Zprávy

Náměstí zdobí kromě hlavního stromu i 14 menších

Čtvrtek, 6.12.2018

Jesenické náměstí krášlí letos kromě hlavního vánočního stromu také dalších 14 menších. Umístěny jsou kolem radnice. O jejich výzdobu se postaraly děti z místních mateřských školek a žáci z prvních stupňů základních škol. Jeden ze stromů si ozdobí podle vlastního přání i kolemjdoucí. Podobná akce se v režii Místní akční skupiny (MAS) Vincenze Priessnitze pro Jesenicko uskutečnila již loni a sklidila ohlas.

"Na Masarykovo náměstí jsme umístili 14 stromečků, 12 z nich nazdobily děti z mateřinek a prvního stupně základních škol Mikroregionu Jesenicka. Jeden jsme vyzdobili my a ten poslední čtrnáctý je určen pro širokou veřejnost, na který si každý může pověsit vánoční ozdobu či přání," uvedla za organizátory Diana Stiborová. Vánoční stromy darovaly Lesy České republiky, o jejich ekologické zpracování po skončení akce se postarají Technické služby Jeseník.

Zahájení lyžařské sezony v Branné přilákalo stovky lidí

Úterý, 4.12.2018

Několik stovek lidí si nenechalo ujít zahájení lyžařské sezony v zimním středisku v Branné na Šumpersku, které v pátek díky dostatečně silné vrstvě technického sněhu spustilo vleky jako první v Jeseníkách. Návštěvnost byla vysoká hlavně v sobotu, kdy panovalo příznivé počasí. Řekl to provozovatel střediska v Branné Rostislav Procházka. Zasněžovat začala i další střediska v Jeseníkách, sezonu však zatím nezahájila.

"Odhaduji, že o víkendu k nám do Branné přijelo lyžovat 600 až 700 lidí. V sobotu byla návštěvnost parádní a na svahu bylo hodně lidí, dnes byla celý den mlha a padala námraza, takže návštěvnost byla jemně horší. Jinak ale spokojenost," uvedl Procházka.

Lyžařský areál v Branné zahájil sezonu o týden později, než provozovatel areálu původně plánoval. Středisko začalo skrápět své svahy umělým sněhem už minulý týden, zásobám sněhu i jeho stabilitě pomohly hlavně současné mrazy.

MIREK ADÁMEK: „Jsem zvyklý dotahovat věci do konce.

Neděle, 30.9.2018

ROZHOVOR
Už více než deset let vede obecně prospěšnou společnost Pontis, která je největším poskytovatelem sociálních služeb v Olomouckém kraji. Mirek Adámek je člověk, který má silný životní příběh. Řadu let pracoval jako kurátor pro mládež a pohyboval se ve vyloučených lokalitách například na Hanušovicku. Teprve v době, kdy se stal tátou malého kluka, dálkově vystudoval vysokou školu, aby si mohl splnit svůj pracovní sen. 

Patří k lidem, kteří mají to štěstí, že už v mladém věku objevili své životní poslání i místo. Mirek Adámek už dlouho pomáhá lidem všech věkových skupin na Šumpersku a Jesenicku. Tomuto regionu chce pomáhat dál a víc, proto se rozhodl letos na podzim kandidovat do Senátu České republiky.

Proč jste se rozhodl kandidovat do Senátu?

Na dvou železničních tratích na Jesenicku bude výluka

Pátek, 14.9.2018

Provoz na dvou železničních tratích na Jesenicku příští týden zkomplikuje výluka. Celý týden nebudou jezdit vlaky mezi stanicemi Lipová Lázně, Jeseník a Mikulovice a o víkendu i na trati z Mikulovic do Zlatých Hor. Zajištěna bude náhradní autobusová doprava.

Výluka na trati z Lipové Lázně do Jeseníku a Mikulovic bude zahájena v pondělí 17. září a skončí v neděli 23. září. V sobotu 22. září a neděli 23. září pak nebudou jezdit vlaky na trati z Mikulovic do Zlatých Hor.

Po dobu výluky budou všechny vlaky ve vyloučeném úseku nahrazeny náhradní autobusovou dopravou, která je organizována dle výlukového jízdního řádu.

Jeseník chce zvrátit nepříznivý demografický vývoj

Pondělí, 23.7.2018

Několikatisícovou dotací pro studenty, finanční podporou za narozené děti i zřízením studentské rady města se rozhodla bojovat jesenická radnice s úbytkem obyvatel našeho horského města. Kroky, které radnici každoročně stojí statisíce korun, podporují většinou politici napříč politickým spektrem.

Jesenická radnice se rozhodla vyplácet žákům, kteří nastoupí v nadcházejícím školním roce na střední školu v okrese Jeseník, jednorázově 4000 korun. Podmínkou je trvalé bydliště v Jeseníku. Celková částka, kterou zastupitelé schválili na podporu studentů, je 200.000 korun. Několik let také město vyplácí novorozencům z Jeseníku 5000 korun.

Na Jesenicko míří 150 dobrovolníků z celé ČR pomáhat lidem

Pondělí, 2.7.2018

Sekání trávy, natírání plotů či práce na zahradě bude náplní tohoto týdne pro zhruba 150 dobrovolníků z republiky, kteří přijedou pomáhat lidem na Jesenicko. Pracovat budou přibližně ve stovce domácností. Dobrovolnický projekt s názvem SummerJob potrvá od neděle do 8. července v obcích Vápenná, Žulová, Černá Voda a Skorošice. Podle tamních starostů kromě pomoci oživí dobrovolníci dění v obcích i díky kulturním či společenským akcím, které projekt provázejí.

Pod Pentagonem roste velké parkoviště

Středa, 27.6.2018

Jesenická radnice se pustila do budování velkého parkoviště před jedním z pracovišť úřadu, které trápí kritický nedostatek parkovacích míst. Stavbaři jej vybudují v blízkosti městského úřadu v ulici Karla Čapka, takzvaným Pentagonem. Otevřít by se mělo do konce listopadu. Jeho kapacita bude 55 míst, investiční náklady se vyšplhají na téměř deset milionů korun. V budově kromě pracoviště radnice sídlí také úřad práce a Správa sociálního zabezpečení.

Zhotovitel si převzal staveniště minulý týden v pátek. Od této doby mu běží pětiměsíční lhůta na dokončení celé investiční akce. V souvislosti s pracovní činností prosí radnice obyvatele a návštěvníky v dotčeném území o opatrnost a shovívavost..

Jeseník otevřel jedno z nejmodernějších dopravních hřišť

Sobota, 2.6.2018

V Jeseníku se otevřelo pro veřejnost dětské dopravní hřiště, které patří mezi nejmodernější v Olomouckém kraji. Je v blízkosti školy v ulici Boženy Němcové, jeho vybudování stálo 4,5 milionu korun. Další více než milion korun pokryly stavební úpravy a nákup dopravních prostředků. Na hřišti nechybějí křižovatky řízené semafory, železniční závory včetně signalizačního řízení či tlačítka pro chodce, informoval mluvčí jesenické radnice Richard Kapustka.

Dětské dopravní hřiště, které bude sloužit k výuce dopravních předpisů, má také prostorné zázemí v přízemí školy. Tvoří jej moderní učebna pro žáky, sociální zařízení, místnosti pro uskladnění kol, šlapadel a odrážedel. K dispozici je rovněž šatna. "Na provoz hřiště budou dohlížet dva správci, kteří se budou střídat a také oko kamery městské policie. Ta má chránit tuto lokalitu před případnými vandaly," uvedl mluvčí radnice.

Jeseník má studentskou radu, zabránit má odchodu mladých

Čtvrtek, 24.5.2018

Jeseník kvůli klesajícímu počtu obyvatel, na němž se podepisuje hlavně odchod mladých lidí, založil Studentskou radu města. Má se zabývat problémy, které mladé zajímají a jejichž úspěšné vyřešení by studenty ve městě udrželo. Město se již dříve rozhodlo finančně podpořit žáky, kteří zůstanou ve městě a studují tam střední školu.
Podobnou iniciativu má také město Šumperk, kde v roce 2014 vznikla městská komise 132, jejíž název symbolizuje počet mladých lidí, kteří opouštějí Šumperk.

Klesající počet obyvatel, především mladých lidí, považují zástupci města za jeden z největších problémů Jeseníku. Studentskou městskou radu tvoří 14 žáků i studentů z jesenických základních a středních škol. "Ve městě máme již radu seniorů, která tady funguje přes rok. Chyběl nám však i názor studentů, chtěli jsme zjistit, co jim tady chybí a proč odcházejí," řekla místostarostka Zdeňka Blišťanová.

Znáte někoho, kdo potřebuje peníze? Oholte hejtmana!

Pátek, 18.5.2018

Do konce května mohou lidé nominovat kohokoliv ze svého okolí, o němž ví, že potřebuje peníze na dobrou věc. Začíná tak projekt Deník holí hejtmana s Ladislavem Oklešťkem. Ten přijal výzvu Deníku a věnuje svůj poslanecký plat na potřebné účely. Další peníze navíc daruje společně s ostatními lidmi.

Hejtman dává část svého poslaneckého platu na dobročinnost dlouhodobě, nyní však souhlasil, že se pod dohledem Deníku zapojí do větší charitativní akce. Ta spočívá v tom, že kdokoliv z Olomouckého kraje může nominovat kohokoliv ze svého okolí, kdo potřebuje pomoc. „Každý může navrhnout, koho chce, organizaci nebo jednotlivce. Nominaci, která by měla obsahovat stručné zdůvodnění návrhu a popřípadě doplňující podklady jako fotografii nebo odkaz na video, mohou lidé posílat na email hejtman@denik.czdo 31. května,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk. 

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Zprávy