Zprávy

Konec nepříjemných výtěrů z nosu. Jesenická nemocnice nově odebírá vzorky ze slin

JESENÍK - Nemocnice Jeseník začala na svém odběrovém místě standardně odebírat vzorky určené pro PCR vyšetření k ověření přítomnosti viru covid-19 nově také ze slin. Lidé, kteří mají obavy ze stěru z nosohltanu, tak mohou využít právě tuto šetrnější metodu.

Zdravotníci jesenického odběrového místa zahájili odběr slin tento týden, kdy v pilotním režimu odebrali vzorek prvním pěti pacientům.  

„Samozřejmě, pokud někdo bude preferovat stěr z nosohltanu, i tato možnost zůstane v nabídce. Odběr vzorku ze slin tak nově nabízíme pacientům, kteří mají obavy či strach nechat si provést stěr z nosních dírek. Jelikož odebrat sliny je jednodušší a příjemnější varianta pro spolupracujícího klienta, předpokládáme, že většina příchozích projeví zájem právě o test ze slin. Vzorek slin se pak odešle do laboratoře a plně nahrazuje stěr z nosohltanu,“ uvedla Věra Kocianová, hlavní sestra Nemocnice AGEL Jeseník.

Pacient nesmí kouřit, pít, jíst ani žvýkat

Nová metoda odběru vzorku ze slin je pro pacienty výrazně příjemnější. Stačí, aby několikrát zakašlali do roušky a poté vyplivli do malé zkumavky s trychtýřem své sliny. Pacient nesmí alespoň 10 minut před odběrem slin kouřit, pít, jíst nebo žvýkat žvýkačku. K PCR vyšetření se mohou lidé objednat do Nemocnice AGEL Jeseník sami na základě vystavené elektronické žádanky indikované lékařem či krajskou hygienickou stanicí i samoplátci, a to na telefonním čísle 584 458 488 nebo 607 036 042.

Novinku může odběrové místo Nemocnice AGEL Jeseník nabídnout díky spolupráci s laboratoří AGELLAB, která jako první společnost na Moravě dostala povolení Státního zdravotního ústavu provádět PCR vyšetření ze vzorku slin.INZERCE


NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.