Zprávy

Výživný rok pro neplatiče výživného

Pondělí, 11.9.2017

S neplatiči výživného se letos na Jesenicku roztrhl pytel. Zdejší policie evidovala v polovině prázdnin už dvacet případů krkavčích otců i matek, kteří navzdory příkazu soudu neposílali svým dětem alimenty. Minulý týden k nim přibyl další neplatič.

„Třiadvacetiletý muž neplnil vyživovací povinnost na svoji dceru. Soud mu nařídil posílat měsíčně dva a půl tisíce korun,“ uvedla mluvčí jesenické policie Tereza Neubauerová. K dnešnímu dni narostl dluh na téměř osmnáct tisíc korun. Policie na případu pracuje kvůli spáchání trestného činu zanedbání povinné výživy.

V Česku dluží rodiče na alimentech třináct miliard korun, za mříže se kvůli tomu dostalo více než dvanáct set lidí. Neplnění vyživovací povinnosti je tak jedním z nejrozšířenějších trestných činů v zemi.

Náměstí zdobí po čtyřiceti letech voliéra

Pondělí, 11.9.2017

Náměstí Svobody v Jeseníku zdobí ptačí voliéra. Nový domov v ní našly dvě desítky andulek, které doplní deset exotických zebřiček. Na místo se voliéra vrátila zhruba po 40 letech. Radnice se rozhodla navázat na předchozí tradici během vrcholících oslav 750 let existence města. Švitoření ptáků budou moci lidé obdivovat do zimy, chladné období ptáci stráví u svých chovatelů, do voliéry se vrátí zase na jaře. Za voliéru město zaplatilo 300.000 korun.

Voliéra se prvními obyvateli naplnila ve čtvrtek 7. září, další přibudou v příštích dnech. Naposledy zde stála zhruba v 70. letech, v době, kdy na náměstí bylo autobusové nádraží. Dříve již voliéra v Jeseníku byla, tehdy byla větší a byli v ní umístěni třeba bažanti. Proto se město snažilo navázat na tuto tradici. Voliéra je nyní sice menší, ale zase ji obývají menší ptáci.

Na náměstí se vrátila po půlstoletí socha Jana Nepomuckého

Pondělí, 21.8.2017

Na Masarykovo náměstí v Jeseníku se v těchto dnech vrátila po více než půlstoletí socha světce Jana Nepomuckého. Předtím byla umístěna u kostela Nanebevzetí Panny Marie, odkud v květnu letošního roku putovala na náročnou několikaměsíční renovaci. Slavnostní odhalení sochy se uskuteční 17. září. Završí tím oficiální oslavy 750 let města. Renovace sochy stála téměř 200.000 korun bez DPH, 85 procent z této částky získala radnice prostřednictvím dotací z fondu Euroregionu Praděd.

Halu nemocnice opět zdobí dílo od Kovaříka

Úterý, 8.8.2017

Halu Jesenické nemocnice opět zdobí nástěnná instalace významného moravského umělce Slavoje Kovaříka. Přes dvacet let byla ukryta před zraky pacientů a návštěvníků nemocnice, protože předchozí majitelé nemocnice ji z neznámého důvodu zakryli plachtou. Nyní byla dekorativní stěna v nemocniční hale znovu odhalena.
"Po převzetí nemocnice v minulém roce bylo dílo samotné překryto plachtou a podobně i jeho původ byl zahalen rouškou tajemství. Na instalaci totiž nebyl nalezen žádný podpis ani datace. Postupným pátráním se nám podařilo zjistit, že jde o cenné dílo významného moravského autora," uvedla marketingová pracovnice Jesenické nemocnice Markéta Stržínková.

Jeseník staví sportovní halu za 65 milionů korun

Pondělí, 26.6.2017

Jesenická radnice zahájila dlouho plánovanou stavbu sportovní haly téměř za 65 milionů korun. Zástupci města v úterý podepsali smlouvu se zhotovitelem, který by nový sportovní stánek měl postavit za necelý rok. Hala bude v Dukelské ulici na místě původní haly, která byla v dubnu zdemolována. Pro město je to nejvýznamnější a dlouho očekávaná investiční akce, informoval mluvčí radnice Richard Kapustka. Město se do stavby pustilo i přesto, že zrušením dotačního titulu přišlo o dotaci ministerstva školství.

Jeseník představí vzácné historické dokumenty k 750. výročí města

Sobota, 3.6.2017

Jeseničtí archiváři vystaví příští pátek poprvé vzácný historický dokument, listinu císaře Františka II. z roku 1795 potvrzující městu tržní právo. Stane se tak při příležitosti oslav letošního 750. výročí první písemné zmínky o Jeseníku. Archiváři chystají na tento den komentované prohlídky, které představí zájemcům Jeseník a archivních dokumentech, informoval mluvčí jesenické radnice Richard Kapustka. Hlavní část oslav výročí města je naplánována na září, půjde o největší akci roku.

Dokumenty představí jesenický archiv při příležitosti mezinárodního dne archivů. "Archiváři provedou návštěvníky na pečlivě vybraných ukázkách fondy a sbírkami, které se týkají dějin našeho města. V prvé řadě půjde o zachované pergamenové listiny ze 17. až 18. století, jimiž vratislavští biskupové udělují městu jeho privilegia. Vůbec poprvé bude vystavena listina císaře Františka II. z roku 1795 potvrzující městu tržní právo," uvedl mluvčí radnice.

Obyvatelé Jeseníku skládají pocitovou mapu

Úterý, 30.5.2017

Obyvatelé Jeseníku se od minulého týdne zapojují do vzniku takzvané pocitové mapy. Odpovědět má zástupcům města na to, kde se lidé cítí dobře a kterým místům se naopak vyhýbají. Radnice chce informace využít při budoucím rozvoji města, informoval mluvčí radnice Richard Kapustka. Data se budou sbírat do konce června. Podobná pocitová mapa vzniká v Olomouckém kraji například v Olomouci.

Smyslem projektu je nejen získat přehled o oblíbených či naopak nevyhledávaných místech ve městě, ale také zapojit lidi do veřejného života. "Mně osobně to připadá jako velmi dobrý nápad. Zkušenosti s pocitovými mapami už mají například v Bruntále, Opavě nebo Olomouci. Budeme se ptát na náměstí, ve školách, v domovech seniorů. Chceme pokrýt všechny věkové skupiny a lidi s různými zájmy," uvedla první místostarostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová.

Poštovní štola se znovu otevře veřejnosti

Úterý, 23.5.2017

Historická zlatorudná Poštovní štola u Zlatých Hor se od začátku června znovu otevře veřejnosti. Od podzimu loňského roku ji odborníci rozšiřovali o novou trasu v podzemí, stavební práce se nyní na turistickou sezonu zastaví, řekl starosta Zlatých Hor Milan Rác.

Novou trasu v hloubce zhruba 12 metrů pod úrovní stávajícího okruhu budou stavbaři hloubit znovu od podzimu. Ve výzkumu budou naopak i nadále pokračovat archeologové; štola již vydala řadu unikátních nálezů. "Letos budeme štolu otevírat od 1. června a v provozu budeme do posledního srpna. Zájemci se mohou hlásit přes rezervační systém, který je na webových stránkách města. Práce se v této době zastaví. Dohodli jsme se takto se zhotovitelskou firmou, jsou podle harmonogramu na dobré cestě. Druhou trasu by měli připravit do října příštího roku, jsou tak zhruba v polovině prací," uvedl starosta Milan Rác.

Lázně Lipová obnovily po třech letech provoz

Neděle, 21.5.2017

Lázeňským ruchem v sobotu 20. května naplno ožila Dolní Lipová na Jesenicku, ve které byla po tříleté pauze slavnostně zahájena nová lázeňská sezona. Centrum lázeňské obce v malebném údolí jesenických hor zaplnili první pacienti i lidé z širokého okolí, kteří si slavnostní okamžik navzdory ochlazení nechtěli nechat ujít.

V centru Dolní Lipové od dopoledne vyhrávala cimbálová muzika, kterou posléze doplnilo vystoupení recesistického tanečního souboru Mužoreti Skorošice a koncert několika hudebních skupin různého zaměření. Zahájení lázeňské sezóny bylo původně naplánováno už na začátek května, avšak nakonec bylo o více než dva týdny odloženo. Jesenicko totiž v dubnu zasáhlo husté sněžení a Dolní Lipovou zasypala půlmetrová vrstva sněhu.

Řetězárna v České Vsi utržila loni 415 miliónů

Středa, 26.4.2017

Společnosti Řetězárna z České Vsi loni stagnovaly tržby na úrovni 415 miliónů korun. Důvodem byla slabší poptávka po řetězech, která souvisela s nižší těžbou uhlí. Zisk společnosti mírně vzrostl z 12,4 miliónu korun v roce 2015 na 12,8 miliónu korun. ČTK dnes údaje získala z účetní závěrky předního tuzemského výrobce řetězů a taženého drátu, který většinu produkce vyváží do zahraničí.
Podle předsedy představenstva Řetězárny Igora Lukáše se loni kvůli stagnaci cen uhlí na světových trzích dál prohloubila krize těžebního průmyslu, což opět snížilo poptávku po všech druzích řetězů, které se v tomto oboru používají. "Ke zlepšení nepříznivé situace došlo až v závěru roku, kdy vlivem poklesu nabídky koksovatelného uhlí významně vzrostla jeho cena. Rovněž se začala projevovat značná podinvestovanost v důlním průmyslu i vyčerpání zásob náhradních dílů a spotřebního materiálu, což vedlo k mírnému oživení," řekl Lukáš.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Zprávy