Jeseník chce zvrátit nepříznivý demografický vývoj

Pondělí, 23.7.2018

Několikatisícovou dotací pro studenty, finanční podporou za narozené děti i zřízením studentské rady města se rozhodla bojovat jesenická radnice s úbytkem obyvatel našeho horského města. Kroky, které radnici každoročně stojí statisíce korun, podporují většinou politici napříč politickým spektrem.

Jesenická radnice se rozhodla vyplácet žákům, kteří nastoupí v nadcházejícím školním roce na střední školu v okrese Jeseník, jednorázově 4000 korun. Podmínkou je trvalé bydliště v Jeseníku. Celková částka, kterou zastupitelé schválili na podporu studentů, je 200.000 korun. Několik let také město vyplácí novorozencům z Jeseníku 5000 korun.

V Jeseníku podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) žilo loni 11.271 obyvatel, před pěti lety jich bylo 11.579. Počet obyvatel klesá již několik let, podle ČSÚ zde v roce 2000 žilo 12.862 lidí, v roce 1990 to bylo 15.358 obyvatel. "Je stále menší počet obyvatel, tím pádem klesají příjmy města, a musíme se více rozhodovat, do jakých akcí půjdeme," podotkla místostarostka Zdeňka Blišťanová.

Ostatní radnice v Olomouckém kraji opatření tohoto typu nedělají. Zabránit odlivu obyvatel se snaží zlepšováním životního prostředí i podmínek pro obyvatele. Například v Přerově připravují vybudování průmyslové zóny, která by mohla přinést nové pracovní příležitosti, a od září výrazně sníží jízdné MHD pro studenty a seniory.

I další města v Olomouckém kraji se potýkají s úbytkem obyvatel. Na konci loňského roku ve 30 městech žilo 355.600 obyvatel, což je nejnižší hodnota v historii kraje. Počet obyvatel se zvýšil pouze v Olomouci, Zábřehu, Šternberku, Velké Bystřici, Kostelci na Hané, Konici, Němčicích nad Hanou, Vidnavou, Žulovou a Úsovem. Zbývajících 20 měst v kraji mělo populační úbytky. Nejvyšší pokles vykázal Přerov, kde se počet obyvatel snížil o 226. V Prostějově ubylo 177 a v Šumperku o 154 obyvatel.

Obyvatel už několik let ubývá v celém Olomouckém kraji. Zatímco na konci roku 2014 jich bylo 635.711, tak do závěru loňského roku se jejich počet snížil na 633.178. Může za to stěhování i přirozený úbytek, tedy vyšší počet zemřelých než narozených.

Autor: 
jas