Zprávy

Odpověď na vichřici: v jesenickém parku přibude stovka stromů

JESENÍK - Stovka mladých stromů bude letos vysazena ve Smetanových sadech v Jeseníku, kde nahradí desítky dřeviny poničených únorovou vichřicí. Výsadba je naplánována na červenec a podzim.

Únorová vichřice poničila v jesenickém parku 68 vzrostlých stromů, stejný počet pořídí technické služby pomocí dotace Státního fondu životního prostředí. Vysazeny budou okrasné jabloně a hrušně, jírovce, jinany, převislé buky a magnolie.

Technické služby chtějí počet nových stromů ve Smetanových sadech ještě navýšit o 31 jehličnanů, které obohatí zdejší druhovou skladbu dřevin. Konkrétně půjde o smrk Pančičův, což je méně vzrůstný a štíhlejší druh smrku, který má jehlice na spodní straně stříbřité. Podle pracovníků jesenických technických služeb je pro současné parkové úpravy mnohem vhodnější a esteticky působivější.

Pařezy zůstanou, odstranění by stálo hodně peněz

Ke zlepšení vzhledu Smetanových sadů podle něj přispěje také instalace nových laviček v okolí památníku Vincenze Priessnitze. Jemu se únorová vichřice sice vyhnula, poničila však blízké jalovce, které už nahradily rododendrony. Pracovníci technických služeb současně vyčistili plochy kolem pramenů a sousoší Priessnitze, upravili záhony trvalek a prostor před letním divadlem.

Jako memento řádění vichřice zůstanou ve Smetanových sadech pařezy po polámaných a poškozených stromech, jejichž odstranění by bylo finančně náročné. 

  NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.