Zprávy

Hejtmanství na Jesenicku zavede stipendia i nové obory vzdělávání

Pátek, 18.10.2019

Olomoucký kraj podpoří v příštím školním roce novými obory vzdělání i jednorázovým stipendiem školství v okrese Jeseník. Hejtmanství na Jesenicku zřizuje pět středních škol a od nových opatření si slibuje vyšší zájem školáků o tamní vzdělávací zařízení. Řekl to hejtmanům náměstek Ladislav Hynek (ČSSD).

"Hlavním cílem finančního příspěvku je podpora navýšení počtu žáků, kteří navštěvují střední školy na Jesenicku, a také jejich motivace k vzdělávání právě v tomto regionu. Na tomto projektu spolupracujeme se Sdružením měst a obcí Jesenicka a také s městem Jeseník," uvedl Hynek.

Ve školách v okrese Jeseník ve školním roce 2020/2021 navíc přibudou obory, po jejichž absolventech je podle Hynka poptávka na trhu práce a které zatraktivní nabídku těchto vzdělávacích zařízení. Například na SOŠ a SOU strojírenském a stavebním bude možné studovat informační technologie a navíc i obor elektrikář. Škola kvůli tomu změní název na Střední průmyslovou školu Jeseník.

Jesenické lázně k 220. výročí zakladatele obnovily Sophiin pramen

Neděle, 6.10.2019

Priessnitzovy léčebné lázně zrekonstruovaly zaniklý Sophiin pramen na Ripperově promenádě. Stalo se tak při příležitosti 220. výročí narození zakladatele lázní, Vincenze Priessnitze. Náklady na obnovu pramene, jež nyní zdobí bronzový reliéf ženského obličeje, vyšly na 200.000 korun. Sophiin pramen nese jméno po manželce světoznámého zakladatele vodoléčby. Má více než stoletou historii. Místo se dočkalo obnovy i návratu živé vody po mnoha desetiletích.

Sophiin pramen je vytvořen z místního přírodního kamene a nově jej zdobí bronzový obličej ženy, na který dopadá vytékající voda. Autorkou reliéfu je jesenická výtvarnice Iva Svobodová.

Sophiin pramen původně vznikl u příležitosti stoletého jubilea Priessnitzova narození, v roce 1899. V poválečných letech byl přejmenován na pramen Na Kolonádě a později zchátral a zanikl.

Jesenické areály investovaly hlavně do zázemí a služeb

Neděle, 6.10.2019

Především do zázemí pro návštěvníky, ale i do služeb investovali letos provozovatelé lyžařských areálů na Jesenicku před nadcházející zimní sezonou. I nadále vkládají peníze do techniky potřebné pro umělé zasněžování svahů, které je pro rozjezd i udržení sezony již nezbytné. Největší investici má za sebou zřejmě areál na Červenohorském sedle, kde zakoupili novou lanovou dráhu, v provozu však bude až příští sezonu.

Loni se na horách začalo lyžovat 2. prosince a sezona definitivně skončila 28. dubna, kdy se zastavily vleky na Ovčárně.

V Přemyslově otevřou nové ubytovací zařízení se 40 lůžky. "Začali jsme ho stavět před dvěma lety, nyní to spěje do konce a otevřeme na vánoční svátky. V okolí areálu je málo ubytovací kapacity a v tomto rozsahu chybí. Chtěli jsme vyřešit problém, kdy lidé nechtěli dojíždět a chtěli bydlet přímo v areálu. Dojíždění na Přemyslov je zvlášť v zimě poměrně komplikované," řekl zástupce areálu Jaroslav Podzimek.

Jeseník znovu podpoří studenty, kteří zůstali ve městě

Pátek, 27.9.2019

Jesenická radnice i letos podpoří dotací 4000 korun žáky, kteří po ukončení základní docházky nastoupili na střední školu ve městě. Loni jim vyplatila z rozpočtu 180.000 korun, zhruba stejnou částku má město vyčleněnou i letos. Důvodem tohoto kroku radnice je brojit proti odlivu mladých lidí z regionu. Nepříznivý demografický vývoj se snaží město již řadu let zastavit také finanční podporou za narozené děti i zřízením studentské rady města.  

"Město Jeseník poprvé přispívalo studentům, kteří zůstávají na středních školách na Jesenicku, v loňském roce. Tehdy bylo podáno 45 žádostí a vyplaceno 180.000 korun. Podle sdělení středních škol kromě jedné studentky všichni ve studiu na školách v okrese Jeseník pokračují," řekl mluvčí jesenické radnice Richard Kapustka.

Radnice zvažuje prodej pozemku v centru, aby podpořila stavbu bytů

Pondělí, 2.9.2019

Prodej rozlehlé stavební parcely v centru Jeseníku zvažuje místní radnice, aby tímto způsobem podpořila zatím slabou bytovou výstavbu ve městě. Na pozemku by v případě jeho prodeje developerské společnosti mohl být postaven bytový dům. Případný prodej pozemku bude muset schválit zastupitelstvo. Výstavba bytů na Jesenicku zaostává podle statistik za ostatními okresy v kraji.

Pozemek má rozlohu 3000 metrů čtverečních a je vybaven inženýrskými sítěmi. Má také podle radnice vhodnou polohu, v jeho okolí je veškerá občanská vybavenost.

"Byli jsme na zkušené v Pacově, kde se toto městečko na Vysočině rozhodlo řešit bytovou výstavbu formou spolupráce s developerem. Tato cesta se nám jeví jako přínosná. Jsme ale úplně na začátku, zvažujeme různé varianty řešení tak, aby byly výhodné pro všechny strany," doplnil místostarosta Tomáš Vlazlo (Jeseník srdcem).

Miroslav Adámek otevře v Jeseníku senátorskou kancelář

Úterý, 27.8.2019

Senátor Miroslav Adámek chce být ještě blíž lidem na Jesenicku, za které byl zvolen do horní komory Parlamentu ČR. Proto na začátku září otevře novou senátorskou kancelář přímo ve městě Jeseníku. 

Zájemcům bude k dispozici v budově „ipos“ na adrese Karla Čapka 1147/10, v kanceláři č. 531, a to každé první úterý v měsíci od 14 do 16 hodin. Mimo tyto hodiny je možné sjednat schůzku prostřednictvím e-mailu asistent (zavináč) mirekadamek.cz.

„Během kampaně jsem slíbil, že v případě zvolení budu s občany komunikovat, pomáhat jim a pokud je to bude zajímat, také jim rád vysvětlím, na čem zrovna v Senátu pracuji. Těším se, že se s lidmi budu v mé nové kanceláři pravidelně setkávat,“ uvedl Mirek Adámek. „Se spoustu lidí mluvím při pravidelných cestách regionem, nicméně během schůzek v mé kanceláři budeme mít na sebe víc času a klidu,“ podotkl Adámek.

K otevření senátorské kanceláře v Jeseníku dojde v úterý 3. září 2019 ve 14 hodin. 

Tančírna v Račím Údolí je na seznamu kulturních památek

Úterý, 27.8.2019

Areál secesní tančírny s parkem v Račím Údolí na Jesenicku, který dlouhá léta chátral a nakonec jej převzala a opravila obec Bernartice, byl zařazen na seznam kulturních nemovitých památek.

Obec Bernartice za zchátralou památku před několika roky zaplatila Českým drahám 300.000 korun a poté se spolu s dobrovolníky pustila do její obnovy. Úspěšná záchrana této vzácné ukázky slezské secesní architektury byla vyvrcholením letitého zájmu ze strany olomouckého pracoviště NPÚ a veřejnosti. Do seznamu kulturních nemovitých památek byla zařazena pro její architektonickou a historickou hodnotu, i pro výjimečný přístup k její obnově.

Tančírnu nechal postavit v letech 1906 a 1907 vratislavský biskup Georg Kopp. Patřila k oblíbeným výletním místům, kde se odehrával čilý společenský život. Po roce 1945 ale začala rychle chátrat. V letech 2014 a 2015 pak rekonstrukci Tančírny zajistila obec Bernartice.

Jeseník vybuduje příští rok v Bukovicích nový skatepark

Úterý, 30.7.2019

Jesenická radnice vybuduje v místní části v Bukovicích nový skatepark. Sportoviště bude určeno pro skateboardisty i jezdce na kolech a koloběžkách. Na jeho konečné podobě se v těchto dnech shodli zástupci města i uživatelé tohoto sportoviště. Stavba areálu by měla začít v příštím roce, půjde o investici za několik milionů korun. Jeseník má nyní skatepark v Šumperské ulici, je však v nevyhovujícím stavu.

"Ve studii se vybíralo ze dvou variant. První byla v menším rozsahu jednoetapová, druhá, s více prvky, zahrnovala tři etapy. Nakonec jsme se všichni shodli včetně městské architektky na druhé variantě. V první etapě by vzniklo sportoviště určené zejména pro skateboardisty, druhá etapa je zaměřena více na bikery a koloběžkáře," uvedl místostarosta města Václav Urban.

Lidé navrhli do participativního rozpočtu 40 akcí

Pátek, 12.7.2019

Více než čtyřicet návrhů podali obyvatelé Jeseníku do prvního ročníku participativního rozpočtu pod názvem Tvoříme Jeseník. Termín skončil na konci června, návrhy budou veřejnosti prezentovány v září, hlasovat o nich lidé budou v říjnu. Na projekt vyčlenila radnice z městského rozpočtu milion korun. Participativní rozpočet má cíl zapojit do dění ve městě obyvatele.

"Jsem velmi rád a zároveň příjemně překvapen, kolik návrhů lidé zaslali do premiérového ročníku participativního rozpočtu. Je to důkaz toho, že občanům není lhostejné město, ve kterém žijí, že mají zájem vylepšit a oživit Jeseník. A to je účel tohoto projektu, zapojit lidi do veřejného dění," uvedl místostarosta Jeseníku Tomáš Vlazlo (Jeseník srdcem).

Nezaměstanost nejvíc klesla v Jeseníku

Úterý, 11.6.2019

Nezaměstnanost v Olomouckém kraji klesla z dubnových 2,7 procenta na 2,6 procenta v květnu. Práci v regionu na konci května hledalo 11.601 lidí, což je o 630 méně než předchozí měsíc, uvedl dnes Úřad práce ČR. Z pohledu výše podílu nezaměstnaných připadá Olomouckému kraji šestá pozice, vyšší podíl mají kraje Karlovarský, Liberecký, Jihomoravský, Ústecký a Moravskoslezský. Podle Jaroslava Mikšaníka z Úřadu práce v Olomouci je současná hodnota nezaměstnanosti v Olomouckém kraji nejnižší v historii úřadu!

Nezaměstnanost v Olomouckém kraji se nyní rovná celorepublikovému průměru, i tam podle statistik klesla o jednu desetinu procentního bodu. Nezaměstnanost v dubnu klesla ve čtyřech z pěti okresů Olomouckého kraje, na Prostějovsku zůstala procentuálně stejná jako v dubnu, a to dvě procenta. Jde zároveň o nejnižší nezaměstnanost v kraji.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Zprávy