Zprávy

Máte stížnost nebo námět? Hejtujte hejtmana!

Úterý, 18.4.2017

„Všude se píše: hetman ocenil, poděkoval, navštívil, zúčastnil se… Případně: kraj rozdal miliony, kraj vybudoval, zajistil novou službu, podpořil kulturní akci… Ale já chci přinést změnu, kterou jsme před volbami slibovali, a proto se ptám: Co děláme špatně? Na koho zapomínáme? Jak podpořit sport, kulturu nebo cestovní ruch, aby to bylo opravdu účinné? Nezavírají nám tiskové zprávy o pozitivních tématech oči před skutečnými problémy?“ vysvětlil Ladislav Okleštěk, co ho vedlo ke spuštění kampaně Hejtuj hejtmana. Mimochodem – není hrazena z krajského rozpočtu, hejtman ji platí z vlastních peněz.

Zapojit se může kdokoliv – obyvatelé všech měst a obcí Olomouckého kraje, turisté, kteří do našeho regionu zavítali nebo studenti například Univerzity Palackého, ať už bydlí kdekoliv. Prostě každý, komu osud našeho kraje leží na srdci.

Při požáru domu objevili hasiči ohořelé lidské tělo

Neděle, 26.3.2017

Ohořelé lidské tělo objevili hasiči v sobotu časně ráno při likvidaci požáru staršího rodinného domku v obci Lipová-lázně. 
"Hasiči s požárem bojovali více jak šest hodin," uvedl mluvčí záchranářů Zdeněk Hošák s tím, že celkově hasiči požár zlikvidovali až v sobotu krátce po šesté hodině ranní. Požár byl podle něj ohlášen v pátek krátce před půlnocí. Na místo vyjeli profesionální hasiči z Jeseníku a dobrovolní z Lipové-lázní, Jeseníku, Bělé pod Pradědem a Žulové. Požár byl intenzivní. Při příjezdu první jednotky hasičů již plameny šlehaly i z oken objektu. 

Průzkumná skupina hasičů nalezla ještě v době likvidace požáru v hořících prostorách domu ohořelé torzo těla prozatím neznámé osoby. 

Policisté chytili opilce za volantem

Neděle, 26.3.2017

Řidiče jedoucího pod vlivem alkoholu zastavili policisté v Jeseníku. V noci na čtvrtek 23. března prováděli policisté dohled nad silničním provozem a v ulici Smetanova zastavili fabii, za jejímž volantem seděl 32letý muž z Ostravska.
Protože řidič jevil známky podnapilosti, provedli policisté u něj dechovou zkoušku na alkohol. Ta vyšla pozitivně, a to 1,39 ‰ alkoholu. Po lékařském vyšetření spojeném s odběrem krve policisté muži zakázali další jízdu. Nyní případ prošetřují pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. 

Jesenická léčebna je po roce opět v provozu

Pondělí, 6.3.2017

„Hospitalizovaní pacienti teď budou mít více soukromí a k dispozici jsou jim díky změně dispozic také větší prostory,“ uvedl ředitel Jesenické nemocnice, pod níž léčebna spadá, Vítězslav Vavroušek. Nově mohou klienti využívat modernizované pokoje nebo zázemí pro obézní pacienty. Změnami prošel také vstup do léčebny, modernizace se nevyhnula ani vzdělávacímu zázemí pro lékařský personál a výtahu. Rekonstruovanou „eldéenku“ si ještě předtím, než přivítá první pacienty, můžou prohlédnout zájemci z řad veřejnosti. Budova se jim otevře už toto úterý 7. března odpoledne.

Léčebna dlouhodobě nemocných pacientů vznikla při Jesenické nemocnici v roce 1985. K dispozici má čtyřiatřicet lůžek v celkem čtrnácti pokojích.

Senior taxi provozují od února technické služby

Středa, 25.1.2017

Jeseničtí senioři starší 75 let budou moci využít od středy příštího týdne při cestě k lékaři, na poštu či na úřady novou službu takzvané senior taxi. Cesta je bude stát 20 korun bez ohledu na vzdálenost, omezena je pouze územím města Jeseníku. Po několika neúspěšných kolech výběrového řízení budou službu nakonec provozovat Technické služby Jeseník.

Službu město zavádí od 1. února, technické služby kvůli tomu koupily jeden vůz, který může převážet i invalidní vozík. "Podmínky definovalo město, služba je určena pro seniory nad 75 let. Zájemci o tyto služby měli a mají možnost se zaregistrovat na odboru městského úřadu, kde dostanou kartičku, která bude jakousi vstupenkou do taxi," řekl ředitel jesenických technických služeb Jaroslav Ryčl.

V Jeseníkách platí druhý lavinový stupeň

Středa, 18.1.2017

Horská služba v Jeseníkách snížila ode dneška lavinový stupeň z třetího na druhý. Sněhová pokrývka se v lavinových katastrech již částečně stabilizovala. Na hřebeni Jeseníků leží okolo 30 centimetrů sněhu, na závětrných jihovýchodních svazích, jako je například oblast Velkého Kotle, leží přes půl druhého metru sněhu. Druhý stupeň z pětibodové škály znamená mírné nebezpečí.

"V pondělí jsme byli měřit ve Velkém Kotli sněhovou pokrývku a došli jsme k názoru, že se sněhová pokrývka již stabilizovala a vše se zpevnilo. Proto jsme snížili lavinový stupeň ze třetího na druhý. Ve Velkém kotli jsme naměřili zhruba 185 centimetrů sněhu, je tam zhruba metr firnu sněhu z loňského roku," řekl lavinový specialista z jesenické horské služby Jiří Hejtmánek.

Do Jeseníku se sjedou mladí cukráři, vytvoří valentýnské dorty

Pondělí, 16.1.2017

Svatý Valentýn, svátek zamilovaných, se letos stane hlavním tématem slavnostních dortů, které budou na konci ledna tvořit v Jeseníku mladí cukráři z celé republiky. Na tradiční klání s názvem O Priessnitzův dortík se chystá 15 kuchařů z celé republiky a Polska.

Své síly poměří i ve zdobení perníku a ve zdobení velkého modelovaného dezertu s pišingrovou náplní, řekl organizátor soutěže Jiří Krutil. Soutěž v prostorách Priessnitzových léčebných lázní láká velké množství návštěvníků i hoteliérů z celého okolí.
Téma soutěžních dortů se obměňuje každý rok, v předchozích ročnících to byl například námět mořského světa či karnevalové veselí. Loni se mladí cukráři věnovali při ztvárnění dortů svatebnímu veselí.

Sníh komplikuje dopravu na Jesenicku

Pondělí, 16.1.2017

Se sněhovými přeháňkami musejí i nadále počítat řidiči na Jesenicku. Na hlavních tazích i vedlejších cestách leží zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření. Inertně udržované vozovky zde pokrývá ujetá vrstva sněhu krytá posypem. V sousedním Šumpersku jsou již hlavní tahy holé, ujetá sněhová vrstva pokrývá vedlejší silnice, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Sněhové přeháňky také snižují viditelnost.  Řidiči by proto měli dbát na zvýšenou opatrnost.

Červenohorské sedlo je už průjezdné

Neděle, 27.11.2016

Řidiči mohou opět jezdit po silnici první třídy přes Červenohorské sedlo. Od jara byla cesta uzavřená kvůli rozsáhlé rekonstrukci, která začala před dvěma lety. Stavbaři se ale na sedlo vrátí ještě na jaře. Definitivní konec opravy je načasován na druhou půlku května příštího roku.
Jako první na otevřené sedlo vyrazili silničáři. „Červenohorské sedlo jsme během uzavírky udržovali jen na přání stavebních firem, které někdy potřebovaly silnici ošetřit. Nyní se vracíme opět ke klasické zimní údržbě. Silnice je bez problémů sjízdná, ve vyšších polohách leží pouze tenká nesouvislá sněhová kaše," uvedl dispečer šumperského cestmistrovství Václav Pěček.
Motoristé se tak po několikaměsíčních dopravních peripetiích dostanou na Šumperskou stranu či opačně plynuleji. Jediná spojnice s Jesenickem vedla totiž přes Ramzovou, řidiče ale na ní kromě velmi hustého provozu zdržovaly opravy železničních přejezdů a trati.

Senior taxi budou provozovat Technické služby

Čtvrtek, 10.11.2016

Překvapivou pointu má výběrové řízení na provozování služby Senior Taxi v Jeseníku. V jeho již čtvrtém dějství se povedlo vybrat vítěze – ovšem není jím žádná z existujících taxislužeb, nýbrž Technické služby Jeseník, a.s. (dále TSJ).

Nabídka TSJ byla v rámci výběrového řízení hodnocena jako jediná. Ještě před oznámením o výběru nejvyšší nabídky bylo známo, že se technické služby o tuto zakázku ucházejí – a nakonec úspěšně. Městská firma nabídla svému majiteli, městu Jeseník, taxu 15 Kč/km bez DPH (tj. 18,15 Kč/km s DPH). Pro srovnání, vítěz třetího výběrového řízení nastavil nabídkovou cenu ve výši 9 Kč/km bez DPH (tj. 10,50 Kč/km s DPH), ale posléze odstoupil od popisu smlouvy. Cena TSJ, ač vyšší, může tedy nakonec být rentabilněji a tržněji nastavená.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Zprávy