Zprávy

Jeseník posvětil stavbu multifunkčního hřiště s ledovou plochou

Pondělí, 24.2.2020

Jeseník bude mít multifunkčního hřiště s ledovou plochou, jeho stavbu posvětili městští zastupitelé. Nové sportoviště bude v Dukelské ulici za městskou sportovní halou. Sportovcům by mělo sloužit ve všech ročních obdobích, v létě by si jej užili florbalisté, volejbalisté či vyznavači in-line hokeje, v zimě by sloužilo bruslařům. Investici je možné rozdělit do několika etap, první z nich vyjde na 16 milionů korun.

Jednotlivé etapy stavby se podle zástupců radnice nepodmiňují. Nejdůležitější má být nultá etapa, ta představuje vybudování samotného sportoviště s technologií chlazení a zřízení nové trafostanice. Pro zázemí hřiště s celoročním provozem se prozatím počítá s využitím prostor fotbalové tribuny, kde kromě sociálního zařízení může najít místo i rolba pro úpravu ledu.

Chystá se rozsáhlá oprava páteřní Tyršovy ulice

Čtvrtek, 20.2.2020

Jeseník se chystá na největší letošní investici, rozsáhlou opravu Tyršovy ulice. Rekonstrukce páteřní silnice vedoucí z centra k vlakovému nádraží bude stát více než 21 milionů korun. S akcí bude souviset i řada dopravních omezení, dotkne se i zdejšího parkování či průchodu chodců. Stavební práce by měly ve více než půlkilometrové ulici začít v polovině března, potrvají do září.

Komunikace během rozsáhlé opravy získá nový asfaltový povrch, vydlážděny budou nově parkovací plochy, ale i chodníky. Ulice bude mít dešťovou kanalizaci, nové veřejné osvětlení či nové lavičky, koše, zábradlí a upravenou zeleň.

Investice města je rozplánovaná do několika etap. Přípravná etapa, během které se bude frézovat cesta, se uskuteční podle zástupců města za provozu.

Podle města bude během rekonstrukce umožněn průchod a nejnutnější průjezd do veřejných zařízení jako jsou mateřská školka, nemocnice, lékařské služby nebo Vila Elis, které mají v této ulici své sídlo. 

K zemi půjde po hurikánu ještě 15 stromů

Čtvrtek, 20.2.2020

Ve Smetanových sadech v Jeseníku budou muset odborníci kvůli nedávné vichřici pokácet dalších 15 stromů. Město k tomu přistoupilo po prohlídce dřevin. Dosud tam vichr skolil 50 stromů. Sady byly po pustošivé vichřici zavřené celý minulý týden, nadcházející kácení se obejde bez omezení vstupu.

Prohlídkou ve Smetanových sadech v Jeseníku bylo označeno dalších 15 stromů, které musí být v důsledku vichřice pokáceny. Hrozí u nich, že spadnou nebo se vyvrátí. Kácení proběhne příští týden, jedná se však o řízené kácení a omezení vstupu do parku není nutné.

Město upozorňuje, že trvá výstraha ve vyhledávané turistické lokalitě pod Křížovým vrchem, kterou rovněž zpustošil před týdnem silný vítr.

Stát zmapuje zásoby zlata u Zlatých Hor

Čtvrtek, 13.2.2020

Státní podnik Diamo podrobně zmapuje zásoby zlata v okolí Zlatých Hor na Jesenicku. K průzkumu již dostal svolení od ministerstva životního prostředí. Těžba zlata se u Zlatých Hor zatím ale neplánuje.

"Průzkum by měl vládě poskytnout aktuální informace o možnosti využití zásob zlata a doprovodných prvků," řekla MfD mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová.

Stát chce podle MfD co nejpřesněji zmapovat zbývající zásoby zlata v zemi, kde ho podle dřívějších odhadů stále leží mezi pěti až devíti tunami. Je to mnohem větší množství, než kolik se tohoto drahého kovu za stovky let podařilo v této lokalitě vytěžit.

Průzkum je prvním krokem, na jehož základě pak vydává ministerstvo životního prostředí osvědčení o ložisku a jeho ochraně. Průzkum ložiska ale podle ministerstva neznamená, že těžba zlata na Jesenicku bude automaticky obnovena.

Jesenická nemocnice loni ošetřila o pětinu víc pacientů

Čtvrtek, 13.2.2020

Jesenická nemocnice loni v ambulancích ošetřila téměř 79.000 pacientů, jejichž počet byl ve srovnání s rokem 2018 zhruba o pětinu vyšší. Vzrostl i počet operovaných pacientů.

"U operací jsme zaznamenali celkový meziroční nárůst o více než desetinu. Nejvíce se rozvíjela ortopedie a také na gynekologii se operovalo více. Operační zákrok u nás loni podstoupilo o 15 procent více žen než v roce 2018," uvedl ředitel Jesenické nemocnice Vítězslav Vavroušek.

Jesenická nemocnice před třemi roky otevřela novou ortopedii a počet pacientů tohoto oddělení se podle Vavrouška také zvyšuje. "V rámci ortopedie jsme loni nově otevřeli pracoviště infusní terapie, kde jsou na infusním stacionáři pacientům doplňovány ambulantně přímo do žíly chybějící látky. Abychom pacientům nabídli větší komfort, přestěhovali jsme vloni pracoviště z hlavní budovy do zrekonstruovaných prostor samostatného objektu Medicentra," podotkl.

Nemocnost v kraji roste, hlavně na Jesenicku

Středa, 29.1.2020

Nemocných s akutními respiračními chorobami v kraji přibývá, tento týden hygienici evidují již 1629 případů na 100.000 obyvatel. Na Jesenicku se nemocnost blíží k dvoutisícové hranici. Naproti tomu počet případů chřipkového onemocnění s klinicky závažným průběhem zůstává stejný, včetně jedné oběti. Vyplývá to z informací Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje.

V porovnání s předchozím týdnem se počet nemocných zvýšil v kraji o 316. Největší nárůst zaznamenali lékaři na Jesenicku. Zatímco minulý týden evidovali 1248 případů, nyní je to již 1922 nemocných na 100.000 obyvatel. Jde také o nejvyšší nemocnost v Olomouckém kraji.

Ovšem nemocnost stoupla ve všech okresech nemocnost, kromě Prostějovska, kde se naopak snížila z 1954 na 1815 případů na 100.000 obyvatel.

Nemocnost stoupá především u nejmenších dětí, v této věkové kategorii byl také nárůst nejvyšší. 

Hejtmanství na Jesenicku zavede stipendia i nové obory vzdělávání

Pátek, 18.10.2019

Olomoucký kraj podpoří v příštím školním roce novými obory vzdělání i jednorázovým stipendiem školství v okrese Jeseník. Hejtmanství na Jesenicku zřizuje pět středních škol a od nových opatření si slibuje vyšší zájem školáků o tamní vzdělávací zařízení. Řekl to hejtmanům náměstek Ladislav Hynek (ČSSD).

"Hlavním cílem finančního příspěvku je podpora navýšení počtu žáků, kteří navštěvují střední školy na Jesenicku, a také jejich motivace k vzdělávání právě v tomto regionu. Na tomto projektu spolupracujeme se Sdružením měst a obcí Jesenicka a také s městem Jeseník," uvedl Hynek.

Ve školách v okrese Jeseník ve školním roce 2020/2021 navíc přibudou obory, po jejichž absolventech je podle Hynka poptávka na trhu práce a které zatraktivní nabídku těchto vzdělávacích zařízení. Například na SOŠ a SOU strojírenském a stavebním bude možné studovat informační technologie a navíc i obor elektrikář. Škola kvůli tomu změní název na Střední průmyslovou školu Jeseník.

Jesenické lázně k 220. výročí zakladatele obnovily Sophiin pramen

Neděle, 6.10.2019

Priessnitzovy léčebné lázně zrekonstruovaly zaniklý Sophiin pramen na Ripperově promenádě. Stalo se tak při příležitosti 220. výročí narození zakladatele lázní, Vincenze Priessnitze. Náklady na obnovu pramene, jež nyní zdobí bronzový reliéf ženského obličeje, vyšly na 200.000 korun. Sophiin pramen nese jméno po manželce světoznámého zakladatele vodoléčby. Má více než stoletou historii. Místo se dočkalo obnovy i návratu živé vody po mnoha desetiletích.

Sophiin pramen je vytvořen z místního přírodního kamene a nově jej zdobí bronzový obličej ženy, na který dopadá vytékající voda. Autorkou reliéfu je jesenická výtvarnice Iva Svobodová.

Sophiin pramen původně vznikl u příležitosti stoletého jubilea Priessnitzova narození, v roce 1899. V poválečných letech byl přejmenován na pramen Na Kolonádě a později zchátral a zanikl.

Jesenické areály investovaly hlavně do zázemí a služeb

Neděle, 6.10.2019

Především do zázemí pro návštěvníky, ale i do služeb investovali letos provozovatelé lyžařských areálů na Jesenicku před nadcházející zimní sezonou. I nadále vkládají peníze do techniky potřebné pro umělé zasněžování svahů, které je pro rozjezd i udržení sezony již nezbytné. Největší investici má za sebou zřejmě areál na Červenohorském sedle, kde zakoupili novou lanovou dráhu, v provozu však bude až příští sezonu.

Loni se na horách začalo lyžovat 2. prosince a sezona definitivně skončila 28. dubna, kdy se zastavily vleky na Ovčárně.

V Přemyslově otevřou nové ubytovací zařízení se 40 lůžky. "Začali jsme ho stavět před dvěma lety, nyní to spěje do konce a otevřeme na vánoční svátky. V okolí areálu je málo ubytovací kapacity a v tomto rozsahu chybí. Chtěli jsme vyřešit problém, kdy lidé nechtěli dojíždět a chtěli bydlet přímo v areálu. Dojíždění na Přemyslov je zvlášť v zimě poměrně komplikované," řekl zástupce areálu Jaroslav Podzimek.

Jeseník znovu podpoří studenty, kteří zůstali ve městě

Pátek, 27.9.2019

Jesenická radnice i letos podpoří dotací 4000 korun žáky, kteří po ukončení základní docházky nastoupili na střední školu ve městě. Loni jim vyplatila z rozpočtu 180.000 korun, zhruba stejnou částku má město vyčleněnou i letos. Důvodem tohoto kroku radnice je brojit proti odlivu mladých lidí z regionu. Nepříznivý demografický vývoj se snaží město již řadu let zastavit také finanční podporou za narozené děti i zřízením studentské rady města.  

"Město Jeseník poprvé přispívalo studentům, kteří zůstávají na středních školách na Jesenicku, v loňském roce. Tehdy bylo podáno 45 žádostí a vyplaceno 180.000 korun. Podle sdělení středních škol kromě jedné studentky všichni ve studiu na školách v okrese Jeseník pokračují," řekl mluvčí jesenické radnice Richard Kapustka.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Zprávy