Zprávy

Nezaměstanost nejvíc klesla v Jeseníku

Úterý, 11.6.2019

Nezaměstnanost v Olomouckém kraji klesla z dubnových 2,7 procenta na 2,6 procenta v květnu. Práci v regionu na konci května hledalo 11.601 lidí, což je o 630 méně než předchozí měsíc, uvedl dnes Úřad práce ČR. Z pohledu výše podílu nezaměstnaných připadá Olomouckému kraji šestá pozice, vyšší podíl mají kraje Karlovarský, Liberecký, Jihomoravský, Ústecký a Moravskoslezský. Podle Jaroslava Mikšaníka z Úřadu práce v Olomouci je současná hodnota nezaměstnanosti v Olomouckém kraji nejnižší v historii úřadu!

Nezaměstnanost v Olomouckém kraji se nyní rovná celorepublikovému průměru, i tam podle statistik klesla o jednu desetinu procentního bodu. Nezaměstnanost v dubnu klesla ve čtyřech z pěti okresů Olomouckého kraje, na Prostějovsku zůstala procentuálně stejná jako v dubnu, a to dvě procenta. Jde zároveň o nejnižší nezaměstnanost v kraji.

Peugeot Emotion Day je opět tady

Čtvrtek, 6.6.2019

Vážení příznivci motorismu a značky Peugeot obzvlášť. Dovolujeme si Vás pozvat na tradiční představení ucelené modelové řady osobních automobilů značky Peugeot.

Dne 13. června od 10:00 do 18:00 hod. u Kauflandu budete mít možnost otestovat osobní vozy Peugeot včetně posledních novinek značky. Připraveny jsou pro Vás nejen oblíbené vozy SUV, ale i praktický rodinný Rifter. Milovníky moderního designu osloví Peugeot 508 a v předpremiéře 
na roadshow vyzkoušíte také 508 SW. Můžete otestovat i ostatní modely Peugeot , nebo se inspirovat na léto kempinkovou úpravou modelů Peugeot Expert Combi a Peugeot Rifter se střešním stanem.

Svoji testovací jízdu si můžete rezervovat na www.peugeotemotionday.cz.

Čeká Vás příjemné občerstvení a malé atrakce pro děti i dospělé. V rámci akce navíc získáte voucher na nákup dětské autosedačky v hodnotě 10 000,- Kč platný při koupi vozu do 31. července 2019.

Finišuje stavba centra, knihovna se stěhuje

Středa, 5.6.2019

V Jeseníku finišují poslední práce na stavbě Centra společných aktivit, které se za zhruba 27 milionů korun buduje od začátku loňského roku v areálu divadla. Do prostor se v příštích týdnech začne stěhovat městská knihovna Vincence Priessnitze, pro kterou hledalo vedení města nové zázemí několik let. Otevření komunitního centra plánuje město na začátek září; knihovna zde však bude fungovat již o měsíc dříve.

Knihovníci budou muset kvůli nadcházejícímu stěhování přemístit do nových prostor zhruba 40.000 svazů knih. Stávající knihovna bude uzavřena od 17. června do 4. srpna. Samotné stěhování knižního fondu bude od 17. června do 21. června. Poté přijde na řadu revize knihovního fondu, která se provádí jednou za pět let.

Finišuje oprava vyhledávané stezky Bílá Opava

Úterý, 4.6.2019

V Jeseníkách tento týden finišuje rekonstrukce žluté trasy v údolí Bílé Opavy, kudy vede jedna z nejvyhledávanějších turistických stezek v těchto horách. Trasa, kterou lemují žebříky a mostky nad tamními vodopády, je uzavřená od konce května. Dělníkům zbývají opravit poslední úseky, cesta by měla být opět otevřena tento týden ve středu. Dnes to řekl vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Jeseníky Petr Šaj. Zástupci správy apelují na návštěvníky, aby do otevření na stezku nevstupovali.

Větší opravy se dělají po každé zimní sezoně, protože prvky návštěvnické infrastruktury jsou často poničeny. "Drobnější opravy se dělají také celoročně. Letos jsme však přistoupili k uzávěře, neboť k poškození lávky došlo v místě, které se nedalo obejít," uvedl Šaj. Na stavu stezky se podle něj podepsala i letošní zima, kdy bylo dostatek sněhu, který na trase ležel dlouho.

Radim Sršeň: „Náš kraj bude v Evropě slyšet!“

Čtvrtek, 23.5.2019

Už teď o víkendu proběhnou volby do Evropského parlamentu. Za náš region kandiduje úspěšný starosta a zastupitel Olomouckého kraje RADIM SRŠEŇ z hnutí Starostové a nezávislí. Už osm let zastupuje zájmy evropských měst a obcí v institucích Evropské unie. Jaký má plán pro náš kraj a proč bychom měli volit právě Radima?

1. Hodně lidí vnímá Evropskou unii jako továrnu na různá nesmyslná opatření, zákazy a nařízení. K čemu je vlastně nám obyčejným lidem EU dobrá?

Pavel Poc: Bojujeme proti nerovnostem mezi státy, regiony i ve společnosti

Čtvrtek, 23.5.2019

Volby do Evropského parlamentu se dlouhodobě potýkají s nízkou volební účastí a zájmem veřejnosti. Ani tento týden se u volebních uren nečeká vysoká účast hlasujících. Europoslanec a lídr kandidátky České strany sociálně demokratické pro letošní evropské volby Pavel Poc je na jedné straně optimista a věří, že si do volebních místností najde cestu více lidí, než jaké jsou prognózy. Zároveň si uvědomuje, že Evropská unie a práce v Evropském parlamentu je občanům České republiky dost vzdálená a snaží se tento trend měnit. On sám je původním povoláním biolog a během deseti let ve funkci poslance Evropského parlamentu se, jak sám říká, věnoval především boji proti látkám a jedům, které jsou všude kolem nás a zabíjejí nás.  

Proč by lidé měli letos volit do Evropského parlamentu ČSSD? Co jim nabízíte? 

Jeseník nesouhlasí s ministerskou studií na opravu budovy IPOS

Čtvrtek, 4.4.2019

Jesenická radnice odmítla jako nepřijatelnou studii revitalizace jejího administrativním komplexu IPOS, kterou nechalo zpracovat ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Město se nemůže s ministerstvem dohodnout, zda v budově IPOS, jež vyžaduje nákladnou rekonstrukci, zůstanou zaměstnanci Úřadu práce ČR (ÚP), České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) a Státního úřadu inspekce práce. Jednání mají pokračovat.

Město má zaměstnance jen v části budovy, přičemž nájemní smlouva na pronajaté kanceláře ministerstvu skončí v létě. Ve hře je rekonstrukce nebo stavba nového objektu jen pro úředníky ÚP, ČSSZ a inspekce práce.

"Na posledním společném jednání 17. ledna jsme obdrželi studii revitalizace objektu IPOS pro potřeby ČSSZ. Ta je však po prostudování pro nás jako vlastníka objektu zcela nepřijatelná, a to jak z hlediska funkčního a dispozičního, tak také technického," uvedla starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová.

Jeseník zvažuje prodej hotelu Slovan a centra Alkron

Čtvrtek, 14.2.2019

Obě nemovitosti stojí na Masarykově náměstí a jsou v pronájmu. Slovan prošel před lety rozsáhlou rekonstrukcí za 200 milionů korun. O dalších krocích města by měli rozhodnout zastupitelé. O případném prodeji se již diskutovalo v předešlém volebním období.

Podle starostky Zdeňky Blišťanové (Jeseník srdcem) osud nemovitostí probírali zastupitelé na pracovním setkání. "Zvažujeme, co s budovami dál. V současné době běží na Alkronu výpověď, chceme, aby se to sjednotilo a našel se jednotný postup. Z jednání vyplynulo, že prodat, nebo pokud s některým z objektů něco dělat, tak by město nemělo vlastnit hotel. Uvidíme, budeme o tom ještě dál mluvit. Domluvili jsme se, že připravíme smlouvy a podmínky pronájmů pro další jednání," řekla starostka.

Nová nádrž v Javorníku pomůže zadržet vodu v krajině

Pondělí, 11.2.2019

Zadržet vodu v krajině má pomoci nová nádrž U Kamenného mostu v Javorníku na Jesenicku, kterou tam loni vybudoval státní podnik Lesy ČR. Stavba nádrže stála 1,8 milionu korun.

Vodní nádrž U Kamenného mostu vodohospodáři postavili na Hoštickém potoce. Pojme 2300 metrů krychlových vody. "Osmdesátimetrovou hráz tvoří těsnící jádro a jílový koberec. V místě, kde se potok vlévá do nádrže, jsme opevnili koryto," uvedl vedoucí správy toků pro povodí Odry společnosti Lesy ČR Miroslav Kahánek.

Díky nádrži, která pomocí zadržené vody prospěje v době sucha okolní krajině, vznikly na Hoštickém potoce v Javorníku i dvě mokřadní tůně pro vodomilné rostliny a živočichy.

Letos státní podnik Lesy ČR plánuje v Olomouckém kraji zahájit stavbu dalších dvou vodních nádrží. První má vzniknout v Plavném potoce v lesích u Černé Vody na Jesenicku a druhá poblíž Čekyně na Přerovsku.

Jesenická radnice neví, zda úředníci zůstanou v Pentagonu

Čtvrtek, 10.1.2019

Jesenická radnice zatím nedostala od ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) vyjádření, zda pracovníci Úřadu práce ČR a České správy sociálního zabezpečení zůstanou v rozlehlém administrativním komplexu IPOS spravovaném městem. Radnice má nyní úředníky jen v části této nemovitosti, do které mezitím investovala několik desítek milionů korun. Nájemní smlouva ministerstvu skončí v létě. Radnice bude s ministerstvem dál jednat. 

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Zprávy