Zprávy

Jeseník nesouhlasí s ministerskou studií na opravu budovy IPOS

Čtvrtek, 4.4.2019

Jesenická radnice odmítla jako nepřijatelnou studii revitalizace jejího administrativním komplexu IPOS, kterou nechalo zpracovat ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Město se nemůže s ministerstvem dohodnout, zda v budově IPOS, jež vyžaduje nákladnou rekonstrukci, zůstanou zaměstnanci Úřadu práce ČR (ÚP), České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) a Státního úřadu inspekce práce. Jednání mají pokračovat.

Město má zaměstnance jen v části budovy, přičemž nájemní smlouva na pronajaté kanceláře ministerstvu skončí v létě. Ve hře je rekonstrukce nebo stavba nového objektu jen pro úředníky ÚP, ČSSZ a inspekce práce.

"Na posledním společném jednání 17. ledna jsme obdrželi studii revitalizace objektu IPOS pro potřeby ČSSZ. Ta je však po prostudování pro nás jako vlastníka objektu zcela nepřijatelná, a to jak z hlediska funkčního a dispozičního, tak také technického," uvedla starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová.

Jeseník zvažuje prodej hotelu Slovan a centra Alkron

Čtvrtek, 14.2.2019

Obě nemovitosti stojí na Masarykově náměstí a jsou v pronájmu. Slovan prošel před lety rozsáhlou rekonstrukcí za 200 milionů korun. O dalších krocích města by měli rozhodnout zastupitelé. O případném prodeji se již diskutovalo v předešlém volebním období.

Podle starostky Zdeňky Blišťanové (Jeseník srdcem) osud nemovitostí probírali zastupitelé na pracovním setkání. "Zvažujeme, co s budovami dál. V současné době běží na Alkronu výpověď, chceme, aby se to sjednotilo a našel se jednotný postup. Z jednání vyplynulo, že prodat, nebo pokud s některým z objektů něco dělat, tak by město nemělo vlastnit hotel. Uvidíme, budeme o tom ještě dál mluvit. Domluvili jsme se, že připravíme smlouvy a podmínky pronájmů pro další jednání," řekla starostka.

Nová nádrž v Javorníku pomůže zadržet vodu v krajině

Pondělí, 11.2.2019

Zadržet vodu v krajině má pomoci nová nádrž U Kamenného mostu v Javorníku na Jesenicku, kterou tam loni vybudoval státní podnik Lesy ČR. Stavba nádrže stála 1,8 milionu korun.

Vodní nádrž U Kamenného mostu vodohospodáři postavili na Hoštickém potoce. Pojme 2300 metrů krychlových vody. "Osmdesátimetrovou hráz tvoří těsnící jádro a jílový koberec. V místě, kde se potok vlévá do nádrže, jsme opevnili koryto," uvedl vedoucí správy toků pro povodí Odry společnosti Lesy ČR Miroslav Kahánek.

Díky nádrži, která pomocí zadržené vody prospěje v době sucha okolní krajině, vznikly na Hoštickém potoce v Javorníku i dvě mokřadní tůně pro vodomilné rostliny a živočichy.

Letos státní podnik Lesy ČR plánuje v Olomouckém kraji zahájit stavbu dalších dvou vodních nádrží. První má vzniknout v Plavném potoce v lesích u Černé Vody na Jesenicku a druhá poblíž Čekyně na Přerovsku.

Jesenická radnice neví, zda úředníci zůstanou v Pentagonu

Čtvrtek, 10.1.2019

Jesenická radnice zatím nedostala od ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) vyjádření, zda pracovníci Úřadu práce ČR a České správy sociálního zabezpečení zůstanou v rozlehlém administrativním komplexu IPOS spravovaném městem. Radnice má nyní úředníky jen v části této nemovitosti, do které mezitím investovala několik desítek milionů korun. Nájemní smlouva ministerstvu skončí v létě. Radnice bude s ministerstvem dál jednat. 

Záchranáři pátrali po muži, bivakoval na hřebenu

Sobota, 5.1.2019

V silném větru a husté mlze pátrali v noci v pátek 4. ledna jeseničtí horští záchranáři po mladém muži, který se rozhodl bivakovat na hřebeni. Jeho telefon byl nedostupný. Muže hledala horská služba na lyžích, kvůli počasí nemohli záchranáři použít ani čtyřkolky. Muže našli nakonec spát v hřebenovém přístřešku, informoval mluvčí Horské služby Radek Zeman. Jesenická horská služba znovu apeluje na návštěvníky hor, aby se nyní vzhledem k počasí nevydávali na hřebenové túry.

Pod Pentagonem se otevírá nové parkoviště s 56 místy

Čtvrtek, 13.12.2018

V Jeseníku v ulici Karla Čapka bylo otevřeno nové parkoviště s 56 parkovacími místy, které nechala zdejší radnice vybudovat pod takzvaným Pentagonem. Nové parkoviště, které vyřešilo kritický nedostatek míst u jednoho z pracovišť úřadu, přišlo městskou pokladnu na 9,6 milionu korun. Město pokrylo investici dlouhodobým úvěrem.

Stavbaři tuto záchytnou plochu budovali pět měsíců, o zpoplatnění radnice zatím neuvažuje. "Nové parkoviště má kapacitu 56 míst. U budovy takzvaného Pentagonu vznikla čtyři stání pro imobilní s bezbariérovým přístupem do budovy a výtahu," uvedl vedoucí oddělení investic jesenické radnice Jiří Uher. Podotkl, že součástí stavby bylo například vybudování opěrných stěn, nového veřejného osvětlení i chodníku.

Náměstí zdobí kromě hlavního stromu i 14 menších

Čtvrtek, 6.12.2018

Jesenické náměstí krášlí letos kromě hlavního vánočního stromu také dalších 14 menších. Umístěny jsou kolem radnice. O jejich výzdobu se postaraly děti z místních mateřských školek a žáci z prvních stupňů základních škol. Jeden ze stromů si ozdobí podle vlastního přání i kolemjdoucí. Podobná akce se v režii Místní akční skupiny (MAS) Vincenze Priessnitze pro Jesenicko uskutečnila již loni a sklidila ohlas.

"Na Masarykovo náměstí jsme umístili 14 stromečků, 12 z nich nazdobily děti z mateřinek a prvního stupně základních škol Mikroregionu Jesenicka. Jeden jsme vyzdobili my a ten poslední čtrnáctý je určen pro širokou veřejnost, na který si každý může pověsit vánoční ozdobu či přání," uvedla za organizátory Diana Stiborová. Vánoční stromy darovaly Lesy České republiky, o jejich ekologické zpracování po skončení akce se postarají Technické služby Jeseník.

Zahájení lyžařské sezony v Branné přilákalo stovky lidí

Úterý, 4.12.2018

Několik stovek lidí si nenechalo ujít zahájení lyžařské sezony v zimním středisku v Branné na Šumpersku, které v pátek díky dostatečně silné vrstvě technického sněhu spustilo vleky jako první v Jeseníkách. Návštěvnost byla vysoká hlavně v sobotu, kdy panovalo příznivé počasí. Řekl to provozovatel střediska v Branné Rostislav Procházka. Zasněžovat začala i další střediska v Jeseníkách, sezonu však zatím nezahájila.

"Odhaduji, že o víkendu k nám do Branné přijelo lyžovat 600 až 700 lidí. V sobotu byla návštěvnost parádní a na svahu bylo hodně lidí, dnes byla celý den mlha a padala námraza, takže návštěvnost byla jemně horší. Jinak ale spokojenost," uvedl Procházka.

Lyžařský areál v Branné zahájil sezonu o týden později, než provozovatel areálu původně plánoval. Středisko začalo skrápět své svahy umělým sněhem už minulý týden, zásobám sněhu i jeho stabilitě pomohly hlavně současné mrazy.

MIREK ADÁMEK: „Jsem zvyklý dotahovat věci do konce.

Neděle, 30.9.2018

ROZHOVOR
Už více než deset let vede obecně prospěšnou společnost Pontis, která je největším poskytovatelem sociálních služeb v Olomouckém kraji. Mirek Adámek je člověk, který má silný životní příběh. Řadu let pracoval jako kurátor pro mládež a pohyboval se ve vyloučených lokalitách například na Hanušovicku. Teprve v době, kdy se stal tátou malého kluka, dálkově vystudoval vysokou školu, aby si mohl splnit svůj pracovní sen. 

Patří k lidem, kteří mají to štěstí, že už v mladém věku objevili své životní poslání i místo. Mirek Adámek už dlouho pomáhá lidem všech věkových skupin na Šumpersku a Jesenicku. Tomuto regionu chce pomáhat dál a víc, proto se rozhodl letos na podzim kandidovat do Senátu České republiky.

Proč jste se rozhodl kandidovat do Senátu?

Na dvou železničních tratích na Jesenicku bude výluka

Pátek, 14.9.2018

Provoz na dvou železničních tratích na Jesenicku příští týden zkomplikuje výluka. Celý týden nebudou jezdit vlaky mezi stanicemi Lipová Lázně, Jeseník a Mikulovice a o víkendu i na trati z Mikulovic do Zlatých Hor. Zajištěna bude náhradní autobusová doprava.

Výluka na trati z Lipové Lázně do Jeseníku a Mikulovic bude zahájena v pondělí 17. září a skončí v neděli 23. září. V sobotu 22. září a neděli 23. září pak nebudou jezdit vlaky na trati z Mikulovic do Zlatých Hor.

Po dobu výluky budou všechny vlaky ve vyloučeném úseku nahrazeny náhradní autobusovou dopravou, která je organizována dle výlukového jízdního řádu.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Zprávy