Během července a srpna zůstane hvězdárna z důvodu stavebních úprav a modernizace uzavřena. Revitalizace interiéru se uskuteční podle návrhu architektonického studia MAUR architekti. Kromě úprav prostor dojde i k další zásadní změně, výměně pozorovací techniky.
„Jednou z hlavních změn bude výrazná obměna hlavního dalekohledu. Dosavadní obří, ale zastaralý přístroj nahradí špičkový čočkový dalekohled velkého průměru, který umožní detailní sledování planet a Měsíce a zároveň bude plně připraven na rozšíření možností v oblasti astrofotografie,“ popisuje Martin Petrásek, vysokoškolský pedagog, astrofyzik a popularizátor vědy.
Speciální dalekohled pro pozorování Slunce
Modernizace se dotkne i dalších přístrojů. Nově přibude plně automatizovaný velký binokulár, tedy dalekohled pro pozorování oběma očima. Instalován bude také největší komerčně dostupný dalekohled pro elektronicky asistovanou astronomii. Ten umožní sledování i velmi slabých objektů hlubokého vesmíru, a to i navzdory světelnému znečištění v centru města.
„Na své si přijdou i ti, kteří hvězdárnu navštíví během dne. K dispozici bude speciální dalekohled pro pozorování Slunce nejen ve viditelném světle, ale i ve specifických vlnových délkách čáry vodíku (tzv. H-alfa obor). Tento přístroj umožní sledovat nejen sluneční skvrny, ale také protuberance, filamenty, chromosféru a další dynamické jevy na povrchu a v atmosféře Slunce,“ doplňuje Petrásek.
Hvězdárna slaví 60 let
Hvězdárnu založil v roce 1965 učitel fyziky Vladimír Petřkovský. Dnes ji spravuje Středisko volného času a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků DUHA Jeseník. Pravidelně se zde konají astronomické kroužky – pro mladší děti pod vedením Marie Zbrankové, pro starší žáky a studenty pod vedením Martina Petráska. Večerní pozorování pro veřejnost vedou Martin Petrásek a Jiří Petřkovský, syn zakladatele.
V roce 2024 už hvězdárna prošla dílčí modernizací pozorovací techniky. Díky spolupráci s projektem MAP Jesenicko a SVČ DUHA se navíc více propojila se školami v regionu. V rámci programu Probuďme jesenickou hvězdárnu se mimo jiné uskutečnila akce s mobilním planetáriem, nafukovacím modelem Země a hvězdné oblohy.
S novým školním rokem nabídne hvězdárna moderní a příjemné zázemí pro nejrůznější programy, přednášky i pozorování. Své 60. výročí si slavnostně připomene v prvním říjnovém týdnu letošního roku. Konkrétně ve dnech 2. a 3. října proběhne v rámci projektu MAP Jesenicko IV aktivita „Probuďme hvězdárnu“, během níž se budou atraktivní formou rozvíjet klíčové kompetence dětí, a zároveň bude docházet k popularizaci astronomie prostřednictvím moderních didaktických metod.