Zprávy

Vak Jesenicka vloni vložil do obnovy sítí rekordních 17 mil. Kč, nejvíce peněz šlo do Jeseníku

Úterý, 7.11.2017

Dobré hospodaření společnosti Vak – Vodovody a kanalizace Jesenicka umožňuje jejím vlastníkům, tedy obcím, směřovat stále více financí do obnovy, aby se snížila historická zanedbanost vodohospodářské infrastruktury. „Před lety šlo do této oblasti v průměru pět milionů korun, v roce 2015 kolem 14 milionů a vloni už více než 17 milionů,“ upřesnila ředitelka společnosti Lenka Bělíčková s tím, že přes 80 procent této částky jde do Jeseníku, který je největším akcionářem společnosti a stav potrubí ve městě je mnohem horší než v dalších obcích.

Technické služby přišly o licenci na pohřebnictví

Úterý, 7.11.2017

Kauza týkající se porušování předpisů v provozování pohřební služby města Jeseník definitivně končí. Živnostenský úřad v Jeseníku pozastavil tamním technickým službám na jeden rok licenci k provozu pohřebnictví. Svůj původní trest, proti kterému se společnost odvolala, zmírnil. Koncesi chtěl původně zrušit úplně. S druhým odvoláním ale už společnost neuspěla. Krajský úřad rozhodnutí živnostenského úřadu potvrdil, informuje web Českého rozhlasu Olomouc.

Případ se řeší už dlouhou dobu. Loni se na jesenický pohřební ústav, který provozují městské technické služby, zaměřila hloubková kontrola hygieniků a České obchodní inspekce. Úřady ověřovaly podezření, že ústav v minulosti porušoval předpisy při nakládání s nebožtíky, těla například po stanovené době prý nezamrazoval, takže se rozkládala.

Jeseník už zdobí vánoční kulisy, město investovalo statisíce

Pondělí, 6.11.2017

V ulicích Jeseníku se začaly objevovat první vánoční ozdoby. Město je mezi prvními v Olomouckém kraji, které se do jejich instalace pustilo již na konci října. Je také jedno z mála, které letos investovalo statisíce korun do nového osvětlení ve svém centru. V úterý začne instalace výzdoby naplno také například v Přerově. Radnice již mají také většinou vybrány vánoční stromy.

"Nová výzdoba se objeví na zhruba třech desítkách stromů na vnějším okruhu Masarykova náměstí. Bude rozšířena výzdoba radnice světelnými závěsy a také vánočního stromu, který bude umístěn 21. listopadu na Masarykově náměstí a jeho nazdobení se uskuteční do 24. listopadu. Nová vánoční výzdoba včetně zemních prací, napojení na zdroj elektřiny a samotné instalace přišla na 628.000 korun," řekl mluvčí jesenické radnice Richard Kapustka.

Poslanec Adam Kalous asi zůstane starostou Jeseníku

Sobota, 4.11.2017

Nově zvolený poslanec za hnutí ANO Adam Kalous zřejmě ve funkci starosty Jeseníku setrvá do konce volebního období. Starosta sice po volbách naznačoval, že může z čela radnice odejít, koaliční partneři i vedení jeho hnutí se však podle něj přiklání k tomu, aby ve funkci zůstal, řekl Kalous. Podle něj výzva vedení hnutí ANO, aby poslanci nekumulovali funkce, mířila především na hejtmany. V Olomouckém kraji je to případ hejtmana a poslance Ladislava Oklešťka.

"Obě varianty konzultuji jak s kolegy z hnutí ANO, tak s koaličními partnery na radnici. Většina z nich se přiklání k variantě, abych setrval do konce mandátu a to zejména z toho důvodu, že komunální volby jsou za necelý rok. Pokud by to byly tři roky jako u hejtmanů, byla by situace úplně jiná. Tím, že jsou komunální volby za necelý rok, tak se kloníme k této variantě," uvedl Kalous. Koalici tvoří v Jeseníku hnutí ANO s ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

Jeseník buduje na městském koupališti wellness

Pátek, 3.11.2017

V budově městského koupaliště v Jeseníku přibude wellness zóna. Vybudována bude v pravém křídle a zahájení provozu se očekává v květnu příštího roku. Investici za 25 milionů korun bez DPH financují ze svých zdrojů jesenické technické služby, které vlastní areál koupaliště včetně přilehlé budovy od roku 2012. Přípravné práce začaly tento týden, sdělil mluvčí jesenické radnice Richard Kapustka. Rekonstrukce by měla vyřešit i nevyhovující zázemí budovy koupaliště.

"Podle projektu by zde měla být vybudována vířivka, finská sauna, herbal sauna, parní sauna a ochlazovací bazén, odpočívárna a recepce. Předpokládaná kapacita je 18 osob," uvedl ředitel Technických služeb Jeseník Jaroslav Ryčl.

Starosta Jeseníku nevyloučil, že odejde z čela radnice

Pátek, 27.10.2017

Starosta Jeseníku Adam Kalous, který byl zvolen poslancem za hnutí ANO, nevyloučil, že odejde z čela radnice. Podle svých slov se snaží dělat věci naplno, což by v případě zastávání obou funkcí nebylo zcela možné. Situaci bude nyní řešit se svými kolegy a s koaličními partnery, řekl Kalous. Koalici tvoří v Jeseníku hnutí ANO s ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Rozhodnout by se mělo podle Kalouse v příštích týdnech. Naopak další zvolený poslanec za ANO, neuvolněný krajský i přerovský radní Petr Vrána, ve svých funkcích zatím setrvá.

"Není to vyloučeno, že změna bude. Zahájíme nějaké jednání na úrovni zastupitelů za hnutí ANO a s koaličními partnery, pokusíme se najít nějaké východisko. Moje představa je taková, že pokud bych měl být nahrazen někým, měl by to být člověk z hnutí ANO a měl by to být člověk, který by vedl kandidátku hnutí do příštích komunálních voleb," uvedl starosta Jeseníku Kalous.

Jesenicko už nesmí být Popelka

Středa, 18.10.2017

Četl jsem v novinách, že města, která nemají “svého poslance”, mají problém. Že prý poslanci často hrají malou domů, a tak obce, kde žádný papaláš nebydlí, mají horší přístup třeba k dotacím…

Já vám slibuji, že svou kandidaturu do Sněmovny jako lídr hnutí ANO v Olomouckém kraji beru jako povinnost a odpovědnost vůči všem městům a obcím v našem regionu.

Jsem hejtman a jezdím řešit problémy po celém kraji a nemyslím, že bych na některé jeho části zapomínal. Na začátku funkčního období jsem se dokonce přistihl, že při výběru cest nadržuji odlehlejším částem regionu, abych dohnal to, co předchozí vedení kraje zanedbalo.

"Horské kmeny", tak se myslím posměšně říkávalo obcím na sever od Mohelnice. Šumpersko a Jesenicko byly vždy tak trochu Popelkou. Nehrnuli se tam hejtmani ani dotace.

Radim Sršeň: Jitrnice na stromech jsou fajn, ale musíme si je odpracovat

Pátek, 6.10.2017

Když se v roce 2013 umístil v celostátní anketě mezi nejlepšími starosty, vyrostly v jeho Dolních Studénkách na stromech jitrnice a pivo teklo proudem. „Splnil jsem tím svůj slib a odměnil naše skvělé občany za všechno, co pro obec dělají. Ale takové posvícení u nás není každý den. Abychom si mohli užívat pohodový život v hezké vesnici, musíme si to nejdříve odpracovat. To je u nás všem jasné,“ říká starosta Dolních Studének a kandidát do sněmovních voleb za Starosty a nezávislé RADIM SRŠEŇ, který teď nabízí podobný recept celému kraji.

 

Takže když se dostanete do sněmovny, porostou jitrnice v každém městě a vesnici Olomouckého kraje?

V báni jesenické radnice se ukrývaly historické mince i noviny

Úterý, 26.9.2017

Historické mince z 18. století, pamětní zápisy či dobové noviny ukrývala báň na jesenické radnici, která byla dnes snesena jeřábem na zem. Zástupci města s archiváři v ní našli i svatební medaili Františka Josefa I. a císařovny Sissi s letopočtem 1854. Makovici nechala radnice otevřít kvůli letošním oslavám 750 let od založení města. Po zdokumentování se báň vrátí na radnici. Její útroby doplní zajímavosti ze současnosti.
Makovice obsahovala dvě pouzdra - zinkové z roku 1826 a měděné z roku 1976. Uvnitř byly také dvě skleněné nádoby. "Dobře zachovalý byl pamětní zápis z 31. října 1854. Nejstarší mincí byl krejcar z doby vlády Marie Terezie z roku 1761, naopak nejmladší mincí je koruna s datem 1962," uvedl Květoslav Growka ze Státního okresního archivu Jeseník.

Výživný rok pro neplatiče výživného

Pondělí, 11.9.2017

S neplatiči výživného se letos na Jesenicku roztrhl pytel. Zdejší policie evidovala v polovině prázdnin už dvacet případů krkavčích otců i matek, kteří navzdory příkazu soudu neposílali svým dětem alimenty. Minulý týden k nim přibyl další neplatič.

„Třiadvacetiletý muž neplnil vyživovací povinnost na svoji dceru. Soud mu nařídil posílat měsíčně dva a půl tisíce korun,“ uvedla mluvčí jesenické policie Tereza Neubauerová. K dnešnímu dni narostl dluh na téměř osmnáct tisíc korun. Policie na případu pracuje kvůli spáchání trestného činu zanedbání povinné výživy.

V Česku dluží rodiče na alimentech třináct miliard korun, za mříže se kvůli tomu dostalo více než dvanáct set lidí. Neplnění vyživovací povinnosti je tak jedním z nejrozšířenějších trestných činů v zemi.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Zprávy