165 kg - celkem v trojboji 462,5 kg. Výkonem 192,5 kg navíc překonal český rekord ve dřepu!

Trenérem novopečeného světpvého šampióna je Josef Cichý (mistr světa masters ve vzpírání). 

Fotbalová krása šla stranou

Čtvrtek, 10.11.2016

Divizní fotbalisté Jeseníku odčinili předchozí domácí zaváhání s Novými Sady a druhý zápas v řadě na svém hřišti již zvládli. V důležitém souboji první listopadovou sobotu těsně zdolali Pustou Polom.
V první půli sobotního duelu dvou nováčků komplikoval oběma celkům hru silný vítr a k vidění byl spíše průměrný fotbal. Územní převahu v této části měli hosté, ale pouze po šestnáctku.

Úvodní velkou šanci si pak vytvořili domácí fotbalisté, když Woitek utekl po křídle, zpětnou přihrávkou našel Plháka, ale jeho střelu fantasticky vytáhl brankář Štencel. Později zahrozili i hosté. Po Pastuchově vyběhnutí až na hranici šestnáctky, nejprve jesenický gólman nedosáhl v souboji na míč, ale vzápětí obětavým skokem zlikvidoval gólovou střelu.

Těsně před přestávkou se následně Jeseník mohl radovat. Po pasu od Woitka se dostal přes protivníkova stopera Adam Bříza a poslal domácí do vedení.

Horská výzva odstartuje poprvé na sedle

Čtvrtek, 18.8.2016

Republikový seriál extrémních běžeckých závodů Rock Point - Horská výzva míří do Jeseníků! Sportovci se vydají překonávat sami sebe i pohoří Hrubého Jeseníku v pátek 15. a v sobotu 16. července.

"Zásadní změnou jesenické části Horské výzvy je start, který letos nebude v Koutech nad Desnou, ale přímo na Červenohorském sedle, takže už od začátku se budou závodníci pohybovat ve vyšší nadmořské výšce. Trasa ale jinak zůstala takřka obdobná jako v předchozích ročnících," podotkl ředitel závodu Pavel Zitta.
Další letošní změna se týká pravidel. Závodníci v Jeseníkách mají poprvé možnost startovat na střední a krátké trase osamoceně.
"Jesenická zastávka patří k nejoblíbenějším a nejpočetnějším v seriálu, takže jsem sám velmi zvědavý na to, kolik se nás tu letos sejde. Už teď se ale těším na super atmosféru a heroické výkony," odpočítává dny do startu Pavel Zitta.

Krnovu nadělili bůra

Pondělí, 14.3.2016

Fotbalisté Jeseníku jsou zatím k nezastavení, vyhráli i své poslední utkání přípravy, když v sobotní generálce uštědřili debakl diviznímu Krnovu, navíc na jeho hřišti.
„Pro nás je to určitě nádherný výsledek, ale dlouho to nebylo tak jednoznačné," přiznal sportovně jesenický kouč Petr Ševčík po jednoznačné výhře v Krnově.
„První poločas byl soupeř jasně lepší, dokázal nás zatlačit, hrál tvrdě, agresivně a měl šance. Nám se přesto podařilo dát z jednoho rychlého brejku vedoucí gól," uvedl dále trenér lázeňského týmu.
Hosté se poprvé prosadili hned v 10. minutě, kdy Petr Navrátil vybídl ke skórování Patrika Plháka – 0:1. Tímto těsným výsledkem pak i první půle skončila.
„Ve druhé části se již domácí sesypali, začali se mezi sebou hádat, my jsme si následně v poklidu hráli svou hru a utkání jsme zcela ovládli," doplnil Petr Ševčík, jehož svěřenci po přestávce zahájili doslova kanonádu.

Na Paprsku poměří síly špičkoví běžkaři

Pondělí, 8.2.2016

Předposlední víkend v únoru budou na vyhlášených běžeckých tratích v okolí horského hotelu Paprsek závodit nejlepší čeští lyžaři dálkových běhů na lyžích. V sobotu 20. a v neděli 21. února se zde pojede 25. ročník JeLyMana (Jesenického lyžařského maratónu), který bude zároveň posledním závodem 9. ročníku seriálu SkiTour – největšího českého seriálu závodů v běhu na lyžích, jehož součástí je například známá Jizerská 50.

Start a cíl závodu, kterého se v loňském roce zúčastnilo přes 300 běžkařů z celé republiky i ze zahraničí, najdou diváci ve Velkém Vrbně v areálu bývalého lomu Konstantin. Trať zavede závodníky přes Císařskou boudu na polskou stranu hřebene, dále na Medvědí boudu, Paprsek a Větrov.

Jeseníky, cyklistický ráj to na pohled

Pátek, 5.6.2015

Tatam je doba, kdy cyklistům stačily ke spokojenosti cyklotrasy, nebo cyklostezky vedoucí krásnou krajinou se stoupáním a klesáním údolími, či horskými hřebeny. V dnešní době jsou „cool“ nejrůznější singletraily, singltreky a bikeparky. Někdy je problém rozlišit, co je trail a trek. Pojem SINGLTREK označuje produkt vybudovaný dle speciální metodiky a sloužící pro terénní cyklistiku.

SINGLTRAIL je pak vysvětlován jako 30 až 60 cm úzká stezka, po které můžete jít, nebo jet na kole, pouze za sebou. Singly jsou umístěny v přírodě s uměle vybudovanými prvky překonávajícími nerovnosti terénu. Treky přináší uživatelům maximální zážitky, ale zároveň mnohem větší bezpečnost, než dopravní komunikace a jsou šetrné k přírodě.  

Obránce Černé vody si už nezakope

Pátek, 22.5.2015

Dlouholetá opora defenzivních řad fotbalistů TJ Kameník Černá Voda Daniel Nátr utrpěl v dubnu při mistrovském zápase okresního přeboru mužů vážné zranění a jeho fotbalová kariéra zřejmě skončila. Ošklivé zranění přivodili šikovnému obránci hned dva protihráči současně. "Zajeli do mě ze dvou stran, takže mi dokonale vyhodili koleno a přetrhali vazy. Nebyl v tom ale úmysl, to se stane," okomentoval incident Nátr.

Přestože se kapitán Kameníku ihned dostal do péče jednoho z nejlepších chirurgů v kraji, MUDr. Štěpána v šumperské nemocnici, koleno zůstane pro výkonostní sport nepoužitelné. Černá voda se tak bude muset obejít bez opory, která útočníky soupeře přiváděla k šílenství a konkurenčním klubům dlouhá léta brzdila statistiky produktivity.

 

Horolezecký oddíl Jeseník je nejstarší v regionu

Neděle, 3.5.2015

Horolezecký oddíl Jeseník je nejstarším a největším sdružením horolezců, lezců, vysokohorských turistů a všech milovníků hor a lezení v regionu. Byl založen v roce 1962 a v současné době sdružuje kolem padesáti členů. Zaměřuje se mimo jiné na práci s mládeží, provozuje lezeckou stěnu a horo školu, vše je obsazeno akreditovanými instruktory...

Horolezeckou stěnu provozuje oddíl v malé tělocvičně na Gymnáziu Jeseník. Změřit své síly s kolmým terénem mohou zájemci každé pondělí, ve středu a ve čtvrtek mezi šestou a osmou hodinou večer. Lezecká stěna je vhodná pro amatéry i profesionály a měří na výšku přes sedm metrů, na šířku také přes sedm metrů a aby těch sedmiček nebylo málo, současně na ní může lézt až sedm sportovců. 
Celodenní vstupné je symbolických 50 korun, děti a členové HO Jeseník zaplatí pouze 20 a 30 korun.

Přihlásit se k odběru RSS - Sport