Rekonstrukce úpravny vody za 90 milionů budí spoustu otázek

Čtvrtek, 14.5.2020

Za mnohem více peněz, než bylo v plánu, a s technologií, která nově zatíží vodu chemickými přípravky. Navíc v době probíhající koronavirové epidemie, kdy má spousta lidí zcela jiné starosti. Na Jesenicku finišují poslední přípravy na zahájení rekonstrukce úpravny vody v Adolfovicích.

Původně měla rekonstrukce vyjít na 53 milionů plus DPH, vítěz soutěže má ovšem nakonec dostat téměř 74 milionů, s daní pak náklady dokonce přesáhnou 89 milionů korun. Nižší cenu žádná firma nenabídla. Část peněz investor získá od státu, dotace by měla činit cca 37 milionů korun. Zbytek ovšem budou muset uhradit formou vodného a stočného obyvatelé.

Odborník na vodárenství oslovený naší redakcí zpochybňuje i použitou technologii. „Opravdu si chceme nechat sypat chemická činidla do naší horské vody? Čí je to tak zásadní zájem?“ ptá se v samostatném článku na našem webu. Město naproti tomu ve svém vyjádření označuje novou technologii za bezpečnou. Dokonce ji považuje za první krok vybavení dalšími technologiemi.

Rozhodnou zastupitelé

Osud rekonstrukce budou mít v příštích dnech členové Zastupitelstva města Jeseníku. Podmínkou pro přidělení dotace ministerstva zemědělství je totiž existence střednědobého plánu investic Vodovodů a kanalizací Jesenicka. Zástupci města ve VAK proto chtějí své schválení tohoto dokumentu v představenstvu společnosti nechat odhlasovat na zasedání zastupitelstva. To by o celé věci mělo hlasovat ve čtvrtek 14. května. „Jsem zvědavý jak budou hlasovat ti, co byli v minulém zastupitelstvu proti, když byl projekt za cca 48 milionů, když je teď za 70 milionů,“ říká opoziční zastupitel Miroslav Táborský. Ten nepolemizuje s nutností rekonstrukce úpravny, zpochybňuje však naplánovaný rozsah a kritizuje i plán na chemizaci vody.

Autor: 
Rejdakce