V muzeu digitalizuje sbírky světoznámý fotograf. Dbá na světlo a na detail

Digitalizace sbírkových předmětů je proces, který na první pohled nijak zábavně ani kreativně nevypadá. Z omylu vás vyvede praxe jesenického vlastivědného muzea. Tam totiž své sbírky digitalizují nejen prostřednictvím špičkové techniky, ale hlavně pod taktovkou zkušeného uměleckého fotografa Vasila Stanka.

Vasil Stanko věnuje fotografování sbírkových předmětů maximální péči. V tom se jesenické muzeum liší od ostatních – jeho digitalizovaná sbírka bude mít po dokončení znaky umělecké tvorby. Foto: red

„Hrdě můžeme říct, že každá fotografie sbírkového předmětu disponuje přidanou hodnotou vycházející ze Stankových mnohaletých zkušeností v oblasti umělecké fotografie,“ zdůraznil Pavel Rušar, ředitel Vlastivědného muzea Jesenicka. 

Vasil Stanko patří mezi světoznámé fotografy a umělce takzvané nové vlny. Její představitelé odmítají společenský konzervatismus a hledají jiné cesty, jak v umění zviditelnit palčivé otázky současnosti.

Kamera jako umělecký nástroj

Stanko coby fotograf využívá kameru jako umělecký nástroj. Tam, kde jiní lidé vidí pouze záři všedního dne, vytváří autor důmyslnou hru světel a stínů. Ještě předtím, než Stanko zmáčkne spoušť fotoaparátu, do detailu ladí každý přechod světelných paprsků a úzkostlivě hlídá místa, kam má světlo dopadnout, a ta, která mu zůstanou skryta. Nadto se zaměřuje na precizní technickou úroveň pořízených fotografií. V jesenickém muzeu k tomu má odpovídající zázemí.

„I díky podpoře našeho kraje si mohlo muzeum pořídit kvalitní velkoformátový skener na snímání historických děl a dokumentů, který nasnímané předměty dokáže převádět do 3D podoby,“ dodala Monika Hryzbilová, náměstkyně hejtmana Olomouckého kraje pro oblast kultury.




INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

VSTUP DO DISKUZE



INZERCE
CBA
INZERCE
Radiotalent Radia Haná