Na náměstí se vrátila po půlstoletí socha Jana Nepomuckého

Pondělí, 21.8.2017

Na Masarykovo náměstí v Jeseníku se v těchto dnech vrátila po více než půlstoletí socha světce Jana Nepomuckého. Předtím byla umístěna u kostela Nanebevzetí Panny Marie, odkud v květnu letošního roku putovala na náročnou několikaměsíční renovaci. Slavnostní odhalení sochy se uskuteční 17. září. Završí tím oficiální oslavy 750 let města. Renovace sochy stála téměř 200.000 korun bez DPH, 85 procent z této částky získala radnice prostřednictvím dotací z fondu Euroregionu Praděd.

"Socha byla v katastrofálním stavu, a to přesto, že v minulosti proběhly dvě renovace, ta poslední v roce 1901. Právě ta soše nejvíce ublížila, a to vzhledem k použitému betonu a cementu. Hodně ji poškodil i její následný přesun po druhé světové válce k místnímu kostelu," uvedl restaurátor Jakub Gajda, který na soše pracoval čtyři měsíce.
Odborník měl nejvíce práce s očistěním sochy. Navíc byl kámen hodně zasolený kvůli použitému cementu, jenž obsahoval vodorozpustné soli. Svou roli přitom sehrála i léta dlouhodobé neúdržby a také místní podnebí, řekl mluvčí radnice Richard Kapustka.

Zhruba čtyřtunovou sochu zhotovenou ze slezské žuly na náměstí přímo před radnici instalovali odborníci v těchto dnech, v plné kráse si ji budou moci lidé prohlédnout při jejím slavnostním odhalení v neděli 17. září. Událost s doprovodným programem začne v 10:30. "V tento čas proběhne hodinová mše v kostele Nanebevzetí Panny Marie, po ní bude následovat průvod na Masarykovo náměstí. Zde pak veřejnost může zhlédnout menší kulturní program a v pravé poledne se lidé dočkají slavnostního odhalení sochy svatého Jana Nepomuckého," uvedl radní města Jeseníku Miroslav Hrdlička.

Výročí 750 let existence města si Jeseník připomíná po celý rok. Město ve spolupráci s Českou poštou vydalo například svou speciální poštovní známku, která zpodobňuje historickou radnici doplněnou výročním logem 750 let města. O známku projevili filatelisté či místní patrioti velký zájem, město proto připravilo dotisk.
Hlavní program je naplánován na 15. až 17. září. První den oslav má být slavnostní galavečer s oceněním osobností. Následující den bude v centru Jeseníku středověká slavnost s jarmarkem, ukázkou řemesel, středověkou krčmou i živými zvířaty či dobovým kolotočem. O slavnostní tečku se postará právě nedělní mše s odhalením sochy Jana Nepomuckého.

Fotogalerie: 
Autor: 
(jas)