Zprávy

Jeseník podpoří opravu bazénu v České Vsi

Středa, 25.4.2018

Jesenická radnice se rozhodla podpořit rozsáhlou modernizaci krytého bazénu ve čtyři kilometry vzdálené České Vsi. Město je na finančně náročnou investici přesahující sto milionů připraveno uvolnit ze svého rozpočtu zhruba 11 milionů korun. Rozhodli o tom jeseničtí zastupitelé. Podmínkou je však to, že na obnovu bazénu přispějí všechny obce Sdružení měst a obcí Jesenicka. Podle předsedy sdružení Lubomíra Žmolíka se bude o podpoře jednat.

"Zastupitelé schválili finanční příspěvek 1000 korun na obyvatele, který bude splatný v roce zahájení této investiční akce. Podmínkou je, že na obnovu bazénu přispějí všechny obce Sdružení měst a obcí Jesenicka. Komunální politici v Jeseníku návrh podpořili téměř jednomyslně, z 20 přítomných bylo 19 pro a jeden se zdržel hlasování," uvedl mluvčí radnice v Jeseníku.

Stará železnice do Vidnavy je k mání už jen za půl miliónu

Čtvrtek, 5.4.2018

Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) se ani na třetí pokus nepodařilo prodat léta nevyužívanou regionální železniční trať z Velké Kraše do Vidnavy na Jesenicku. Nebyla podána žádná nabídka, řekla mluvčí SŽDC Kateřina Šubová. Nyní tak bude 4,5 kilometru dlouhá železnice bezúplatně nabídnuta ministerstvu obrany či samosprávám.

Nabídky na odkup staré železnice v pohraničí bylo možné podávat do minulého týdne. Kupce se ale nepodařilo najít ani po snížení ceny. Při prvním pokusu prodat trať byla loni nabídková cena stanovena podle znaleckého posudku na 3,9 milionu. O trať ale nikdo neměl zájem. Při druhém pokusu byla na podzim cena snížena na 1,15 milionu korun, avšak ani tentokrát nebyla podána žádná nabídka. Nyní byla železnice k mání za necelých 560.000 korun.

Provoz vlaků na Jesenicku zkomplikují výluky

Čtvrtek, 5.4.2018

Provoz na dvou železničních tracích na Jesenicku a Šumpersku na začátku dubna zkomplikují výluky. Omezení se budou týkat trati spojující Šumperk s Jeseníkem a Krnovem a také železnice z Hanušovic do Starého Města pod Sněžníkem. Bude zajištěna náhradní autobusová doprava, řekla mluvčí Českých drah Monika Bezuchová.

Ve čtvrtek 5. dubna začne nepřetržitá výluka na trati číslo 292 v úseku mezi stanicemi Šumperk a Jeseník, která potrvá do soboty 7. dubna. Od čtvrtka až do středy 11. dubna pak bude výluka na trati číslo 294, a to mezi stanicemi Hanušovice a Staré Město pod Sněžníkem. Od neděle 8. dubna až do 6. srpna bude nepřetržitá výluka na trati mezi Ostružnou a Jeseníkem.

"Po dobu výluky musíme všechny vlaky ve vyloučených úsecích nahradit autobusovou dopravou. Prosíme proto cestující, aby věnovali zvýšenou pozornost odlišným jízdním dobám autobusů oproti platnému jízdnímu řádu a umístění zastávek náhradní autobusové dopravy," uvedla Bezuchová.

U městského úřadu bude parkoviště pro 60 aut

Pátek, 23.3.2018

V okolí vytížené budovy, kde kromě pracoviště radnice sídlí také úřad práce a Správa sociálního zabezpečení, je nyní parkovacích míst kritický nedostatek. Náklady na vybudování parkoviště jsou odhadovány na zhruba 8,5 milionu korun bez DPH, řekli dnes novinářům zástupci radnice. Stavba by měla být dokončena letos.

Podle mluvčího města Richarda Kapustky mělo být parkoviště původně postaveno jako součást česko-polského projektu, který však nebyl vybrán, město se proti neudělení dotace odvolalo. Nová parkovací místa však chce vybudovat bez ohledu na to, jak s odvoláním dopadne. Radní dnes schválili vyhlášení výběrového řízení na zhotovitele parkoviště, tendr bude v dubnu. "Nicméně vše připravíme tak, abychom splnili podmínky dotačního titulu a v případě kladného vyřízení odvolání mohli čerpat dotaci," uvedl vedoucí oddělení investic Jiří Uher.

Starosta Jeseníku Adam Kalous rezignuje

Úterý, 20.2.2018

Starosta Jeseníku Adam Kalous (ANO) rezignuje na konci února na funkci starosty. Důvodem je to, že byl na podzim zvolen poslancem a práci ve Sněmovně chce věnovat veškerý čas. Kalous své zastoupení na obou postech dlouho zvažoval. Funkci prvního muže radnice opustí k 28. únoru, stojí v jeho tiskovém prohlášení.

"Před volbami jsem jasně deklaroval, že v případě zvolení do Sněmovny nebudu trvat na setrvání ve funkci starosty. Poté, co mě na podzim loňského roku občané zvolili poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky jsem následné kroky pečlivě zvažoval. Během uplynulých třech měsíců jsem došel k závěru, že musím našemu regionu pomáhat v maximální možné šíři na centrální úrovni," uvedl Kalous. Podotkl, že regionu taková podpora dlouho chyběla. "Musím využít příležitost pro nás všechny a bojovat za Jesenicko v Praze. Chci se tam angažovat v největší možné míře a věnovat tomu všechen svůj čas," doplnil.

V Mikulovicích opravili Riegrův mlýn

Čtvrtek, 25.1.2018

V Mikulovicích na Jesenicku se podařilo zachránit původní Riegrův mlýn. Obnova památky, která je v rukou soukromého majitele, trvala několik let. Zachovány jsou díky ní i původní vzácné stroje. Majitelé mlýna umístěného na okraji Mikulovic směrem na Zlaté Hory v něm nyní budují muzejní expozici s obnoveným vodním kolem, opraveným strojním zařízením mlýna a historickou vodní elektrárnou s turbínou.

V objektu vzniká postupně muzeum mlynářství s ukázkou původních strojů v provozuschopném stavu. K vidění je zatím například funkční obnovené vodní kolo s převodovým soukolím, jednotlivé mlýnské stroje a historická vodní elektrárna. Připravována je pekárna pro výrobu pečiva z vlastních moučných produktů. Mlýn je jediným takto zachovaným kompletem v okolí. Unikátně v ČR bude vybaven i výtahem pro vozíčkáře, aby byl zajištěn bezbariérový přístup.

Jesenická nemocnice loni ošetřila o pětinu víc pacientů

Úterý, 23.1.2018

Lékaři Jesenické nemocnice loni ošetřili 64.186 ambulantních pacientů, jejichž počet se meziročně zvýšil o pětinu. Vzrostl také počet hospitalizovaných a desetiprocentní nárůst eviduje porodnice. Jesenická nemocnice je od roku 2016 členem skupiny Agel.

Největší nárůst počtu pacientů zaznamenaly především interní, chirurgická, ortopedická, oční a gynekologická ambulance, dále ambulance nutričního terapeuta a také gynekologicko-porodnické oddělení.
Počet hospitalizovaných se v roce 2017 v Jesenické nemocnici zvýšil o více než dvě stovky na 5701. Loni se v Jesenické nemocnici při 296 porodech narodilo celkem 300 dětí, zatímco v roce předchozím to bylo 272 dětí během 268 porodů.

Jeseník vybuduje v Tylově ulici osm sociálních bytů

Pátek, 12.1.2018

Jesenická radnice vybuduje osm sociálních bytů, které poskytnou zázemí lidem v těžké životní situaci. Vyřešit by měly především jejich momentální bytovou krizi. Byty vzniknou rekonstrukcí bytového domu v Tylově ulici, náklady vyjdou na téměř 9,5 milionu korun. Většinu částky pokryla dotace. Nové bydlení sociálního charakteru radnice připraví letos.

Nové sociální bydlení pomůže v Jeseníku řešit situaci lidí, kteří se dostanou do bytové nouze a nemají dostatek peněz. Jde o situace, kdy se rodina například ocitne bez nájemní smlouvy, potřebuje se osamostatnit v bydlení nebo je v obtížné životní situaci spojené s krizí.

"Opravený bytový dům bude součástí prostupného sociálního bydlení, které bude navázáno na sociální práci s jednotlivci a rodinami, které budou v bytech bydlet. Cílem je v rámci koncepce bydlení města mít ošetřenu část obyvatel s nižšími příjmy a v obtížných životních situacích," podotkl vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Jiří Kovalčík.

Na opravené trati do Jeseníku budou jezdit vlaky rychleji

Středa, 6.12.2017

Rychlejší vlakové spojení mezi Zábřehem a Jeseníkem nabídne cestujícím nový jízdní řád Českých drah na příští rok, který začne platit v neděli 10. prosince. Rozsah dopravy bude podobný jako v jízdním řádu pro letošní rok.

Po provedené modernizaci se cestovní doba mezi Zábřehem na Moravě a Jeseníkem zkrátí přibližně o deset minut. Nově spěšné vlaky tuto trasu urazí za necelou hodinu a půl. Horská železnice do Jeseníku byla opravena loni poté, co první pokus o její rekonstrukci za 750 milionů korun v roce 2015 kvůli chybě dodavatele nevyšel.

Regionální vlaky v Olomouckém kraji ujedou v roce 2018 více než 6,039 milionu vlakových kilometrů. V Olomouckém kraji zůstává rozsah regionální dopravy na srovnatelné úrovni s letošním jízdním řádem. Na některých tratích dochází pouze k drobným úpravám.

Vak Jesenicka vloni vložil do obnovy sítí rekordních 17 mil. Kč, nejvíce peněz šlo do Jeseníku

Úterý, 7.11.2017

Dobré hospodaření společnosti Vak – Vodovody a kanalizace Jesenicka umožňuje jejím vlastníkům, tedy obcím, směřovat stále více financí do obnovy, aby se snížila historická zanedbanost vodohospodářské infrastruktury. „Před lety šlo do této oblasti v průměru pět milionů korun, v roce 2015 kolem 14 milionů a vloni už více než 17 milionů,“ upřesnila ředitelka společnosti Lenka Bělíčková s tím, že přes 80 procent této částky jde do Jeseníku, který je největším akcionářem společnosti a stav potrubí ve městě je mnohem horší než v dalších obcích.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Zprávy