Lázně Lipová obnovily po třech letech provoz

Neděle, 21.5.2017

Lázeňským ruchem v sobotu 20. května naplno ožila Dolní Lipová na Jesenicku, ve které byla po tříleté pauze slavnostně zahájena nová lázeňská sezona. Centrum lázeňské obce v malebném údolí jesenických hor zaplnili první pacienti i lidé z širokého okolí, kteří si slavnostní okamžik navzdory ochlazení nechtěli nechat ujít.

V centru Dolní Lipové od dopoledne vyhrávala cimbálová muzika, kterou posléze doplnilo vystoupení recesistického tanečního souboru Mužoreti Skorošice a koncert několika hudebních skupin různého zaměření. Zahájení lázeňské sezóny bylo původně naplánováno už na začátek května, avšak nakonec bylo o více než dva týdny odloženo. Jesenicko totiž v dubnu zasáhlo husté sněžení a Dolní Lipovou zasypala půlmetrová vrstva sněhu.

Správa lázní musela počkat, až sníh roztaje a trávník mezi lázeňskými domy, který posloužil jako plocha pro oslavu, nebude rozmáčený. "Ještě před zhruba týdnem tady znovu sněžilo. Všechen sníh už naštěstí roztál a vypadá to tady konečně trošku jarně," řekl jednatel Lázní Lipová Michal Dyntera.

Lázně zahájily provoz s kapacitou 60 lůžek pro služby hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Jejich ubytovací kapacita by se ale měla postupně zvýšit až na 270 či 300 lůžek. Ročně by tak služeb lázní mohlo využít několik tisíc pacientů.
Spektrum indikací je podle Dyntery o něco širší, než tomu bylo dříve. Lázně Lipová jsou nyní zaměřeny na léčbu pacientů s kožními chorobami, onemocněním dýchacích cest a také některých duševních poruch. V obnovených lázních pracuje zhruba 30 až 40 lidí.
Společnost Lázně Lipová za majetek zkrachovalé firmy Schroth, která provozovala Lázně Dolní Lipová do konce roku 2013, loni v dubnu zaplatila 28 milionů korun. "V tuto chvíli jsme do lázní investovali zhruba deset milionů korun a ještě nás tam pár desítek milionů korun čeká," podotkl Dyntera.

Předchozí majitel Lázní Dolní Lipová rozhodl o ukončení jejich provozu v roce 2013 kvůli špatné ekonomické situaci. Lázním, založeným v roce 1829, zlomila vaz závislost na platbách pojišťoven. Právě jejich šetření se odrazilo na počtu klientů, který tehdy klesl až o 70 procent.

Autor: 
Jan Staněk