Jeseník nesouhlasí s ministerskou studií na opravu budovy IPOS

Čtvrtek, 4.4.2019

Jesenická radnice odmítla jako nepřijatelnou studii revitalizace jejího administrativním komplexu IPOS, kterou nechalo zpracovat ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Město se nemůže s ministerstvem dohodnout, zda v budově IPOS, jež vyžaduje nákladnou rekonstrukci, zůstanou zaměstnanci Úřadu práce ČR (ÚP), České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) a Státního úřadu inspekce práce. Jednání mají pokračovat.

Město má zaměstnance jen v části budovy, přičemž nájemní smlouva na pronajaté kanceláře ministerstvu skončí v létě. Ve hře je rekonstrukce nebo stavba nového objektu jen pro úředníky ÚP, ČSSZ a inspekce práce.

"Na posledním společném jednání 17. ledna jsme obdrželi studii revitalizace objektu IPOS pro potřeby ČSSZ. Ta je však po prostudování pro nás jako vlastníka objektu zcela nepřijatelná, a to jak z hlediska funkčního a dispozičního, tak také technického," uvedla starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová.

Ministerská studie podle starostky například nepočítá s úředníky města, kteří v budově nyní pracují. Neřeší vytvoření dočasných pracovišť po dobu rekonstrukce. Naopak projektová dokumentace, kterou nechala zpracovat radnice, umožňuje stavební úpravy budovy IPOS za provozu a také přemístění městských úředníků z budovy v Tovární ulici do zrekonstruovaného komplexu.

"Ministerstvo práce je i nadále připraveno spolupracovat s městem Jeseník v dislokaci svých zaměstnanců v objektu IPOS, jak deklarovalo naposledy svým dopisem ze dne 13. března 2019," řekla mluvčí MPSV Kristýna Křupková, podle níž byly překážky v záměru revitalizace, které městu vadí, odstraněny. "MPSV považuje medializaci stávajících jednání za minimálně nestandardní. Přesto je i nadále připraveno nalézt společné řešení formou dislokace resortních složek v budově IPOS," uvedla.

Jesenická radnice v roce 2014 podepsala s ministerstvem memorandum o rekonstrukci budovy, z níž je třeba odstranit nebezpečný azbest. Tehdejší ministryně Michaela Marksová Tominová (ČSSD) pak oznámila, že resort upustil od záměru vybudovat v Jeseníku novou budovu pro ÚP a ČSSZ.

Blišťanová upozornila, že státní peníze je třeba vynakládat hospodárně a účelně. Studie MPSV tomu podle ní neodpovídá. Nový objekt pro 130 úředníků ministerstva má stát 180 milionů, zatímco rekonstrukce budovy IPOS by podle projektové dokumentace města stála 80 milionů.

Autor: 
sta

Komentáře

Radnice to vidí dobře. Nesmyslné projekty jsou to poslední, na co je třeba dávat peníze. To už místo planých řečí mohl být dávno tunel pod sedlem. Mocipáni v Práze mají vlastní rozum.