Zprávy

Chirurgická pohotovost v Jeseníku má o prázdninách více pacientů

Úterý, 7.7.2020

Výrazný nárůst zraněných pacientů zaznamenala se začátkem letních prázdnin chirurgická pohotovost Nemocnice Jeseník, která v letních měsících ošetří o polovinu více lidí než ve školním roce. Vyšší počet úrazů souvisí i s přílivem rekreantů a turistů do Jeseníků.

První nárůst počtu pacientů jeseničtí lékaři zaznamenali už poslední červnový víkend, neboť řada škol ukončila výuku 26. června. 

Podle lékařů stoupá v létě počet ošetřených úrazů v souvislosti se sportem, ale i zdánlivě nenáročnými rekreačními aktivitami. Například u dětí počet zranění na trampolínách již předběhl i úrazy z jízdy na kole.

Pohotovost funguje o víkendu nepřetržitě

Přitom mnohým karambolům by se dalo předejít prevencí. Základem při provozování sportovně-rekreačních aktivit by vždy měla být zvýšená opatrnost, nošení ochranných pomůcek, nepřeceňování vlastních sil a dostatečné se seznámení s prostředím.

Horské louky na úbočí Pradědu spásá dobytek, pomáhá udržet jedinečné bezlesí

Pátek, 3.7.2020

Pro horské podmínky byly vybrány kravky skotského náhorního skotu a koně huculského plemene z farmy ve Vernířovicích na Šumpersku. Valašské ovce a poníky dodala rodinná farma z obce Stránské na Bruntálsku.

Obnovená tradice lidské péče

"Navazujeme na přerušenou tradici. V Jeseníkách se nad horní hranicí lesa dříve kosilo a pásl dobytek. Zdejší květnaté horské trávníky jsou pestré právě proto, že je pomáhala udržovat lidská péče. Poté, co se s pastvou přestalo, začaly postupně zarůstat," sdělil Jindřich Chlapek ze Správy CHKO Jeseníky.

Správa CHKO se proto před několika lety rozhodla, že horské louky opět promění v pastviny. "Předpokládané účinky pastvy na rozmanitost alpínských trávníků se skutečně projevily již po přibližně pěti letech. Na pasených plochách se zvyšuje zejména počet rostlinných druhů," podotkl Chlapek.

CHKO plánuje rozšíření pastvy na horách

Prudké deště poškodily lesní cesty v jesenických lesích

Sobota, 27.6.2020

Prudké deště v červnu způsobily značné škody na komunikacích v lesích. Největší škody napáchaly na Jesenicku, opravy budou stát stovky tisíc korun. 

Lesní cesty jsou po vydatných deštích poškozeny například v lesích, které spadají pod polesí Domašov u Jeseníku. Nejvíc pršelo v povodí Studeného a Bukového potoka a v okolí vrcholu Malý klín. Přívalový déšť tam změnil všechny lesní cesty i pěšiny ve vodoteče.

Soustředěný odtok velkého množství vody pak poškodil konstrukci několika lesních cest. Voda odnesla stovky metrů krychlových materiálu, který zmizel hluboko v údolí. Největší škody utrpěla lesní cesta Nad vodopády.

Škody půjdou do stovek tisíc korun

Otevřete svá srdce pro Srdce domova

Středa, 24.6.2020

Charita Jeseník začala v lednu 2019 s rekonstrukcí Domova pokojného stáří sv. Františka v Javorníku. Objekt už nevyhovoval standardům a pro zachování kvality služeb bylo zapotřebí domov opravit. Nyní, po dvou letech, je celková rekonstrukce u konce a čeká se už jen na termín slavnostního otevření.

 
Ale ještě před tím, než se do něj nastěhují jeho obyvatelé, kteří jsou dočasně ubytováni ve Vlčicích, je potřeba domov zařídit. Charita Jeseník proto vyhlásila kampaň „Vybavte s námi srdce domova“, díky níž mohou lidé přispět na nové vybavení do společenské místnosti. Jde například o stoly, židle, sporák nebo nové závěsy do oken.

Vybrat si konkrétní vybavení a zaslat finanční příspěvek je možné prostřednictvím portálu Darujme.cz.

Více informací o celé kampani lze najít na webových stránkách Charity Jeseník.

Kyslíkové koncetrátory ulehčí život lidem v Jeseníku

Sobota, 20.6.2020

Speciální přístroje, které ulehčí život lidem, jež vyžadují kyslíkovou terapii, získala v minulých dnech Diakonie Sobotín a také Centrum sociálních služeb v Jeseníku. Kyslíkové koncentrátory mohou také ulehčit léčbu pacientům nakaženým koronavirem.

Kyslíkové přístroje pomohou 

„Úplně nejlepší by bylo, kdyby naše kyslíkové přístroje nikdo z klientů pečovatelských služeb nepotřeboval. Ale protože potřeba jsou, rozhodli jsme se pomoci a zařízení zajistit. Věřím, že budou sloužit bezchybně a zlepší kvalitu života lidem, kteří kyslíkovou terapii vyžadují,“ uvedl zástupce společnosti WTC Písečná Josef Ťulpík během předávání přístrojů v sobotínské Diakonii.

Foto: Společnost WTC Písečná zastoupená Josefem Ťulpíkem (vlevo) věnovala kyslíkové koncentrátory poskytovatelům sociálních služeb v Sobotíně a Jeseníku.

V Horní Lipové je nový vodní zdroj, o využití rozhodne zkouška

Pátek, 19.6.2020

Nový vodní zdroj nalezli odborníci v Horní Lipové na Jesenicku, která je nyní odkázána na dodávky vody z prameniště Pomezí, jehož vydatnost v posledních letech klesá. Pramen čeká čerpací zkouška a poté bude rozhodnuto o jeho případném využití pro zásobování Horní Lipové, která má tři stovky obyvatel a je vyhledávaným cílem rekreantů. 

V minulém roce v lokalitě Horní Lipová provedli odborníci hydrogeologický průzkum HV 202, tedy 80 metrů hluboký vrt. Následná čerpací zkouška potvrdila vydatnost vrtu tři až čtyři litry za sekundu, což je velmi dobrý výsledek. Je možné, že faktická vydatnost pramene bude ještě větší.

Velmi dobře vycházejí i rozbory vody. Vodu z vrtu by díky její kvalitě, zejména nízkému obsahu dusičnanů, bylo možné využít i pro přípravu kojenecké stravy.

Varování před extrémním stupněm nebezpečí velmi vysokých srážek

Čtvrtek, 18.6.2020

Krizový štáb Olomouckého kraje právě teď (ve čtvrtek 18. června, 12:00) vydal varování před velmi vydatným deštěm a hrozbou povodní.

Extrémní stupeň nebezpečí velmi vysokých srážek platí pro oblast Šumperk, Jeseník, Litovel, Uničov, Šternberk a Hranice. Krizový štáb Olomouckého kraje je v pohotovosti.

Podnikatelský workshop: otevřete svoji firmu inovacím

Čtvrtek, 18.6.2020

Umělá inteligence ve firmě? Jak se změní naše podnikání novými technologiemi? Je snadné dostat se na evropské trhy z české kotliny? Jaký je náš tržní potenciál? Co nám dala krize v oblasti HR? Co to je HR v nové době?

Jak zlepšit podnikání s inovacemi?

Inovační centrum Olomouckého kraje (ICOK) ve spolupráci s positivJE pořádá podnikatelský workshop o tom, jak zlepšit podnikání otevřením se inovacím. O tom a mnohém dalším budeme mluvit se zajímavými hosty z byznysu. Pojďme si poslechnout jejich příběhy a využít jejich zkušenosti. 

Ojedinělá akce se uskuteční ve čtvrtek 18. června od 17 hodin v knihovně V. Priessnitze v Jeseníku.

Více informací a program webináře najdete zde

Radnice prozatím vzdává multifunkční plochu, nemá peníze

Pátek, 12.6.2020

Město Jeseník se prozatím nebude pouštět do kontroverzní stavby multifunkčního hřiště s ledovou plochou, které se mělo začít budovat ještě v letošním roce. Vedení radnice plány přehodnotilo kvůli očekávanému propadu příjmů. Plán už dříve kritizovali někteří zastupitelé a odborníci jako málo ambiciózní.

Vedení Jeseníku očekává propad daňových příjmů ve výši téměř 30 milionů korun. V případě organizací zřizovaných městem jde zhruba o dva miliony. Samospráva proto řeší, co letos bude moci postavit, a co nikoliv.

Ledovou plochu pro bruslaře zajistí lázně

Zastupitelé rozhodnou, jestli Jeseník postaví skatepark

Pátek, 12.6.2020

Ve čtvrtek 18. června se znovu sejde jesenické zastupitelstvo. Jeho úkolem bude mimo jiné rozhodnout o budoucnosti projektu nového skateparku v Bukovicích.

Město na nový skatepark žádalo o dotaci Olomoucký kraj. Radnice chtěla tímto způsobem získat témeř 3,9 milionu korun. Kraj s dotací souhlasil, ovšem pouze ve výši jednoho milionu korun.

Celkové náklady přitom přesahují 7,7 milionu korun. Většinu peněz by musela dát samospráva ze svého rozpočtu. Ten je přitom po koronavirové epidemii a jejích dopadech na příjmy Jeseníku napjatý. Pokud zastupitelstvo posvětí financování nového skateparku, rozběhnou se stavební práce ještě v letošním roce.

Na své si přijdou i vyznavači BMX

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Zprávy